SkverFoto: pexels.com - Ilustracija

Problemi u radu veš mašine: kada pozvati servis?

Autor: Srbijanka Stanković
11:00 | Subota, 24 06 2023

Iako su veš mašine proizvedene da traju dugo, u nekom trenutku će verovatno početi da pokazuju znake nepravilnog rada ili čak potpuno prestati da rade. Generalno, kvarove možemo podeliti na one čiji je uzrok dotrajalost delova i kvarove koji su posledica nepravilnog korišćenja uređaja. Ali ih isto tako možemo podeliti i na one koje možete sami rešiti i one za koje je potrebna stručna pomoć majstora odnosno servisera.

Stradanje ležajeva i semeringa, pregrevanje grejača, nepravilan rad pumpe, pucanje remena i oštećenje gume na vratima su najčešći kvarovi koji se mogu dogoditi na mašini za pranje veša, a za koje će vam biti potreban majstor. Kako ne bi došlo do veće štete jako je važno da na vreme reagujete i odmah pozovete servisera u pomoć. 

Koji su to signali koji ukazuju da nešto nije u redu sa uređajem, kako da prepoznate potencijalni kvar i kada je potrebna profesionalna popravka veš mašine? Pročitajte!  

#1 Veš mašina proizvodi čudne zvuke

Sasvim je normalno da veš mašina pravi buku dok radi. Zapravo, ona je jedan od bučnijih uređaja koje imate u vašem domu. Međutim, treba razlikovati “normalnu” od “neobične” buke. 

Bilo da se radi o glasnom lupanju, pištanju ili struganju, svaki neobičan zvuk koji dolazi iz vaše mašine za pranje veša treba da bude razlog za zabrinutost. Ti čudni zvuci su uglavnom vezani za pokretne delove uređaja. Razlog može biti dotrajalost delova ali i preopterećenost mašine. 

Međutim, ako uvek stavljate preporučenu količinu odeće u bubanj, a čujete zvuke koji se ranije nisu čuli, to definitivno ukazuje na neki kvar. Imajte na umu i da nagomilavanje kamenca može izazvati pištanje i nepravilan rad veš mašine, pre svega njene pumpe. U ovakvim slučajevima, osim što pranje neće biti najbolje, uređaj će trošiti i više struje, pa će i vaš mesečni račun biti veći. Zato, ako tokom ciklusa pranja čujete bilo kakve nekarakteristične zvuke odmah pozovite servis! 

#2 Mašina za pranje veša se ne pokreće kada pritisnete start

Ako vaš uređaj ne pokreće ciklus pranja koji ste mu zadali ili se uopšte ne uključuje lampica kada ga odaberete, to je očigledan znak da nešto nije u redu. Pre nego što se obratite majstoru, proverite da li je sam aparat ispravno priključen na električnu mrežu, pa čak i da nije neki od osigurača u vašem stanu ili kući “ispao”. Ako je sve u redu sa strujnom mrežom u vašem domu, sasvim je izvesno da postoji kvar na električnom kolu koji zahteva stručnu intervenciju. Sličan je slučaj i kada zasvetli više lampica odjednom. 

Kada pozovete servisera, pre nego što dođe do vas, zahtevaće da mu kažete šta je problem, odnosno da opišete kvar. Pitaće vas za tip mašine za pranje veša i možda zatražiti da mu pročitate neki od brojeva koji se nalaze na pločici smeštenoj na obodu otvora za bubanj. Na kraju će verovatno zatražiti i da mu navedete raspored lampica koje svetle i prema tome će otprilike ili tačno znati u čemu je problem i šta treba da se popravlja.  

#3 Bubanj mašine za pranje veša se ne okreće kako treba

Još jedan od znakova da je vašoj veš mašini možda potrebna popravka je ako primetite da se bubanj ne okreće pravilno ili dovoljno brzo. Ukoliko je vaša odeća umršena i mokra nakon centrifugiranja, postoji velika verovatnoća da ova funkcija ne radi kako treba. Pre nego što kontaktirate servis, savetujemo vam da pažljivo proverite uređaj. 

Ponekad je uzrok nepravilno postavljen aparat, ali dešava se i da je u pitanju fabrička greška kada je za vibracije odgovoran proizvođač. Ipak, najčešći uzrok nepravilnog okretanja bubnja je neuravnoteženo opterećenje. Taj problem je lako rešiv. Jednostavno, ubuduće stavljajte manje garderobe po ciklusu i ne perite odjednom sve stvari koje upijaju dosta vode. 

Ako se bubanj ne okreće pravilno ni nakon ovoga, onda postoji mogućnost da je istrošen pogonski kaiš ili da je problem u elektromotoru koji pokreće uređaj. U tom slučaju nemojte odlagati popravku, već odmah pozovite servisera. 

#4 Curenje vode 

Curenje vode ispod i oko veš mašine tokom i nakon ciklusa pranja je još jedan od jasnih znakova da je potrebna popravka. Ono može biti uzrokovano oštećenjem creva, lošim ventilima ili nekim drugim problemima unutar same mašine. Možda čak i zapušenim filterom, ako ga dugo niste čistili. 

Prvo pokušajte da ustanovite odakle curi voda. Ako su u pitanju creva, proverite da li na nekom od njih postoji naprsnuće i uverite se da nisu labavo povezana sa mašinom. Ovaj problem možete sami rešiti, zamenom naprslog ili pričvršćivanjem labavo priključenog creva. 

Drugi problem može da bude dihtovanje, odnosno dotrajala guma na vratima ili loše zatvaranje istih. Iako postoji puno YouTube tutorijala koji objašnjavaju kako se menja guma, za ovakvu intervenciju biće vam potrebno iskustvo i posedovanje odgovarajućeg alata. Osim toga, postupak zamene se može razlikovati od modela do modela, pa je naša preporuka da ipak kontaktirate majstora.

Ako su u pitanju ventili, isključite dotok vode u celoj kući i zamenite ih ili pozovite vodoinstalatera da obavi zamenu. 

Ne zaboravite da curenje vode može biti i posledica začepljenog filtera, koji možete lako očistiti i sami, ali i lošeg rada pumpe za izbacivanje vode, što opet zahteva stručnu intervenciju. 

Na kraju, ako ne uspete da detektujete kvar i ne znate odakle voda curi, nemojte koristiti uređaj dok ga serviser ne pregleda. Čak i najmanji problemi u radu, ako se ne otklone na vreme, mogu prouzrokovati daleko veće kvarove na veš mašinama, a samim tim i veće troškove popravke!

#5 Loše opran veš

Ako vam se ponavlja da stalno nakon pranja izvadite veš koji nije dobro opran, pre nego što pozovete majstora proverite da li ispravno upotrebljavate uređaj. Da li stavljate deterdžent koliko je potrebno i da li možda preterujte sa količinom veša koji perete u jednom ciklusu. Ukoliko to nije slučaj, lako se može dogoditi da je veš loše opran zbog nepravilnog rada uređaja. 

Možda su oštećeni neki od senzora i regulatora pa uređaj ne može da zagreje vodu do određene temperature. Isto se može desiti i ako se na grejaču nahvatao kamenac pa slabo ili teško zagreva vodu. Tada će mašini biti potrebno više vremena da radi dok ne opere odeću, ali će isto tako odeća biti i loše oprana od prljavštine i fleka. 

Da zaključimo, kada se susretnete sa problemima u radu mašine za pranje veša kao što su curenje vode, loša centrifuga, nemogućnost pokretanja ili “neobična” buka, odmah pozovite stručno lice!. Kvalifikovani tehničari imaju znanje, veštine, iskustvo i potreban alat da otklone svaki kvar. Ne oklevajte, jer što duže budete čekali oštećenje će postati veće i može vas skuplje koštati.