InfoFoto: kragujevac.rs

Rešenje za nezaposlenost Roma samozapošljavanje i zadrugarstvo

Autor: Branko Vukašinović
17:00 | Sreda, 08 11 2017

Nezaposlenost Roma jeste dikriminacija koja je uzrokovana određenim predrasudama, a taj problem može da se reši i kroz samozapošljavanje i zadrugarstvo. To je, između ostalog, poručeno sa okruglog stola, održanog danas u Skupštini grada u okviru projekta “Lokalni modeli za zapošlјavanje i socijalnu podršku”, a u organizaciji Asocijacije koordinatora za romska pitanja uz podršku Fondacije za otvoreno društvo i lokalne samouprave. 

Cilј ovog projekta je da unapredi lokalne mehanizme za sprovođenje javnih politika inkluzije Romkinja i Roma na lokalnom nivou sa posebnim merama za zapošlјavanje i socijalnu inkluziju kroz participaciju civilnog društva, biznis sektora, organa državne uprave i lokalne samouprave. Rešenja problema zapošlјavanja Roma vidimo kroz samozapošlјavanje i zadrugarstvo”, rekao je predsednik Asocijacije koordinatora za romska pitanja, Dragan Gračanin.

Na teritoriji grada Kragujevca registrovano je deset mladih Roma koji imaju diplomu fakulteta. Do sada nismo imali većih rezultata u njihovom zaposlenju, ali kako se u poslednje vreme sve više govori o ovoj temi, nadam se da ćemo uz podršku relevantnih činilaca sa nacionalnog i lokalnog nivoa, moći nešto konkretno da uradimo”, rekao je koordinator Kancelarije za romska pitanja, Zoran Pavlović.

Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Kragujevcu nalazi se 335 lica romske nacionalnosti. Od tog broja, najviše je onih sa prvim i drugim stepenom obrazovanja, pet ima visoku stručnu spremu, četiri lica je u šestom stepenu stručnosti, jedno u petom, dok više od 40 njih ima treći i četvrti stepen obrazovanja. 

Saradnja Nacionalne službe za zapošlјavanje filijale Kragujevac i lokalne samouprave, kada je reč o zapošlјavanju Roma, dala je značajne rezultate. Kroz različite aktivne mere službe pet Roma je dobilo program samozapošlјavanja, četiri lica je došlo do posla preko Programa finansiranje poslodavaca, 12 je uklјučeno kroz javne radove, a sedam osoba sa invaliditetom pripadnika romske nacionalnosti angažovano je na isti način. Obuku za potrebe tržišta rada prošlo je dva lica, kroz klub za traženje posla više od 10 lica, a obuku za aktivno traženje posla 25 lica. Iz godine u godinu otvaraju se novi programi i naša je namera da radimo sa što većim brojem lica romske nacionalnosti kako bismo ih uspešno uklјučili u aktivne mere”, kaže načelnik Odelјenja za posredovanje u zapošlјavanju NSZ u Kragujevcu, Vesna Milovanović.  

Član Gradskog veća za obrazovanje prof. dr Nedelјko Manojlović tokom skupa je podsetio na potpisanu Deklaraciju o unapređenju položaja Roma prošle godine, na izrađen Lokalni akcioni plan za Rome u okviru kojeg je formiran Lokalni mobilni tim.

Rad Mobilnog tima u čijem sastavu su koordinator za romska pitanja, predstavnici Centra za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošlјavanje, pedagoški asistent i zdravstveni medijator ima veoma važnu ulogu u unapređenju položaja Roma na teritoriji grada Kragujevca. Članovi tima najmanje jednom mesečno obilaze romska naselјa i informišu o dostupnosti usluga lokalnih institucija kako bi se pripadnici ove nacionalne manjine integrisali u sve vidove društvenih tokova i sve u cilјu ostvarivanja lјudskih prava. Prilikom prošlonedelјne posete naselјu Bresnica i OŠ “Đura Jakšić“ u kojoj više od 20 odsto učenika čine pripadnici romske nacionalnosti, lično sam se uverio u rad i važnost postojanja ovakvog tima na terenu”, rekao je Manojlović.