Skver

Ćuretove pustolovine po Kubi – drugi deo (FOTO)

Autor: Dušan Đurić Ćure
13:00 | Nedelja, 14 01 2018

Kragujevčanin Dušan Đurić Ćure, poznat kao strasni ljubitelj putovanja, otisnuo se u još jednu pustolovinu, a ovoga puta njegovo odredište je Kuba. Portal InfoKG će u narednom periodu objavljivati Ćuretove putopise i fotografije sa ove daleke destinacije.

U celosti i verodostojno Vam prenosimo Ćuretov putopis napisan u jednom dahu, a on Vam se unapred izvinjava na greškama. 

Ustajemo i pravac Central skver, pored spomenika Hose Martija jer u 10 kreće pešačka tura obilaženja Havane. Oliver vodič je vrh i polako nas uvodi u istoriju Kube i Havane objašnjavajući zgrade i trgove kroz istorijski period. Stigli malo ranije pa pravimo fotke pored simbola Kube: Ševroleta iz 50tih godina. Prelepi su ali prelepi. Na Kubi je zakon da nema uvoza automobila, osim ako te država poslala negde na službu pa ti uz određenu garanciju dozvoli da vratiš i kola u povratku. Pošto je to tako, a i zakonom je izvoz starih automobila zabranjen, ševroleti dostižu cenu do 25 000 dolara a verovali ili ne Lada 1200 do 35 000 dolara. Neverovatno. Sunce lagano savlađuje oblake i počinje da prži.

Centralnim parkom dominira spomenik Hose Martiu piscu, revolucionaru koji je putujući Latinskom amerikom raspirivao plamen revolucije protiv španskog kolonijalizma, duhovnom ocu Fidela. Na klupicama pored žestoka rasprava, a o čemu drugo bi bila nego o bejzbolu, nacionalnom sportu br1. Pa tako i ovaj deo zovu "Vrući ugao Havane". Trg okružuju prelepe zgrade, Grand teatar u kome je zvezdane trenutke imala Alisa Alondo, čuvena balerina koja je i dan danas živa, ima 97 godina i daje časove baleta iako je slepa. Na osnovu zvukova dodirivanja poda i okreta u vazduhu. Zgrada je građena u stilu 

Kubanskog novog baroka1878, a restaurirana 1915 godine. Pored nje hotel "Ingleterra" na čijem ćošku je Luvre kafić, mesto vekovnog okupljanja kubanske elite.

Sa druge strana hotel Grand manzana Kempinski, napravljen pre 3 godine sa bazenom na vrhu sa koga se vidi cela Havana i sa buticima u kojima su najjači svetski brendovi, kubancima nedostupni.Pored njega muzej Univerzalne umetnoati, tj umetnosti celog sveta, u početku samo španske, koji je jedan od dva, a drugi je Muzej kubanske umetnosti. Zgrada koja dominira je National kapitol građen od1925 do 1929 godine, replika američkog kongresa koji je završen 1925, ali je viši 2 inča. Na ulazu dve statue od Italijanskog mermera visoke po 20m Bio je prvo senat, pa biblioteka, pa dom nauke a sada ponovo senat. Oliver nas uvodi u fabriku tompusa odmah iza Capitola napravljenu 1845 godine. Eee da imam neke jače kinte sa koferima bih izašao. Ovako jedan za prezentaciju i to je to. Sve žive vrste. Naravno dominira Cohiba ali i Havana. Odatle, pored kineske četvrti, koja ima sve osim kineza. Bila je to jaka kolonija od 1847, ali kada su im posle revolucije sve konfiskovali pobegli su. Na ulazu ogromna kapija i to je to. Pored nje Fratenity park napravljen 1921 godine kojim dominira Seiba drvo, koje svaki zvaničnik kad dođe dopuni sa lopatom zemlje. 

16. novembara je dan grada i tada svi obilaze oko drveta. Inače Havana je nastala 1519, dobila titulu grada 1592, a postala glavni grad 1607 godine. Tu je i Saratoga hotel drugi najskuplji u Havani ispred koga je fontana sa statuom Havane, žene Indijanskog poglavice pre dolaska španaca po kojoj je grad dobio ime. Kubu je otkrio 1492 Kolumbo a osvojio Diego velaskez. Kubanci su ateisti i Kastro nikada nije zabranjivao veru samo do 1991 godine nisi mogao postati član partije ako si vernik. Od vere tu su katolici, Santeria koju su doneli robovi iz Afrike i malo pravoslavaca. Kada je pobedila revolucija, Kastro je uradio socijalne karte i svi su dobijali dovoljno hrane vrlo jeftino, a ako hoćeš više dođeš na market i kupuješ direktno na tržištu i to je bilo skupo. Prolazimo pored En El Floridita, restorana gde je izmišljen daikiri i koji je bio omiljenk Hemingvejevo mesto za izlazak. Na Kubi postoje 2 valute cuc i cup. Cuc je za turiste a cup za domaće stanovništvo, odnos 1:25. Inače na Kubi je prosečna plata 25 cuca a to je oko 25 dolara.Ulazimo u jedan od simbola Havane, tj kuće koje su građene sa sve četiri strane dvorišta a na sredini plato, kao i kod nas nekada. Ovde ih zovu Sono squer. Tu su se okupljali svi koji žive u tom krugu i bio je centar društvenog života. Odatle na Catedrala squer kome dominira Catedrala zidana u Kuban barok stilu. Čak su jedno vreme tu bile i Kolumbove mošti. 

Katedrala je neobična i prelepa i napravljena u nekom fazonu pa je i zovu "Music in the stone". Građena je od 1748 do 1772 godine i ima 2 različite kule po čemu je prepoznatljiva u svetu. .. Prvi papa koji je obišao kulu bio je Pavle jovan drugi 1998 godine. Oko trga su sve prelepe zgrade koje su nekada pripadala vlasteli a danas su hoteli. I naravno neizbežne žene koje gataju i gledaju u karte. U suštini što više častiš sve ti lepšu sudbinu vide. Nastavljamo šetnjom prelepim kaldrmama Havane, a zgrade vraćaju u dane kolonijalizma pa svaki zvuk me vrati iz prošlosti gde se šetam zajedno sa španskom vlastelom koja je ovim gradom htela da pokaže svoju realnu moć. Mnogo lepih parkića i dosta mesta koja se vezuju za Hemingveja pa tako i Hotel ambos mundos, gde je živeo od1932 do 1939 godine i koji ima muzej na 5om spratu posvećen njemu, tj soba sa stvarima kada je on živeo. Upita Olivera odakle mu kinta za takav život, a da u međuvremenu mi dao da nosim reklamni kišobran da bi mogli svi da ga vide a ja uzeo jer jedno 5 puta umalo Miši i meni da izbije oči, a on odgovori da su njemu simbolično naplaćivali jer je bio veoma poznat u to vreme.

Odatle na Arms squer, prvi skver u gradu, koji je karakterističan jer ima drvena ulicu od akana drveta. U špansko vreme u zgradi ispred ulice je živeo glavni baja a njegova žena nije mogla da spava, jer su je budile kočije koje su prolazile po kamenu pa on postavi drvenu ulicu. Bez komentara. Na sredini trga spomenik Karlosu Manuelu de Cespelesu koga još nazivaju jednim od otaca nacije u borbi protiv španaca. 1868 španci mu uhvate sina i zatraže da se preda da ga ne ubiju. Međutim on im obrazloži da on nije samo njegov otac nego cele nacije i da se neće predati i tako mu ubiju sina. Šta reći. 

Odatle na San francisko squer, kome dominira crkva koja je sada koncertna hala. Na trgu se objavljala trgovina svežom vodom i ostalim potrebštinama za brodove jer se nalazi u luci gde je pristanište. Tu je i španska ambasada.

U ćošku bronzana statua posvećena Gentlmenu iz Pariza, tj gospodinu koji je radio kao posluga u kući nekog moćnika i bio je poznat po svojim manirima pa je tako uvek ženama poklanjao cveće i bio omiljen u gradu. Međutim jednom ukrade nešto i ovi ga oteraju i on postane beskućnik i poludi. Mislim da je to više napravljeno u fazonu da da poruku ljudima da ne kradu. Tu je i statua Šopena koji sedi na jednoj klupici. Pravac trg Vieya gde se nalazi fabrika piva na jedno osveženje. Domaće pivo iz male fabrike u hotelu. Lepo. Ceo trg okružen prelepim zgradama a na vrhu jedne su postavljena ogledala po ugledu na Da Vinčija pa se može videti panomarama grada od 360°. Nešto da se pojede, i dalje post koji je na putovanjima baš iskušenje i pravac velika hala u luci, takoreći buvljak sa suvenirima. Ogromna gužva a cene baš junačke. Kuba je postala baš baš skupa tako da uzeh nešto simbolično. Pravac u apartman, malo kuliranja i u posetu Hotelu Nacional, tj Suzi i Miši ner samo tu ima internet. Interneta na Kubi nema nego kupiš neku karticu i onda imaš 5-6 tačaka u gradu, gde možeš da se nakačiš, koje su dobro prepoznatljive jer su tu uvek grupe ljudi. E sad Hotel Nacional, čudo ali baš čudo koga je proslavio "Kum" kada američki mafijaši sa novogodišnjeg bala beže za ameriku. Fenomenalan i kad pomislim da je pravljen pre 60 godina zastaje dah. Original kao iz filmova u šesdesetim. Imaju i "hol slavnih" tj loby bar gde su slike poznatih koji su odsedali u hotelu. Nema koga nema, od Rocky Marcana, Ave Gardner...do Putina. Kao jedna velika vremenska kapsula, kao živi svedok nestalog vremena. Druženje uz živu muziku, koja je vrhunska i pravac na spavanje.

A da sinoć tumarajući ulicama Havane, naletim u jednom prašnjavom sokačetu na 10tak meksikanaca, obučenih kao najlepši orkestar, kako na sred ulice sviraju za trojicu kubanaca koji su najverovatnije sedeli i cepali Havana club na stepenicama kad su naišli. Koncert za sirotinju. E to je taj osećaj, to je ta vrednost kada ideš od lokala gde si svirao i zamole te neki što sede ispred zgrade a ti im napraviš koncert od 20tak minuta. Kuba. 

Galerija slika