InfoFoto: mup.gov.rs - Ilustracija

Evo kada i zbog kojih saobraćajnih prekršaja policija ODUZIMA automobil?

Autor: InfoKG
11:00 | Petak, 01 03 2024

U Kragujevcu u proteklih nedelju dana od kada je počela primena novih zaštitnih mera iz Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, policija nije privremeno oduzela nijedno vozilo. Potvridili su za InfoKG iz kragujevačke Policijske uprave. Prema rečima zamenika komandira saobraćajne policije kragujevačke Policijske uprave, Igora Dičića, prvenstveno se vozilo privremeno oduzima od učinioca težeg prekršaja, ukoliko je  u prethodne dve godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz oblasti bezbednosti saobraćaja.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova počeli su pre nedelju dana da primenjuju nove zaštitne mere iz Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, prema kojima se vozilo privremeno oduzima od učinioca težeg prekršaja, ukoliko je  u prethodne dve godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz oblasti bezbednosti saobraćaja.   

S obzirom na to da u javnosti i dalje ima mnogo dilema na ovu temu, kontaktirali smo Policijsku upravu Kragujevac za objašnjenje. 

Sve o primeni nove zaštite mere i kada i zbog kojih saobraćajnih prekršaja policija oduzima automobil za InfoKG je pojasnio zamenik komandira saobraćajne policije kragujevačke Policijske uprave, Igor Dičić.

1. Koji su uslovi za primenu novih zaštitnih mera iz Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima?

Vozilo će biti privremeno oduzeto od učinioca težeg prekršaja koji je u prethodne dve godine pravosnažno osuđivan za teže prekršaje iz oblasti bezbednosti saobraćaja.

Teži prekršaji iz oblasti bezbednosti saobraćaja su prekršaji iz kaznenih odredaba u članovima 329. i 330. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima (nasilnička vožnja, najmanje teška alkoholisanost, odbijanje alkotesiranja ili utvrđivanja prisustva psihoaktivnih supstanci, upravljanje motornim vozilom bez vozačke dozvole za ijednu kategoriju, prekoračenje brzine u naselju za više od 70 km/h od dozvoljene, prekoračenje brzine van naselja za više od 80 km/h od dozvoljene...).

2. Do kada traje mera privremenog oduzimanja vozila, i da li se nakon završetka primene te mere vozilo vraća vlasniku?

Mera privremenog oduzimanja vozila traje do okončanja postupka pred nadležnim sudom.

U sudskom postupku će biti odlučeno da li se vozilo vraća vlasniku ili će ono biti trajno oduzeto.

3. Da li se očekuje veliki broj slučajeva primene mere privremenog oduzimanja vozila?

Ne očekuje se veliki broj slučajeva primene ove mere. Vrlo strogi uslovi za oduzimanje vozila znače da ova mera neće pogoditi prosečnog učesnika u saobraćaju.

Činjenica da je neophodan uslov da vozač ima pravosnažne presude za najteže saobraćajne prekršaje i da se ponovo javlja kao izvršilac takvog prekršaja, ukazuje da će se najvećem broju slučajeva raditi o vozaču koji je u trenutku kontrole već u statusu nesavesnog vozača u skladu sa odredbama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. 

Ovo je veliki instrument generalne prevencije izvršenja najtežih prekršaja i uticanja na izvršioce prekršaja. 

4. Da li policija ima dovoljno kapaciteta za primenu mere privremenog oduzimanja vozila?

Policija je u potpunosti spremna za zakonitu primenu privremenog oduzimanja vozila. Pitanje infrastrukture i drugih kapaciteta je uređeno sistemski, a eventualni pojedinačni problemi punih kapaciteta će se rešavati uspešno za svaki slučaj pojedinačno.

U svakom slučaju, građani mogu da računaju na to da će se u vezi sa privremeno oduzetim vozilima postupati zakonito.

5. Da li će mera privremenog oduzimanja vozila biti primenjivana i u slučaju kada vozač nije vlasnik vozila?

Zakonska odredba propisuje primenu mere bez obzira da li je učinilac prekršaja ujedno i vlasnik ili korisnik vozila ili nije.

Napominjemo da će sud u svakom pojedinačnom sudskom postupku odlučiti da li će nakon isteka mere privremenog oduzimanja vozilo biti trajno oduzeto ili vraćeno vlasniku.

6. Šta može preduzeti vlasnik kako bi se zaštitio od oduzimanja svog vozila u slučajevima kada njime upravlja drugo lice?

Vlasnik vozila, bio on pravno ili fizičko lice, mora znati za svoju odgovornost prilikom poveravanja svog vozila na korišćenje vozaču.

Zakon omogućuje nadležnim državnim organima, organima i organizacijama koji se bave pitanjima bezbednosti saobraćaja, kao i organima i organizacijama koji vrše javni prevoz ili prevoz za sopstvene potrebe, da dođu do podataka o svojim zaposlenima. Кonkretno, oni mogu imati uvid u izrečene kazne, zaštitne mere i mere bezbednosti svojih vozača.

Кada su u pitanju građani i njihova privatna vozila, napominjemo da oni imaju ličnu odgovornost u odlučivanju kome će dati svoje vozilo na upotrebu.

Davanjem vozila nesavesnim vozačima, odnosno ljudima kojima je vozilo sredstvo za vršenje delikata i koji najneposrednije ugrožavaju živote na našim putevima, vlasnici preuzimaju rizik od svih zakonski predviđenih mera, uključujući i oduzimanje vozila.

7. Кakva je inostrana praksa u pogledu primene mere oduzimanja vozila?

Na osnovu anketiranja saobraćajnih policija zemalja članica ROADPOL-a, i to konkretno na uzorku od 18 zemalja, zaključuje se da je mera privremenog, odnosno trajnog oduzimanja vozila široko zastupljena. Od tog broja, samo u jednoj zemlji (Rumuniji) nije propisana ta mera. U sedam zemalja (Slovenija, Turska, Mađarska, Bugarska, Španija, Republika Irska, Luksemburg) propisano je privremeno oduzimanje vozila.

U deset zemalja (Češka, Italija, Slovačka, Hrvatska, Severna Makedonija, Litvanija, Nemačka, Finska, Portugal, Švajcarska) oduzimanje vozila može biti i trajno. 

Inače, u Srbiji je od početka primene nove zaštitne mere iz Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, oduzeto desetak automobila. Za sada nijedan automobil nije oduzet na područuju koje pokriva Policijska uprava Kragujevac.