Info

Kragujevac u borbi protiv klimatskih promena

Autor: Jovana Mladenović
14:00 | Sreda, 27 09 2017

Regionalna radionica, koja ima za cilj da se identifikuju inovativne ideje i projekti u borbi protiv klimatskih promena, biće održana 28. i 29. septembra u svečanoj sali Biznis inovacionog centra, sa početkom u 10 časova. 

Ciljevi su unapređenje upravljanja podacima od značaja za borbu protiv klimatskih promena i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), uz ostvarivanje ekonomskih, društvenih i ekoloških koristi za lokalnu zajednicu. 

Ovom prilikom obratiće se: Darinka Radojević, poseban savetnik ministra, Ministarstvo zaštite životne sredine; Miroslav Tadić, portfolio menadžer Programa UN za razvoj; Nataša Pešić Radosavljević, načelnik gradske uprave za upravljanje projektima, održivi i ravnomerni razvoj Grada Kragujevca; Milan Gabarić, predsednik Udruženja „Centar za ekološko obrazovanje i održivi razvoj“. 

Događaj se organizuje u okviru Projekta „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“ koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine, uz stručno-savetodavnu podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), i finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF). Na lokalnom nivou organizacija radionice je podržana od strane Udruženja „Centar za ekološko obrazovanje i održivi razvoj“.

Regionalni skupovi doprineće uspostavljanju partnerstava između lokalnih samouprava, javnih i privatnih preduzeća, organizacija civilnog društva, naučno-istaživačkih institucija i drugih zainteresovanih strana za borbu protiv klimatskih promena na lokalnom nivou. Tokom radionica biće predstavljeni ciljevi Projekta, faze u njegovom sprovođenju i okvirni kriterijumi za izbor idejnih rešenja u okviru javnih poziva koji će biti objavljeni u novembru 2017. godine.

Prvi dan radionice posvećen je „Upravljanju podacima od značaja za borbu protiv klimatskih promena“ i prvenstveno je namenjen predstavnicima lokalnih samouprava zaduženim za baze podataka i otvorene podatke na lokalnom nivou, energetskim menadžerima, kao i svim zainteresovanim organizacijama koje se bave pitanjima pristupa otvorenim podacima. 

Drugi dan radionice biće posvećen diskusiji se o mogućim „Inovativnim idejama za smanjenje emisija GHG na lokalnom nivou“ i namenjen je predstavnicima lokalnih samouprava zaduženim za ekonomski razvoj, planiranje i upravljanje projektima, predstavnicima javnih i privatnih preduzeća, organizacijama civilnog društva, naučno-istraživačkih institucija, koje žele da se priključe „izazovu“ za inovativna rešenja.