InfoFoto: Printscreen/YouTube

Kragujevački i kineski naučnici ispituju srpske biljke u cilju pronalaženja novih lekova

Autor: Branko Vukašinović
15:10 | Ponedeljak, 25 06 2018

Projekat kragujevačkog Univerziteta “Biološki efekti estrakata i molekula izolovanih iz biljaka sa teritorije Balkana“ biće realizovan u naredne tri godine. Na njemu će zajedno raditi kragujevački i kineski naučnici, koji će ispitivati biljke sa ovog podneblja, kako bi utvrdili da li se one mogu i na koji način koristiti u lečenju bolesti. Realizaciju projekta finansiraju Republika Srbija i Narodna Republika Kina. 

U okviru Sporazuma o naučno-tehnološkoj saradnji između Srbije i Kine, Mešoviti komitete dve zemlje je odlučio da sufinansira šest zajedničkih naučno-istraživačkih projekata u periodu od 2017. do 2019. godine. Među njima je i projekat kragujevačkog Univerziteta “Biološki efekti estrakata i molekula izolovanih iz biljaka sa teritorije Balkana”.

Tim povodom na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu održan je prvi sastanak srpskih i kineskih naučnika. Među njima su bili kineski predlagač projekta Shishan Yu i članovi Kineske akademije medicinskih nauka, kao i srpski predlagač prof.dr Nebojša Arsenijević sa saradnicima. Na sastanku se govorilo o značaju projekta, dinamici realizacije i načinu finansiranja. 

Cilj projekta je ispitivanje biljaka u Srbiji, koje ćemo prikupljati i ispitivati njihovu bioaktivnost, kako bi videli da li se mogu i na koji način koristiti u lečenju raznih bolesti. Za one biljke koje pokažu poseban efekat, mi ćemo ih izolovati i analiziraćemo koja komponenta tih biljaka je zaslužna za to”, rekao je zamenik direktora Instituta za biljnu medicinu Medicinskog fakulteta u Pekingu, prof. dr Zhang Li.

Fakultet medicinskih nauka realizuje projekat sa kineskim Institutom za biljnu medicinu, a biće uključeni i Institut za nuklearne nauke u Vinči, Agronomski fakultet u Beogradu, ovdašnji Prirodno-matematički fakultet i beogradski Institut za biološka istraživnaja “Siniša Stanković”.

Za Fakultet medicinskih nauka ovo je do sada, u naučnom i finansijskom smislu, najveći međunarodni projekat koji je ova visokoškolska ustanova imala prilike da realizuje. Kineski Institut za biljnu medicinu ima više od 20 registrovanih lekova na svetskom nivou. Za nas je ovaj projekat prilika da pokažemo šta mi znamo, ali i da naučimo od onih koji su tehnološki otišli mnogo dalje. Na ovaj način, Fakultet medicinskih nauka je uspeo da objedini i druge laboratorije u našoj zemlji”, zaključio je prof. dr Nebojša Arsenijević.