Info

Lakše procedure rentiranja poljoprivrednog zemljišta

Autor: Branko Vukašinović
09:00 | Utorak, 24 11 2015

U okviru projekta “Ruralni razvoj - Efikasno upravljanje zemljištem” organizovana je regionalna obuka u Skupštini grada, kojoj je prisustvovalo 44 predstavnika lokalne samouprave.

Projekat realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, u periodu od 2013 do 2015. godine. Najvažniji rezultat ovog projekta predstavlja izrada Geografskog informacionog sistema koji treba da pojednostavi davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu, kao i da omogući bolje planiranje i kontrolu korišćenja.

Ovo je jedna u nizu regionalnih obuka na temu korišćenja aplikacija za izradu i realizaciju godišnjih programa zaštite i uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini.

Mi smo tokom realizacije ovog projekta i rada na aplikaciji imali i pilot opštine koje su sve vreme testirale ovaj program i koje su bile prilično zadovoljne njegovom upotrebom, ali s obzirom na to da je možda sama aplikacija u tehničkom smislu malo kompleksna, biće potrebno možda malo više truda u početku dok se ne savlada IT sistem i funkcionalnost same aplikacije, ali jednom kada se one savladaju, sama komunikacija između Uprave za poljoprivredno zemljište i lokalnih samouprava biće mnogo pojednostavljena, davanje u zakup transparentnije i efikasnije”, objašnjava Svetlana Bačanin, projekt menadžer GIZ-a.

Prema podacima iz republičkog katastra, u toku 2015. godine, 21 000 katastarskih parcela iz 62 katastarske opštine je preraspodelom i selekcijom ponuđena u zakup putem javnog nadmetanja.

Prema rečima člana Gradskog veća za poljoprivredu Zoran Prokić kroz ovaj projekat grad će dobiti preciznu evidenciju o zemljištu koje se vodi kao poljoprivredno, a koristi se ili ne koristi u poljoprivredne svrhe.

Ukupan budžet projekta koji iznosi 3,88 miliona evra finansiraju Evropska unija, Ministarstvo za ekonomsku saradnju Nemačke i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine.