Info

Prokić: Veći agrarni budžet sledeće godine; Katić: Bolje stanje u agraru tek posle izbora

Autor: Branko Vukašinović
14:00 | Subota, 17 10 2015

Član Gradskog veća za poljoprivredu Zoran Prokić nakon godinu dana na toj funkciji zadovoljan je postignutim rezultatima, jer su, između ostalog, ulagali u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i organizovali sajam poljoprivrede. Prema njegovim rečima iz ovogodišnjeg budžeta grada je izdvojeno između 50 i 60 miliona dinara za primarnu poljoprivrednu proizvodnju.

Nekadašnji pomoćnik gradonačelnika za poljoprivredu Snežana Živanović Katić, koja je sada član Srpskog pokreta obnove, stranke koja čini gradsku vlast, kaže da je 2014. godine agrarni budžet bio oko 90 miliona dinara, a kako tvrdi da je ove godine nepunih 14 miliona. Razume da postoje dugovi u gradskom budžetu i neizmirene obaveze zbog kojih sadašnji funkcioneri imaju problema, ali ne razume da od oko 9 milijardi, koliki je gradski bužet, za poljoprivrdu bude izdvojeno samo 0,16 odsto od toga.

“Ako svi pricamo o selu da je to naš potencijal, da je to naša velika privredna razvojna šansa, ne mogu da razumem da zbog nekih dugova koji su ostali u nekim drugim resorima trpi opet selo i poljoprivreda. Opet smo u priči kada god je teško, kada je kriza, da se prvo uskraćuju sredstva za poljoprivredu”, izjavila je Snežana Živanović Katić.

Ona nije želela da oceni rad sadašnjeg resora za poljoprivredu. Dodaje da ocenu o radu treba da daju ljudi sa sela, jer mogu najbolje da procene i njen rad i aktuelnog člana Gradskog veća.

Prokić nije želeo da se osvrće na rad Snežane Živanović Katić. Naglašava da se ona trudila da radi kvalitetno svoj posao, ali da nije sve zavislio od nje, već od budžeta. Dodaje i da je prošlogodišnji budžet bio 100 miliona dinara, a da je realizovana samo polovina i da su zbog toga dolaskom na vlast imali zaostalih obaveza.

“Izgradnja arterskih bunara i puteva u 2014. godni bila je budžetska stavka resora za poljoprivredu, ali to je sada promenjeno i za to je sada zadužen gradski resor za investicije. U odnosu na prošlu godinu budžet nije manji već su sredstva raspoređena i sada taj projekat realizujemo timski kao Gradsko veće. Tako je moralo da bude jer smo dolaskom na vlast dočekali manje para u lokalnoj kasi, pa smo prilagođavali budžet”, izjavio je Prokić.

Snežana Zivanović Katić kaže da su se u periodu od 2004. do 2014. godine u kontinuitetu izdvajala značajna sredstva za poljoprivredu i da je Kragujevac bio prepoznat u celoj Srbiji, kao grad sa najvećim agrarnim budžetom. Prema njenim rečima u tom periodu je za poljoprivredu ukupno izdvojeno više od 993 milona dinara kroz gradski budžet i robne rezerve.

Član Gradskog veća za poljoprivredu Zoran Prokić kaže da će sledeće godine lokalna samouprava razmišljati o mnogo jačem budžetu za poljoprivredu zbog namere kineske kompanije “CMEC” da u Kragujevcu izgradi pogone za preradu mesa i otkup stoke koja se uzgaja u Šumadiji. Prokić najavljuje da će grad afirmisati ljude na selu da obogate stočni fond, kako bi mogli da isporuče dovoljne količine, kada kompanija bude počela da radi.

Snežana Živanović Katić se nada da će saradnja sa kineskom kompanijom u potpunosti biti realizovana i kaže da će to biti veliki pomak za stočare, da imaju gde da plasiraju svoje proizvode.

Smatra i da će se tek nakon izbora situacija sa gradskim budžetom stabilizovati, a samim tim i u poljoprivredi. Nada se da će Kragujevac opet biti prepoznatljiv po poljoprivredi.

U okolini Kragujevca nalazi se 56 sela sa oko 9,5 hiljada domaćinstava i oko 27 000 stanovnika.