InfoFoto: Ilustracija - Pexels/Dušan Cvetanović

Obeležavamo Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope

Autor: Jovana Mladenović
09:00 | Utorak, 09 05 2023

U Evropi se 9. maj obeležava kao Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope, kao znak sećanja na završetak Drugog svetskog rata na evropskom tlu 1945. godine i početak stvaranja EU pet godina kasnije.

Dan pobede nad fašizmom

Nemačka je 9. maja potpisala kapitulaciju u Drugom svetskom ratu, pa se ovaj dan u Evropi obeležava kao Dan pobede nad fašizmom, iako je Drugi svetski rat konačno završen tek nekoliko meseci kasnije bezuslovnom kapitulacijom Japana posle tragične upotrebe atomske bombe u Hirošimi i Nagasakiju.

Dan Evrope

Godine 1950., 9. maja, Robert Šuman je predstavio svoj predlog kreiranja organizovane Evrope. Ovaj predlog, poznatiji kao "Šumanova deklaracija" ili "Šumanov plan", smatra se početkom kreacije onoga što je danas poznato kao Evropska unija, jer je uvod u Montansku uniju.

Francuski ministar za evropske i spoljne poslove predložio je da se proizvodnja uglja i čelika Francuske i Zapadne Nemačke stave pod jedinstvenu vlast, koja će kasnije biti otvorena za druge evropske države. Krajnji cilj bio je smirivanje odnosa, naročito između Francuske i Zapadne Nemačke, postepenom političkom integracijom, koja bi se postigla stvaranjem zajedničkih interesa. Konrad Adenauer, prvi kancelar Savezne Republike Nemačke, pozitivno je odgovorio na Deklaraciju, kao i vlade Holandije, Belgije, Italije i Luksemburga. Šest država potpisalo je Pariski ugovor 18. aprila 1951. godine. Ugovorom je stvorena Evropska zajednica za ugalj i čelik, prva evropska nadnacionalna zajednica, koja je utrla put Evropskoj ekonomskoj zajednici, a zatim i Evropskoj uniji.

Na Savetu Evropske unije u Milanu 1985. godine je doneta odluka da se 9. maj svake godine obeležava.