Info

Osnovana SIP: Tužioci se bave emocijama svedoka i oštećenih

Autor: Jovana Mladenović
12:01 | Četvrtak, 16 03 2017

U višim javnim tužilaštvima u Srbiji osnovane su Službe za informisanje i podršku oštećenim osobama i svedocima (SIP), sa ciljem efikasnog ostvarivanja njihovih prava u toku postupka. Početkom nedelje u Kragujevcu je izvršena i obuka tužilaca od strane stručnjaka za emocije, koji su im preneli veštine komunikacije sa oštećenima.

SIP je zakonska obaveza i predstavlja korak napred ka zaštiti svedoka i oštećenih. Zadatak je da im bjasni njihovu procesnu ulogu i pravnu terminologiju, da ih informiše o statusu predmeta, pruži odgovore na sva pitanja u vezi sa radom Tužilaštva u tom procesu, zakaže sastanak kod postupajućeg tužioca, informiše o organizacijama i ustanovama koje pružaju pomoć i podršku žrtvama i pruži sve informacije i opcije koje mogu pomoći u otklanjanju straha, neprijatnosti i olakšati im učešće u krivičnom postupku, naročito u istrazi i na suđenju. "Tužilaštvo i sud dužni su da vas zaštite od uvreda, pretnji i svakog drugog napada, a ukoliko postoji bojazan da bezbednost može biti ugrožena, pruže meru zaštite predviđenu zakonom. Svedočenje često nije prijatno iskustvo, ali je zakonska obaveza i nužan deo krivičnog postupka. Vaš iskaz i saradnja su veoma bitni da bi se utvrdila istina, odgovorna lica privela pravdi i društvo učinilo bezbednijim", navodi se u materijalu seminara.

Na dvodnevnom seminaru koji je održan početkom nedelje u Kragujevcu, tužioci su bili u prilici da od stručnjaka za emocije nauče kako da vode konstruktivan razgovor sa žrtvama i svedocima, kako da im pruže podršku. "Iako bavljenje emocijama svedoka svakako nije domen profesionalne nadležnosti tužilaštva, u situacijama kada intenzivna emocija blokira komunikaciju i ometa davanje iskaza, jedini način prevazilaženja blokade je prepoznavanje osećanja osobe i njihovo uvođenje u razgovor. Tako svedok dobija mogućnost da iznese osećanje i da ga "izventilira", nakon čega se tenzija smanjuje i osoba može nastaviti dalji razgovor", navode psiholozi Dragana Ćuk Milankov i Jelena Vranješević u priručniku "Komunikacija sa svedocima i oštećenima".

Seminar je podržala Misija OEBS-a u Srbiji, uz donaciju Kraljevine Holandije.