Info

PAMETAN GRAD: Šta je to? Kragujevčani dali HIT odgovore (ANKETA)

Autor: Jovana Mladenović
10:00 | Utorak, 01 05 2018

Kragujevac će postati "Smart city", a kao prvi korak u toj evoluciji dobili smo Gradsko veće za informacione tehnologije, elektronsku upravu i "Pametan grad". Međutim, za većinu ljudi, pa i nas same, postavilo se pitanje što je to "smart city", koji su kriterijumi koje je potrebno zadovoljiti da biste bili pametni? Istraživali smo ovu temu, a anketirali smo i sigrađane da li uopšte znaju šta to znači "Kragujevac pametan grad"?

Da li su rupe na putu i decenije čekanja na asfalt u naseljima na tri kilometra od grada, nepostojanje ulične rasvete ili vodovodne kanalizacije, čađ iz Energetike, na primer, deo "pametnog grada" - pitaju Kragujevčani.

Iako postoji veliki broj definicija šta je to "pametan grad", sam pojam može se najjednostavnije definisati kao vizija urbanog razvoja uz korišćenje informacione i komunikacione tehnologije, kako bi se što bolje zadovoljile potrebe građana i unapredio nivo gradskih usluga. Fokus je na dve glavne koristi koje pametan grad donosi, a to su održivost i efikasnost. To su ključne reči kroz koje treba planirati razvoj "pametnog grada".

Ima, dakle, više odgovora na pitanje šta je "pametni grad". Jedan bi mogao da bude: "Grad koji preko informacione i komunikacione tehnologije (ICT) objedinjuje i koordinira rad svih gradskih službi u cilju poboljšanja njihovoga rada i bolje veze uprave grada i građana". Nešto kraća definicija "pametnog grada" glasi da je to grad koji na efikasan način obuhvata fizičke, digitalne i ljudske sisteme kako bi izgradio okruženje koje bi doprinelo poboljšanju života građana. Treća definicija "pametnog grada" glasi da je to grad koji koristi ICT tehnologiju i, uz primenu tehnoloških inovacija, doprinosi efikasnijem i razumnijem korišćenju resursa, što podrazumeva uštedu energije i smanjenje negativnih uticaja na okolinu.

Pametni gradovi u svetu

Na spisku "pametnih gradova" u svetu na prvom mestu je Beč a potom slede: Toronto, Pariz, Njujork, London, Tokio, Berlin, Kopenhagen, Hong Kong i Barselona. Na listi su i Amsterdam, Stokholm, Melburn, Vankuver, Santa Kruz i Singapur...

Da ne bismo preambiciozno nabrajali šta bismo to mogli da "prepišemo" na recept našeg "pametnog grada", za početak, pitali smo Kragujevčane kako oni doživljavju ovaj pojam i kako su odreagovali na vest da Kragujevac postaje "smart city". 

ANKETA

Vladimir, nastavnik - Imamo mi mnogo većih problema i stvari da rešimo pre nego se pozabavimo infrastrukturom i upotrebom smart tehnologije u transportu, građevini... Pametan grad, zamisli! Ne mogu sijalice i bandere u parku da zamene deset godina, a ovamo izmišljamo svakakve gluposti!

Nikola, pevač - Ne znam šta znači "pametan grad". Ja sam sa sela.

Jelena, novinar - Informisana sam o tome da Gradsko veće dobija resor koji će se baviti time i, naravno, ispratila prateću sprdnju po društvenim mrežama. U suštini, naš "pametan grad" liči mi na beogradski metro. Toliko je blizu realizacije. 

Dušan, sportista - A mene zanima da vi mene kažete gde ima kavurma? Haha. Ne znam zaista šta je pametan grad, ali sam siguran da će taj projekat obogatiti one koji su ga izglasali. Je l to ono građani plate Iphone, dobiju digitron na solarnu energiju?

Sofija, psiholog - Čula sam da je sledeće Gradsko veće za Disneyland.

Stefan, elektrotehničar - Stvarno ne znam šta znači i prvi put čujem to "Kragujevac pametan grad".

Miljko, fotograf - Čuo sam za to, ali ne znam o čemu se radi. Znam da imamo člana Gradskog veća za taj "pametan grad". Hocemo li sada svi biti u Kragujevcu pametni?

Igor, slobodni umetnik - "Pametan grad" je još jedna šarena laža. 

Ana, profesor -  Ništa ne znam o tome, potpuno sam izgleda neobaveštena.

Nemanja, apotekar - Čuo sam samo u prolazu o čemu se radi i samo mogu da kažem da političari svi do jednog, nebitno da li su pozicija ili opozicija, treba da se pošalju u rudnik soli. Jer jedino tamo narod može da ima neke koristi od njih.