Info

Policija otvorila SOS telefon za pomoć LGBT populaciji - maltretirju ih uglavnom porodice

Autor: Jovana Mladenović
13:22 | Ponedeljak, 23 11 2015

Policijska uprava u Kragujevcu prva je u Srbiji koja je pokrenula pilot projekat za pomoć LGBT osobama i njihovim porodicama, u okviru koga je otvoren SOS telefon na koji mogu da prijave zločine iz mržnje, nasilje i diskriminaciju.

"Ovi zločini su izuzetno bitni, predstavljaju tamnu brojku izvršenja kriminiliteta jer ne znamo da se oni dešavaju i ne reagujemo pravovremeno, a žrtva trpi. LGBT populaciju treba ohrabriti da zločine prijavi jer nam je zajednički cilj borba protiv svake vrste diskriminacije", kaže inspektor Ivan Jeremić.

Nadležni naglašavaju da LGBT populacija nasilje doživljava uglavnom u porodici, preko 40 odsto, zatim u partnerskim odnosima i neposrednoj okolini. Procenjuje se da je 64 odsto ovih osoba doživeli neki vid nasilja, dok je smo 8 odsto prijavilo tu diskriminaciju. Dešava se i da same državne institucije kojima se nasilje prijavi takođe odreaguju na neprimeren i nasilnički način. Zbog toga, a i zbog straha da javno istupe kao LGBT odobe, oni uglavnom ni ne prijavljuju zločine iz mržnje. Istraživanje "Batuta" pokazuje da je u Srbiji na ukupnu populaciju dolazi od 5 do 10 odto LGBT osoba.

Diskriminacija na temu seksualno-emotivne orjentacije ubuhvata fizičko, psihološko, seksualno i emotivno nasilje. Ove osobe su često pljuvane, gurane, gađane predmetima, a neretko dolazi i do težih oblika povređivanja.

Telefon se nalazi u ispostavi PU Kragujevac, a linija će biti otvorena 24 sata. Broj je 066/8892015. Sa žrtvama će razgovarati policijski službenici koji su prošli adekvatnu obuku. Naredni korak je oformljavanje Facebook linije, takođe za komunikaciju i pomoć osobama drugačije seksualne orjentacije.

Policijskoj upravi partneri u projektu su nevladine organizacije "Duga" iz Šapca, "Labris" iz Beograda i "Stablo" iz Kragujevca.