Info

Uloga policije u jačanju prevencije i mehanizma zaštite od zločina nad LGBT osobama

Autor: Jovana Mladenović
10:00 | Sreda, 05 07 2017

Statistika pokazuje da je 72 odsto LGBT populacije Srbije izloženo psihičkom nasilju i verbalnom uznemiravanju zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta, dok je 26 odsto pretrpelo i fizičko nasilje. Međutim, prema podacima MUP–a Srbije, za 5 godina prijavljeno je samo 45 slučajeva zločina iz mržnje prema LGBT osobama, pokazuje izveštaj “Korak napred, nazad dva – Uloga policije u jačanju prevencije i mehanizma zaštite od zločina iz homofobije i transfobije u Srbiji“ koji je u Kragujevcu predstavljen nakon Beograda i Niša. 

Statistika pokazuje da je 72 odsto LGBT populacije Srbije izloženo psihičkom nasilju i verbalnom uznemiravanju zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta, dok je 26 odsto pretrpelo i fizičko nasilje. Međutim, prema podacima MUP–a Srbije, od 2012. do februara 2017. godine prijavljeno je ukupno 45 slučajeva zločina iz mržnje prema LGBT osobama. 

"To znači da postoji siva statistika i zbog toga se trudimo da svi akteri načine protokole i procedure koje će dovesti do kažnjavanja nasilnika, jer do danas nije doneta nijedna pravosnažna sudska presuda za delo počinjeno iz mržnje na osnovu seksulane orijentacije ili rodnog identiteta. Sa ciljem da se napadi na LGBT osobe procesuiraju, kao i da se osnaže i podstaknu da prijave takve slučajeve udruženje Da se zna je kreiralo onlajn platformu za sigurno i anonimno prijavljivanje nasilja i diskriminacije. Potrebno je, pored ostalog, usvojiti akcioni plan za sprovođenje Strategije policije u zajednici, povećati transparentnost oficira za vezu i njihovih nadležnosti kako bi bili dostupniji LGBT osobama", rekla je Dragoslava Barzut, predsednica udruženja Da se zna.

Strategije i akcioni planovi ne smeju ostati mrtvo slovo na papiru i grad Kragujevac kao odgovorna lokalna samouprava ima lokalnu mrežu za zaštitu LGBT osoba i prevenciju diskriminacije, čulo se na prezentaciji izveštaja od predstavnika lokalne samouprave. To podrazumeva prevenciju diskriminacije u skoro svim oblastima – zdravstvu, socijali, obrazovanju, verskoj zajednici i političkim subjektima. 

Inače, cilj istraživanja je mapiranje poteškoća i stvaranje prostora za dijalog radi uspostavljanja kooridinisanog sistema prevencije i zaštite LGBT osoba, počev od policije, preko tužilaštva i drugih institucija koje predstvaljaju važne karike u borbi protiv nasilja izazvanog homofobijom i transfobijom.