InfoFoto: kragujevac.ls.gov.rs

Sećanje na tragediju 1999. godine - U Kragujevcu obeleženo 25 godina od početka NATO agresije (FOTO)

Autor: InfoKG
08:01 | Ponedeljak, 25 03 2024

U galeriji Narodnog muzeja Šumadije izložbom tematskih fotografija, koja je otvorena sinoć, obeleženo je 25 godina od početka NATO agresije na tadašnju SR Jugoslaviju. Fotografije Zorana Petrovića i Nebojše Rausa predstavljaju retrospektivu prošlosti i podsećanje na istorijske događaje. 

- Pre 25 godina pretrpeli smo NATO agresiju pod nazivom „Milosrdni anđeo“ koja je nanela veliku bol i tugu narodu koji je samo želeo da bude svoj na svom. Moramo da se sećamo i pamtimo 1999. godinu jer je veliki broj Kragujevčana poginuo, što će se zauvek pamtiti. Kao i drugi gradovi, tako je i Kragujevac pretrpeo veliku materijalnu štetu, a jedan od dokaza su i fotografije koje su izložene. Zbog svega kroz šta je naš narod prošao moramo da se držimo zajedno i da gradimo prijateljstvo sa celim svetom, rekao je gradonačelnik Nikola Dašić.

- Večerašnjom manifestacijom kroz fotografije se podsećamo najtežeg perioda koji je zadesio SR Jugoslaviju. Ovo je prilika da se kroz fotografije setimo šta se desilo jer su nam fotografije svedoci, rekao je Ivica Momčilović, predsednik Skupštine Grada, poslavši poruku mira i da ovakva dešavanja ostanu samo na fotografijama i da se nikada nigde ne ponove.

Novinar i publicista Miodrag Stojilović istakao je da su fotografije svedočanstvo koje treba da čuva sećanje na zločin koji se dogodio 1999. godine.

Nebojša Raus, jedan od autora fotografija rekao je da i danas emotivno reauguje na fotografije iz tog vremena, a da bi se istorija što bolje zabeležila, u nekim trenucima su isključili emocije.

Položeni venci kraj spomenika "Uspenje"

Polaganjem venaca kraj spomenika "Uspenje" juče je u Kragujevcu obeleženo 25 godina od početka bombardovanja SR Jugoslavije i odata pošta Kragujevčanima koji su stradali tokom NATO agresije i oružanih sukoba od 1990. do 1999. godine na prostoru bivše Jugoslavije.

Tokom 78 dana koliko je trajalo bombardovanje u Srbiji, u Kragujevcu se signal vazdušne opasnosti oglasio 218 puta, a grad i najbliža okolina bili su izloženi neposrednim dejstvima 20 puta. Prvi projektili pali su na naš grad 24. marta oko 20,35 časova, kada je pogođena kasarna „Milan Blagojević“. Kragujevac je najviše stradao 9. i 12. aprila kada su u Zavodu „Crvena zastava“ razoreni pogoni Fabrike automobila, Energetike, deo Zastava kamiona, Kovačnice, Lakirnice, zgrada ERC–a i Alatnica, te 15. aprila kada je pogođena kasarna "Radomir Putnik" i kasarna u Divostinu i 8. maja kada je bomba pogodila poštu u naselju Aerodrom.

Građani Kragujevca su pod vazdušnom opasnošću ukupno bili 40 dana, 6 sati i 33 minuta. U samom gradu nije bilo civilnih žrtava, ali je stradalo 42 Kragujevčanina koji su u tom periodu bili na vojnim položajima.

Zasađeno drvo mira

Tradicionalno, i ove godine u dvorištu Osnovne škole „Treći kragujevački bataljon“ zasađeno je drvo mira u znak sećanja na sve stradale tokom NATO agresije. Ovo je osmi put kako učenici i nastavnici, zajedno sa članovima Udruženja boraca Šumadija, obeležavaju i sećaju se početka NATO agresije na tadašnju Jugoslaviju. 

Galerija slika