InfoFoto: pexels/jmark

SOS linije za pravnu i psihološku podršku ženama žrtvama porodičnog nasilja

Autor: Jovana Mladenović
08:18 | Sreda, 28 07 2021

Od avgusta do decembra ove godine za žene žrtve porodičnog nasilja u okviru projekta ”Poziv za pomoć”, 24 sata biće otvorene SOS linije putem kojih će se pružati pravna i psihološka podrška. Osim putem telefona 063/10 29 833 i 034/332 042, projektom je predviđena i podrška putem aplikacija WhatsApp, Viber, Skype svim osobama koje imaju problema sa nasiljem u porodici.

Reč je o projektu koji je podržan od strane UNDP-a, Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Republike Srbije, a finansiranog od strane Kraljevine Švedske, u realizaciji NVO ”Oaza sigurnosti”.

Grad Kragujevac od 2008. godine intenzivno sarađuje sa ovim civilnim udruženjem, jednim od prvih potpisnika Protokola o intersektorskoj saradnji u procesu zaštite žrtava nasilja u porodici koji danas broji 17 partnera.

Sigurna kuća je jedan od instrumenata podrške ženama žrtvama nasilja, kao i povezanost između zdravstvenog, socijalnog, pravosudnog, tužilaštva i civilnog sektora. 

Za ovaj projekat je najvažnija održivost SOS savetovališta, koji na raspolaganju ženama žrtvama porodičnog nasilja kao i osobama sa mentalnim poteškoćama mora biti dostupan 24 časa dnevno. U pripremi je izrada novog Lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost i operativnih planova, a važno poglavlje u ovom dokumentu je zbrinjavanja žena i dece žrtava porodičnog nasilja.

Projekat Poziv za pomoć zaokružuje sistem usluga podrške koje grad Kragujevac pruža žrtvama nasilja u porodici i dostizanje nulte tolerancije na nasilje. 

Žrtve nasilja više od 90 procenata čine žene, a više od 60 procenata radi se o partnerskom nasilju.

Udruženje Oaza sigurnosti nekoliko godina unazad bavi se informisanjem kako prepoznati nasilje i kome se obratiti za pomoć. Nasilnici su često manipulativni, zastrašuju žrtvu i odvraćaju je od traženja pomoći. Težak je put kojim žrtva prođe od prijave pa do konačnog izlaska iz nasilja, a najtežu, dodatnu viktimizaciju žrtve prolaze u toku sudskog postupka. U tome je pouzdan partner Prihvatilište za žene žrtve porodičnog nasilja u Centru za razvoj usluga socijalne zaštite Kneginja Ljubica.

Inače, Prihvatilište za žene žrtve porodičnog nasilja je regionalnog karaktera i trenutno je popunjen kapacitet, 12 žena i dece je smešteno, a budžetska sredstva su opredeljujući faktor za dalje delovanje. Prema podacima, prošle godine Centru za socijalni rad prijavljeno je 1059 slučajeva porodičnog nasilja, a u prva tri meseca ove godine 270. Pretpostavlja se da je pandemija dovela do povećanja broja prijavljivanja i istovremeno manjeg broja žena u sigurnoj kući.