Info

STARI KRAGUJEVAC - Gimnazija od 1845. do 1885. godine

Autor: InfoKG
14:00 | Nedelja, 28 11 2021

Burni politički događaji i političke prilike tridesetih godina uticali su da Gimnazija u Kragujevcu bude za kratko vreme ukinuta 1842. godine. Međutim, to je samo trajalo do 1945. godine, kada se kragujevačka opština obratila Ministarstvu prosvete s molbom da se u Kragujevcu ponovo otvori Gimnazija. Državni savet, na preporuku Ministarstva prosvete, doneo je odluku o preseljenju polugimnazije iz Čačka u Kragujevac. Polugimnazija je u Kragujevcu počela raditi u "Gostinskom konaku" i tu ostala sve do kraja školske 1851/52 godine, kada je preseljena u "praviteljstveno" zdanje kraj Stare crkve. Kako zbog povećanja broja učenika nisu svi mogli pohađati školu u ovoj zgradi, kupljena je najbliža kuća do škole, koja je pripadala crkvi. Tako je Gimnazija radila u dve školske zgrade, u jednoj niži, u drugoj viši razredi. Godine 1868. dozidane su dve učionice i jedan hodnik.

Školske 1846/47 godine otvoren je pri Gimnaziji četvrti razred. Sve do septembra 1861. godine škola je radila kao polugimnazija, a tada je otvoren peti, a iduće godine i šesti razred. Od 1891. godine Gimnazija u Kragujevcu dobija sedmi i osmi razred. 

Tekst, uz saglasnost autora, preuzet iz knjige "Stari Kragujevac" Boriše Radovanovića.

U ovom periodu razvijene su pri Gimnaziji brojne vanškolske aktivnosti. Pri Gimnaziji je 26. juna 1866. godine počela da radi Narodna biblioteka. U izveštajima se ova institucija naziva Javnom bibliotekom, a dobijala je knjige od Narodne biblioteke u Beogradu. Dva meseca radila je u posebnoj zgradi, a potpm je delila sudbinu sa Gimnazijom. Kao prvi bibliotekari pominju se Kuzman Paštrović, Ignjat Subotić i Milosav Marković.

Godine 1868. osnovana je Đačka čitaonica, iz koje je izraslo đačko udruženje "Podmladak". Ovo udruženje radilo je sa malim prekidima sve do Drugog svetskog rata.

Veliki uticaj na politički život profesora izvršio je Svetozar Marković, koji je od 1873. godine do 1875. godine živeo u Kragujevcu.

Izvor: Stari Kragujevac/Boriša Radovanović