SkverFoto: freepik.com - Ilustracija

Kompresori za vazduh: Kako odabrati odgovarajući?

Autor: Srbijanka Stanković
10:00 | Subota, 15 07 2023

Alati koji su postali nezamenjivi u mnogim industrijskim i zanatskim sektorima, ali se sve više koriste u domaćinstvima su kompresori za vazduh. Zubarske ordinacije, autoperionice i velike fabrike su samo neka od mesta gde se mogu naći, dok se vrlo često koriste za naduvavanje guma ili rad pneumatskih alata. 

Međutim, odabir odgovarajućeg kompresora može biti zahtevan zadatak s obzirom na veliki izbor različitih tipova, snaga, veličina i karakteristika koje su dostupne na tržištu. Ali, uz nekoliko smernica možete jednostavno suziti izbor i odabrati idealan kompresor koji će odgovarati vašim potrebama.

Snaga i protok vazduha kod kompresora za vazduh

Različiti pneumatski alati zahtevaju drugačije količine vazduha za pravilan rad. Na primer, pneumatskim pištoljima za eksere ili farbanje je potreban protok vazduha manji od jedne kubne stope u minuti, dok složenije industrijske mašine mogu koristiti jačinu od preko 300 CFM. Uobičajeni alati poput pneumatskih udarnih ključeva i ugaonih brusilica obično koriste između 5 i 10 CFM.

Svi vazdušni kompresori se rangiraju prema protoku vazduha u CFM, pa bi prilikom odabira trebalo obratiti pažnju na taj broj, kako bi kompresor odgovarao određenom alatu.

Ukoliko koristite alat koji zahteva veći protok vazduha nego što vaš kompresor može pružiti, privremeno se možete osloniti na rezervoar koji čuva kompresovan vazduh. To može biti dobra opcija za alate koji se koriste povremeno, kao što je pneumatski udarni ključ.

S druge strane, ako stalno koristite alat koji zahteva više vazduha, najbolje bi bilo da odaberete kompresor sa odgovarajućim protokom vazduha, kako ne biste morali da pravite pauze tokom rada. 

Šta je bolje, kompresor na gas ili električnu energiju?

Prilikom kupovine kompresora za vazduh, imate opciju da birate između električnih i benzinskih motora. Električni kompresori su jeftiniji jer koriste jednostavnije motore, ali imaju nekoliko ograničenja.

Prvo, njima je potreban pristup električnoj energiji koja možda nije dostupna na svakoj lokaciji. Drugo, standardna utičnica od 120 volti može pružiti samo do 2,5 konjske snage, što ograničava protok vazduha koji kompresor može generisati.

S druge strane kompresori sa benzinskim motorima su snažniji i mogu da rade bilo gde na otvorenom. Cena mu je viša u odnosu na one sa električnim motorom, a primarni nedostatak mu je velika buka koju proizvodi tokom rada. Takođe, izduvni gasovi koje ispušta ga čine neprikladnijim za rad u zatvorenom prostoru. 

Prenosivost je veoma bitna

Postoji nekoliko različitih veličina i tipova kompresora, a njihova težina se znatno razlikuje. Zato, prilikom odabira je bitno razmotriti za šta će se kompresor koristiti i koliko često će se prenositi.

Manji, lakši kompresori mogu se lako nositi ručno. Oni obično imaju manje motore i rezervoare, ali su pogodni za prenos u gotovo svaki radni prostor. S druge strane, kompresori s jačim motorima i većim rezervoarima su preteški za nošenje, pa imaju dodatne ručke i točkiće kako bi se mogli odgurati na potrebnu lokaciju.

Najveći kompresori za vazduh obično nisu prenosivi. Umesto toga, oni su namenjeni da imaju stacionirano mesto, kao što je prikolica kamiona ili određena radionica.

Najvažnija stvar je da izbor prilagodite svojim potrebama. Na primer, ako postavljate izolaciju na tavanu ili krovu kuće, verovatno će vam biti važno da imate prenosivi kompresor koji se može lako poneti uz merdevine.

Međutim, ako redovno koristite pneumatske ključeve i pištolje za farbanje u garaži, najbolji izbor bi onda bio stacionarni kompresor s visokim protokom vazduha koji će biti čvrsto instaliran na odgovarajućem mestu u vašoj radionici. 

Proverite koliko vazduha kompresor skladišti  

Kada birate kompresor za vazduh, važno je proveriti kapacitet skladištenja vazduha. Jer od njega zavisi koliko dugo kompresor može održavati konstantan protok vazduha bez potrebe za stalnim radom.

Kapacitet skladištenja vazduha izražava se u zapremini ili volumenu vazduha koji kompresor može zadržati pod određenim pritiskom. Ovo se obično meri u litrima ili galonima. Proverite specifikacije kompresora kako biste saznali koliko vazduha može skladištiti, jer svi pneumatski
alati
zahtevaju različitu količinu.

Kapacitet skladištenja vazduha treba uskladiti s vašim potrebama i zahtevima projekta. Ako koristite pneumatske alate koji zahtevaju kontinuiran protok vazduha, veći kapacitet skladištenja će biti potreban kako biste izbegli prekide u radu. Međutim, ako imate manje zadatke koji zahtevaju sporadičnu upotrebu vazduha, manji kapacitet skladištenja može biti dovoljan.

Imajte na umu da veći kapacitet skladištenja vazduha često zahteva veće dimenzije i težinu kompresora. Stoga, odaberite kompresor koji odgovara vašim potrebama i radnom okruženju, uzimajući u obzir i prostor za skladištenje kompresora.

Koji kompresor je bolji: uljni ili bezuljni?

Jedno od pitanja koje se često postavlja je da li je bolje koristiti uljni ili bezuljni kompresor. Ovi kompresori se ne razlikuju u strukturi, ali se razlikuju u principu rada i nameni.

Uljni kompresori koriste ulje u svom radu. Oni su odlični za upotrebu sa pneumatskim alatima jer produžavaju životni vek kompresora i alata. Međutim, nisu najbolja opcija za farbanje, stomatološke ordinacije ili upotrebu u prehrambenoj industriji.

Bezuljni kompresori pružaju apsolutnu čistoću vazduha, pa su pogodni za sve industrije gde se zahteva vazduh bez prisustva ulja.