Info

Kragujevac četiri godine od prekomponovanja vlasti iz ugla VEROLJUBA STEVANOVIĆA

Autor: Jovana Mladenović
11:30 | Nedelja, 28 10 2018

Na današnji dan, 28. oktobra 2014. godine, u Kragujevcu je došlo do prekomponovanja vlasti. Tajnim glasanjem na sednici Skupštine grada po hitnom postupku, dužnosti je razrešen gradonačelnik Veroljub Stevanović (Zajedno za Šumadiju), a na njegovo mesto izabran je tadašnji šef odborničke grupe Srpske napredne stranke Radomir Nikolić. 

Dužnosti je razrešen i predsednik Skupštine grada Saša Milenić (ZZŠ), a na njegovo mesto izabran je Milan Urošević (SPO).

Ovaj čin izazvao je veliku buru u javnosti, kako tog dana, tako i danima pre, kada su učesnici u prekomponovanju bili u navodnom karantinu. U medijima, a pre svega od strane dotadašnjih čelnika grada, prekomponovanje je okarakterisano kao "nasilno" preuzimanje fotelje prvog čoveka grada od strane "karantinske" većine. 

Za izbor Nikolića glasalo je tada 49 od 50 odbornika, a u glasanju nisu učestvovali odbornici Zajedno za Šumadiju i Demokratske stranke. Već u ranijim pokušajima smene vlasti, na stranu SNS-a stao je SPS, a tog 28. oktobra 2014. godine prekomponovanju su kumovali SPO, tadašnji DSS, Pokret Za naš grad, JS, dok se LDP priključio nešto kasnije.

Nikolić je tada poručio da građanima nema šta da obeća, a da nije izabran za gradonačelnika, već stečajnog upravnika!

Portal InfoKG pita bivšeg gradonačelnika kako vidi Kragujevac četiri godine kasnije.

KRAGUJEVAC ČETIRI GODINE KASNIJE IZ UGLA VEROLJUBA STEVANOVIĆA

Prošle su četiri godine i Kragujevac je sa drugog mesta, gde je jedno vreme bio zajedno sa Novim Sadom (u svakom pogledu), pao ispod stotog mesta. 

Nisam se nadao da će se nakon otimanja vlasti bilo šta dobro desiti, ali ni da će grad ovoliko potonuti sa ljudima sa takvim kvalitetima-nekvalitetima i zaista nisam znao, a ni verovao, da takvi postoje.
             
U najkraćem, pored napred izrečenog, sve nešto vidim da smo blizu beznađa, s obzirom na ogromna nova zaduženja i nemogućnost da se išta vrati, a da pritom grad normalno funkcioniše. 
             
Uz činjenicu da je grad u ovom periodu imao ogromnu novčanu pomoć Vlade RS, u visini od preko 15 miliona evra, a da se ništa od investicija, niti od investicionog održavanja, ali baš ništa nije uradilo, prosto se nameće pitanje gde su te pare utrošene?
            
Konačno, mislim da je svakom Kragujevčaninu sada jasno kakvu vlast ima i da sve što je izrečeno za predhodnu vlast čista izmišljotina. 

Mislim da je sve ovo što sam sada rekao jasno, ne samo građanima Kragujevca i okolini, već govorim i o ljudima na nivou Republike, da je uzaludna bila ogromna pomoć koju su pružali i koju i dalje pružaju gradskoj vlasti i da je neophodno da se reaguje. Jer, ovo je, ne samo četvrti grad po veličini u Srbiji, nego nekada i prestoni grad.