InfoFoto: FMN Kragujevac

Na FMN predstavljena inovativna softverska platforma “AntiCovid”: "Smart" zakazivanje, manje gužve, praćenje termina u realnom vremenu (FOTO)

Autor: Jovana Mladenović
09:00 | Četvrtak, 08 07 2021

Na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu predstavljena je inovativna softverska platforma “AntiCovid”, autora dr Miloša Lučića i tima Akademije za strukovne studije Šumadija, čija je funkcija “smart zakazivanje” i upravljanje redovima pacijenata koji čekaju na testiranje na Korona virus. Platforma prestavlja inovativni sistem reševanja gužvi i smanjuje pritisak na lekare kada pacijenti dolaze u talasima ili nezakazano. Daje lekaru uvid u simtome, celu sliku pacijenata, zatim se radi i statistika celog procesa. Potom, pacijent dobija termin koji može da prati u realnom vremenu. 

Autor platforme je dr Miloš Lučić sa FMN i tim Akademije za strukovne studije Šumadija, a podršku i razvoj dva derivata uradili su Prvi derivat tim studenata uz podršku mentora sa Akademije strukovnih studija, a drugi derivat profesor Vladimir Cvjetković sa Prirodno matematičkog fakulteta.

Platforma ima mnoštvo opcija i prostora za nadogradnju kod dinamičnog rešenja. 

Cilj je da potencijalno zdrave osobe nemaju direktan kontakt sa potecijano zaraženim, da se vreme čekanja svede na minimum, da hitni slučajevi dobijaju prednost, kao trijaža na osnovu stanja pacijenta i godina.

Prema rečima autora platforme dr Miloša Lučića, rad softverske platforme AntiCovid zasniva se na inovativnom sistemu za zakazivanje i praćenje reda čekanja pacijenata, kao i pred trijaže. "Kada pacijent ode na web aplikaciju, popuni elektronski formular i zakaže svoj termin danas za danas, ili danas za sutra, u zavisnoti od uključene opcije, može da zakaže vreme pregleda. Zatim dobija mejl ili sms obaveštenja, kao i jedistveni kod-šifru koji je vezan samo za tog pacijenta. Samim tim se ne prave nepotrebni redovi za čekanje, jer pacijent svoj pregled planira kada njemu odgovara, u zavisnosti od ličnih obaveza i slobodnih termina. Pored ovog sistema zakazivanja, postoji inovativni sistem za praćenje redova ispred Kovid ambulante. Pacijent na E-oglasnoj tabli prati svoju poziciju i tačno može da vidi da li pregled kasni i kada se završava, može u svojim kolima putem telefona da prati, ili na velikom smart televizoru ispred ambulante, zatim dođe tačno kada je na redu njegov pregled. Sistem prati simtome, podatke, i ostale informacije bitne za lekara. Svaki lekar u ordinaciji ima svoj pristup platform, može da zna unaped koji pacijent dolazi i njegovou kliničku sliku, na osnovu uslaznih informacija, od hitnosti pregleda do godina pacijenta. Sistem prati automatski statistiku pregleda, i može da posluži analitici. Kada pacijent završi pregled sistem detektuje kraj pregleda. Postoji zakazivanje kontrolinih pregleda pacijenta koji su prošli pregled koji sam lekar zakazuje, određuje datum i vreme. Trenutno su aktivne dve verzije, ali u budućem periodu radiće se i unapređena verzija koja će imati sistem veštačke inteligencije u upravljanju procesima u samoj Kovid ambulanti".

Softverska platforma AntiCovid prestavlja donaciju zdravstvenom sistemu Srbije, a prvi korak na tom putu je implamentacija softverske platforme AntiCovid u Kovid ambulanti za testiranje Doma zdravlja u Kragujevcu, a pad broja zaraženih je idelano vreme za implementaciju u praksi. Kako je rekao direktor Doma zdravlja Kragujevac, dr Vasilije Antić, platforma će u Domu zdravlja Kragujevac početi da se primenjuje u narednih 10 do 15 dana. Dr Antić je ovom prilikom, kao i dekan FMN prof. dr Vladimir Jakovljević, istakao da je saradnja ove dve ustanove izuzetna i zahvalio se na donaciji. "Ova platforma će mnogo značiti za pacijente obolele od Korna virusa. Ovaj projekat je primer kako se radi u svetu i nama će mnogo značiti ne samo za kovid pacijente, jer može da bude primenjivo i za sve druge preglede koji se zakazuju. Ovim softverom se pacijetu omogućava da ne čeka na pregled, a lekaru da uvek zna koliko ima zakazanih pacijenata. Nadamo se da će se ova platforma primenjivati dalje po Srbiji jer na ovaj način rade samo najrazvijenije zemlje u svetu", rekao je Antić.

Dekan FMN prof. dr Vladimir Jakovljević istakao je da je digitalizacija u današnje vreme neophodna i dodao da mu je drago što je ovakva aplikacija potekla upravo sa kragujevačkog FMN u saradnji sa Akademijom strukovnih studija Šumadije: "Ova aplikacija je višestruko korisna, kako u uslovima Kovida, tako i u normalnim uslovima jer će omogućiti efikasnije funkcionisanje zdravstvenog sistema. FMN će i ubuduće podržavati sve aktuelne i progresivne projekte jer unapređuju ne samo naš rad već daju doprinos i široj društvenoj zajednici. Mi smo na pragu da dobijemo veliki inovacioni projekat u saradnji sa RPK Kragujevac. Očekujemo da prođemo završnu evaluaciju i dobijemo taj projekat kod Fonda za inovacionu delatnost što će biti prvi put da neko sa našeg Univerziteta tako nešto dobije. Budućnost nauke je da iz nje nešto praktično proistekne i da šira društvena zajednica ima od toga koristi, a mi smo ti koji imaju šta da ponude".

Prezentaciji su prisustvovali dekan FMN prof. dr Vladimir Jakovljević , direktor Doma zdravlja dr Vasilije Antić, predsednik Akademije strukovnih studija Šumadija prof. dr Milan Đorđević sa studenskim timom sa Akademije, profesor dr Vladimir Cvjetković sa Prirodno matematičkog fakulteta-a, kao i autor softverske platforme dr Miloš Lučić sa Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu.

Galerija slika