Info

Osnaživanje mladih iz hraniteljskih porodica

Autor: Jovana Mladenović
13:00 | Subota, 02 03 2019

U Centru za porodični smeštaj i usvojenje je održana završna konferencija u okviru projekta "Nismo sami – osnaživanje mladih iz hraniteljskih porodica" na kojoj su predstavljene realizovane aktivnosti i rezultati. Za šest meseci kroz program je 12 mladih, dok je njih petoro bilo osnaženo u okviru programa vršnjačke podrške.

Projekat su partnerski realizovali udruženje hranitelja "Čuperak" i "Uradimo zajedno", uz podršku lokalne samouprave, u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu ReLOaD koji finansira EU, a sprovodi program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP.

ReLOaD projekat podrške lokalnim samouprava u jačanju civilnog sektora je najznačajniji projekat u oblasti socijalne zaštite u okviru kojeg je šest organizacija civilnog sektora dobilo podršku u iznosu od 60 hiljada evra. Nismo sami – osnaživanje mladih iz hraniteljskih porodica je upravo podrška udruženjima koja nastavljaju sa radom, a istovremeno se jačaju kapaciteti hraniteljskih porodica kao i Regionalnog centra za smeštaj i hraniteljsvo. Preko 150 porodica hranitelja rade jednu plemenitu i humanu misiju – daju dom onoj deci koja nemaju roditeljsku brigu. Lokalna samouprava ima zadatak da za jednu, izuzetno osetljivu kategoriju stanovništva nakon izlaska iz hraniteljskih domova obezbedi sigurnost, posao i inkluziju u društvu, rekla je dr Gordana Damnjanović, član Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.

Predstavljajući šestomesečne aktivnosti i postignute rezultate, Jovana Krajnović, koordinator, je rekla da je kroz program psihološke podrške i jačanja relacija sa biološkim porodicom prošlo 12 mladih, dok je njih petoro bilo osnaženo u okviru programa vršnjačke podrške.

U okviru psihološke podrške mladi iz hraniteljskih porodica učestvovali su u radionicama na kojima su promišljali o važnim socijalnim i relacijama sa biološkom porodicom a zatim su u uz podršku voditelja radionica i svojih vršnjaka organizovali susrete sa članovima biološke porodice i drugim značajnim osobama. Programom vršnjačke podrške dobili su podršku mentora, mladih koji su i sami bili u hraniteljskim porodicama i oni su organizovali individualne susrete na kojima su prenosili iskustva i savete.

Urađen je petnaestominutni film Nismo sami sa ciljem da se pruži jasnija slika o kompleksnom procesu ostamostaljivanja mladih koji izlaze iz hraniteljskih porodica i ukaže na potrebu da se sistem podrške unapredi.

Krajem godine grad Kragujevac će konkurisati za sredstva Evropske unije preko UNOPSA, kojim će kroz jedan novi model socijalne podrške pomoći mladima iz hraniteljskih porodica da pored stambene podrške im se obezbedi rad kroz radne centre ili druge modele zapošljavanja.