Info

Inovativni modeli intersektorske saradnje za bolje šanse za zapošljavanje mladih iz hraniteljskih porodica

Autor: Jovana Mladenović
14:00 | Četvrtak, 04 04 2019

Projekat "Međusektorska sigurnosna mreža za aktivno uključivanje mladih iz hraniteljskih porodica", čiji je cilj da unapredi njihovu socijalnu inkluziju i mogućnosti za zapošljavanje kroz uspostavljanje inovativnih modela intersektorske saradnje na lokalnom nivou, predstavljen je u Kragujevcu. Targetira jedan od osnovnih problema sa kojima se mladi koji izlaze iz hraniteljskih porodica suočavaju, a to je da su isključeni sa tržišta rada i tako izloženi dugotrajnoj nezaposlenosti.

Projekat se finansira sredstvima Evropske unije i kofinansira sredstvima Vlade Republike Srbije, a sprovode ga Centar za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac, Razvojni biznis centar Kragujevac i Udruženje Uradimo zajedno.

Cilj projekta je da unapredi socijalnu inkluziju, zapošljivost i zaposlenost mladih iz hraniteljskih porodica u Šumadijskom, Rasinskom, Raškom i Moravičkom okrugu kroz uspostavljanje inovativnih modela intersektorske saradnje na lokalnom nivou.

Projekat targetira jedan od osnovnih problema sa kojima se mladi koji izlaze iz hraniteljskih porodica suočavaju, a to je da su isključeni sa tržišta rada i tako izloženi dugotrajnoj nezaposlenosti, a samim tim ostaju korisnici sistema socijalne zaštite i u riziku su od siromaštva. 

"Projektom je predviđen paket usluga i podrške mladima iz hraniteljskih porodica koji, s jedne strane, podrazumeva usluge karijernog vođenja i savetovanja kroz koji će oni moći lakše da odaberu svoje zanimanje i bolje pripreme za tržište rada. Čitav set radionica namenjen je poboljšanju veština zapošljavanja, od toga kako da traže posao do kako da se predstave poslodavcu. I kao najkonkretniji vid pomoći jesu ponuđeni programi radne prakse u kompanijama, a ono što dosadašnja iskustva ovakvih i sličnih programa pokazuju je da veliki broj mladih ostane kao zaposlen u tim firmama", kaže Sandra Jovanović Belotić, koordinatorka projekta.

Individualno orijentisanu podršku u okviru lokalnih mreža podrške, dobiće 175 mladih koja će uključivati izradu planova aktivacije, karijerno savetovanje i vođenje, a njih 60 imaće priliku da se prekvalifikuju ili steknu radno iskustvo. U cilju aktivnog uključivanja mladih u društvo kroz planirane obuke, svoje kompetencije unaprediće 30 stručnjaka iz sistema socijalne zaštite i 175 hranitelja.