Odlukom Narodne skupštine od 19. decembra 1815. godine zadržana je stara administrativna podela beogradskog pašaluka na dvanaest nahija.
Na osnovu ove odluke formira se Kragujevačka nahija sa tri knežine: Gruža, Lepenica, Jasenica, sa sedištem u Kragujevcu. Za prvog obor-kneza (nahijskog kneza) Kragujevake nahije izabran je Đorđe Parezan iz Brzana. Postavljenje je izvršeno na narodnom zboru pred narodom u samom "sredotočnom" mestu ove nahije, Kragujevcu, na taj način što je knez ogrnuo naročitu gornju "haljinu", po kojoj su se obor-knezovi razlikovali od ostalih knezova. U dužnosti nahijskih knezova bilo je prikupljanje poreza i revnosno izvršavanje kneževih naređenja, održavanje reda i mira, kao i izvesne sudske nadležnosti. Za izvršavanje i sprovođenje naredbi imali su nahijski knezovi po jednog pisara i više pandura.
Tekst, uz saglasnost autora, preuzet iz knjige "Stari Kragujevac" Boriše Radovanovića.
Naziv knežina bio je u upotrebi do 1830. godine, kada dobija naziv kapetanija, a od 1834. godine nahije se počinju nazivati okruzima. Od 1835. godine kapetanije postaju srezovi, dok se nahijski knez naziva starešina okruga. Nazivi okrug i srez ozakonjeni su Turskim ustavom 1838. godine.
Od tri knežine Kragujevačke nahije samo je Gružanska knežina u celini ulazila u sastav Kragujevačke nahije, dok su sela Lapovo, Markovac, Rakinac i Adžibegovac iz Lepeničke knežine ulazila u sastav Smederevske nahije, a sela Donja i Gornja Sabanta u sastav Jagodinske nahije. Gotovo čitava donja Jasenica pripadala je Smederevskoj nahiji, a manji deo oko izvora reke Jasenice Rudničkoj nahiji.
Nastaviće se...