Info

Starije osobe postaju većinsko stanovništvo

Autor: InfoKG
15:00 | Sreda, 02 10 2019

Povodom 1. oktobra, Međunarodnog dana starijih osoba, prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Vlade Republike Srbije, posetila je juče Kutak za kvalitetnije starenje Gradske organizacije Crvenog krsta i predstavila ciljeve održivog razvoja kroz integrativnost porodičnog života u skladu sa aktuelnim demografskim indikatorima.

Ministarka Đukić Dejanović rekla je da proces demografskog starenja i povećan broj starijih osoba povećava i potrebu da se odgovori na specifične izazove u poštovanju ljudskih prava osoba starije životne dobi. Kako se demografska slika u svetu, a i kod nas menja i kako starije osobe postaju većinsko stanovništvo, nameću se brojna i raznovrsna pitanja sa kojima se ova populacija suočava i kao takva, svakom odgovornom društvu predstavljaju izazov za unapređenje oblasti zdravstvene i socijalne zaštite kako bi se položaj ove osetljive društvene grupe poboljšao.

Svetska zdravstvena organizacija dekadu 2020 – 2030 posvetila je zdravlju starijih osoba. Dakle, zdravlje za sve starije osobe i osobe koje treba da ostanu funkcionalne, koje treba da unaprede sve ono u zdravstvenom sistemu, a zdravlje je i mentalno i fizičko i socijalno blagostanje, rekla je prof. dr  Slavica Đukić Dejanović. Veoma je važno da se sa osobama starije životne dobi razgovara o tome šta oni misle da ta dekada treba da ima, koje su to određene specifičnosti u našoj sredini, u našoj kulturi na kojima bi naročito trebalo raditi kao i o tome šta očekuju od svih segmenata društva, od zdravstvenog i socijalnog sistema, od nevladinih organizacija ili svoje dece, a sve to u cilju izrade programa i paketa preporuka kako bi se taj segmet društva unapredio, a ”jesen” života naših sugrađana bila topla.

Tema ovogodišnje kampanje Međunarodne nedelje starijih "Ka jednakosti u starijem dobu" ima za cilj skretanje pažnje na postojanje nejednakosti kao posledice akumuliranih nejednakosti tokom života i usklađena je sa 10. ciljem održivog razvoja koji se odnosi na smanjenje nejednakosti unutar i među zemljama, kroz osnaživanje i promovisanje socijalnog, ekonomskog i političkog uključivanja svih ljudi, bez obzira na godine, pol, invalidnost, rasu, etičku pripadnost, poreklo, religiju, ekonomski ili drugi status.