U Kragujevcu je na nekoliko lokacija povišen nivo čađi i prašine u vazduhu, a uzrok tome su korišćenje uglja kao ekološki neprihvatljivog goriva za grejanje i gust saobraćaja u gradu, pokazuju rezultati analiza ovdašnjeg Instituta za javno zdravlje.
Čađ je nadmašila dozvoljene granice za skoro tri puta u pojedinim delovima grada. Prema rečima nadležnih, u naselju Palilule, na raskrsnici Mala vaga, zabeleženo je veliko zagađenje, koje je premašilo gornju granicu od 50 mikrograma i dostiže 133 mikrograma po kubnom metru.
“Među najzagađenijim delovima Kragujevca spadaju i raskrsnica kod zgrade "Lepa Brena", sa 140 mikrograma, ali i naselja Pivara, Ilićevo, kao i Industrijska zona. Zagađenje je veliko i na raskrsnici kod Medicinske škole, gde se nalaze internati za učenike i Studentski dom”, izjavio je za Blic specijalista komunalne higijene u Institutu za javno zdravlje, Nebojša Ranković.
Povišene su i količine prašine u vazduhu, pre svega suspendovanih čestica, koje nastaju sagorevanjem tokom loženja ili u saobraćaju, a ne mogu da se izbace kijanjem ili kašljanjem, poručuju nadležni. Dodaju da takvi sadržaji u vazduhu mogu da utiču na zdravlje najmlađih građana, kao i odraslih koji imaju opstruktivna obolenja pluća, te na sporiji oporavak bolesnika.
U Institutu za javno zdravlje kažu da trend pogoršanja kvaliteta vazduha u Kragujevcu je “uobičajen” svake godine od kraja oktobra pa do kraja grejne sezone.
Kragujevčani će moći da računaju na kvalitetniji vazduh tokom zime tek kada pređu na ekološki čistije energente i kada saobraćaja kamiona i šlepera iz centra Kragujevca bude preusmeren ka obilaznicama, zaključuju nadležni.