Info

USVOJEN BUDŽET ZA 2021. GODINU: Razvojni ili spisak lepih želja?

Autor: Jovana Mladenović
11:40 | Sreda, 16 12 2020

Odbornici Skupštine grada na današnjoj sednici usvojili su budžet za 2021. godinu "težak" 9.267 milijardi dinara. Mišljenja vlasti i opozicije, kao i obično kod ovakvih odluka, podeljena su - da li je budžet, uprkos svemu, "razvojni", kako ga naziva predlagač, ili "spisak lepih želja", kako sugeriše opozicija?

Gradski parlament složan je oko jednog - pohvala ide na račun održane javne rasprave o nacrtu budžeta, što ukazuje na njegovu transparentnost. Kao pozitivno ističe se i što se posle nekoliko godina pojavljuje stavka za sufinansiranje medijskih sadržaja.

Član GV za finansije, Nenad Stanišić, istakao je da buždetom za 2021. godinu nisu planirani ni sufucut, ni deficit, te da je budžet uravnotežen i utemeljen na projekciji da će naša država buduću godinu izneti ekonomski veoma uspešnom, te i Kragujevac prati tu priču. Prihodi od prodaje imovine planirani su na 2 milijarde dinara, nove investicije projektovane su na 2,478 milijardi, navodi Stanišić i ističe da su ukupna povećanja u odnosu na rebalans 2020. godine pretočena u investicije, a ne u potrošnju, jer rashodi na ime ukupne tekuće potrošnje nisu uvećavani.  

Najveće primedbe na budžet za 2021. godinu izneo je u ime ZZŠ Ivica Samailović koji je istakao da se budžet nikako ne može nazvati razvojnim, što se vidi i na osnovu prethodne sednice kada je uvećan porez u svrhu krpljenja rupa: "Grad je prezadužen, suočiće se sa veoma teškom situacijom u narednoj godini i vidi se da budžet ne možete da izgurate bez harača (povećanje poreza, prim.aut.). Grad je zadužen 67 odsto. Niste uzeli u obzir COVID, koliko delatnosti će se ugasiti, koliko će ljudi ostati bez posla"...

Gradonačelnik Dašić priznaje da je grad prezadužen, ali da će doživeti razvoj uz jako dobru podršku Vlade RS i predsednika Vučića. Budžet jeste ambiciozan, ne garantujemo njegovu realizaciju, ali ćemo većinu odraditi, zaključio je Dašić.

Nikola Nešić iz Alternative rekao je da je budžet projektovan hrabro, ali se upitao i da li je on zapravo "spisak lepih želja"?

ŠTA JE PREDVIĐENO BUDŽETOM ZA 2021. GODINU:

Prihodi i primanja, odnosno rashodi i izdaci budžeta, utvređeni su u iznosu 9,267 milijardi dinara. 

Formiranju budžeta je prethodila i javna rasprava o Nacrtu budžeta koja je trajala od 24. novembra do 2. decembra. U tom periodu putem pošte, glasačke kutije, predaje popunjenih upitnika preko mesnih zajednica i elektronskim putem pristiglo je 98 predloga i sugestija. Od toga broja, čak 12 predloga odnosi se na lečenje bolesne dece odnosno preusmeravanje sredstava za proslavu Nove godine i vatrometa. Zbog velikog interesovanja građana i nevladinog sketora za rešavanje tog problema, to je upravo jedan od pet prihvaćenih  predloga. Sredstva planirana za proslavu Nove godine i vatromet preusmerena su za lečenje bolesnih sugrađana, odnosno dece, tako da je u budžetu za 2021. godinu za tu namenu opredeljeno pet miliona dinara. 

Prihvaćen je i predlog za uvećanje sredstava za sufinansiranje medija. Umesto tri miliona za ostvarivanje i unapređenje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Kragujevca biće opredeljeno deset miliona dinara.

Među susgestijama i predlozima su i postavljanje ležećeg policajca u pojedinim ulicama, izvođenje radova na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži, unapređenje javne rasvete, izgradnja odmarališta Bešnjaja i Žeželj, subvencije za izolaciju zgrada. Svi predlozi koji nisu prihvaćeni dostavljeni su resornim Gradskim upravama, najpre Gradskoj upravi za razvoj, jer se prevashodno odnose na razvoj infrastrukture, koja će predloge razmatrati i obuhvatiti u odgovarajućim programima koje realizuje, u skladu sa likvidnim mogućnostima budžeta, počev od rebalansa za 2021. godinu.

U javnoj raspravi o budžetu prvi put su učestvovale i sve srednje škole, a među prioritetima su bili uređenje školskih dvorišta, nabavka bele ili interaktivne table, poboljšanje grejanja u školi, sređivanje svlačionica pri fiskulturnoj sali. Ukupan broj đaka koji je glasao je 5792 što je 80 odsto od ukupnog broja srednjoškolaca, a prihvaćeno je deset đačkih projekata, ukupne vrednosti pet miliona dinara.