SkverFoto: pixabay.com-ilustracija

Hirurg objasnio zašto nikada ne bi trebalo da ljuštimo kožu koja je izgorela

Autor: InfoKG
15:00 | Nedelja, 13 08 2023

Opekotine od sunca zaista ne treba da shvatamo olako.

Ukoliko pitate dermatologe da li postoji bezbedno vreme za sunčanje, svako će vam reći da ne postoji i da u svakom momentu treba da nosite zaštitni faktor kako ne bi došlo do opekotina, piše n1info.rs.

Svako tamnjenje kože predstavlja njen pokušaj da se odbrani, a svako crvenilo kože povećava šansu da u kasnijem dobu obolimo od melanoma.

Najopasnije je ako izgorimo u adolescentskom periodu, a sunčevi zraci naročito su štetni po nežnu dečiju kožu na koju može vrlo štetno da utiče.

Ukoliko se pak desi da izgorimo na suncu dr Dragan Stojićević, hirurg, je na svom profilu na TikToku objasnio šta nikako ne bi trebalo da radimo sa kožom kada crvenilo prođe i koža krene da se odvaja.

„Nemojte nikako da skidate ovu kožu. Ukoliko budete skidali ovu kožu može da dođe do infekcije, ožiljaka, ili hipo ili hiperpigmentacije“, kaže dr Stojićević.

„Ono što se radi u ovim slučajevima je da se ova koža tretira kao opekotine, melemom koji služi za lečenje opekotina“, savetuje hirurg i kaže da višak kože ako krene da se odvaja može se iseći sterilnim makazama.

„Najgorio deo svega i cele ove priče je ako se desi opekotina sa ovakvim odvajanjem kože koja je opekotina drugog stepena povećava se životna šansa za dobijanje karcinoma kože nekoliko puta“, zaključio je doktor u svom postu.

Izvor: n1info.rs