Info

Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa: Socijalno uključivanje mladih i žena bez kvalifikacija

Autor: Jovana Mladenović
10:30 | Ponedeljak, 29 10 2018

"Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa" jedan je od projekata koje sprovodi Razvojni biznis centar, a bavi se pitanjem teže zapošljivih kategorija i obukom tih lica u sticanju određenog znanja i veština koje su u skladu sa potrebama poslodavaca. Grad Kragujevac ovog puta odlučio se da kroz projekat "pokrije" kategoriju ranjivih grupa. Švajcarska vlada je u te svrhe odvojila blizu 6 miliona evra za 99 gradova i opština u Srbiji.

U Biznis inovacionom centrum u partnerskoj organizaciji Razvojnog biznis centra Kragujevac i Grada Kragujevca, predstavljen je projekat "Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa". Projekat se realizuje u okviru Programa Svis PRO "Podrška Vlade Švajcarske za unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti na lokalnom nivou", a zajednički ga sprovode Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) i Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

"Lokalna partnerstva za zapošljavanje ranjivih grupa" jedan je u nizu kvalitetnih projekata koje Razvojni biznis centar sprovodi, a bavi se pitanjem teže zapošljivih kategorija i obukom tih lica u sticanju određenog znanja i veština koje su u skladu sa potrebama poslodavaca. Grad Kragujevac u njihovoj misiji uspešnog spajanja nezaposlenih, ovoga puta iz kategorije ranjivih grupa, sa potrebama tržišta rada i poslodavaca, je stalni partner, jer se na veoma efikasan način bave pitanjem zapošljavanja. Ovakve i slične projekte Centra ili bilo koje druge organizacije Grad će uvek prihvatiti i pružiti podršku, rekla je Minja Obradović, član Gradskog veća za investicije i upravljanje projektima.

Govoreći o ciljevima Svis PRO programa, za koji je švajcarska vlada odvojila blizu 6 miliona evra i koji uključuje 99 gradova i opština u Srbiji, Nataša Ivanović, programski službenik za socijalnu uključenost, je istakla da je osnovni cilj pružanje podrške razvoju dobrog upravljanja i socijalne uključenosti, odnosno poboljšanje usluga za građane, posebno ranjivim grupama u svim oblastima socijalnog uključivanja.

Projekat je namenjen mladima i ženama bez kvalifikacija koji će sticanjem novih znanja i veština sebi obezbediti socijalno uključivanje. Tokom osam meseci koliko će trajati realizacija, za 20 kandidata će se održati dve vrste obuka i to za pomoćnika pekara i montera suve gradnje. Obuke će se sprovoditi u realnom poslovnom okruženju u kompanijama koje imaju potrebu za zapošljavanjem, a to znači da će kandidati imati priliku ne samo da steknu znanja već i da dođu u neposredni kontakt sa poslodavcima što je od velikog značaja za ostvarivanje radnog odnosa, objasnila je Marija Stojadinović, predstavnik Razvojnog biznis centra.