InfoFoto: Arhiva/kragujevac.rs

Da li SPAS preko odbeglih Verkovih odbornika ulazi u lokalni parlament iako nije prešao cenzus na izborima?

Autor: Branko Vukašinović
12:00 | Četvrtak, 08 10 2020

Po kragujevačkim političkim kuloarima se poslednjih dana pominje kako će odbornici koji su odbegli iz Zajedno za Šumadiju i formirali odborničku grupu “Nova Šumadija” preći u stranku Aleksandra Šapića SPAS i tako joj omogućiti ulazak u gradski parlament, iako nije prešla cenzus na lokalnim izborima. Međutim, šef Odborničke grupe “Nova Šumadija” Katarina Milosavljević demantuje ove spekulacije i tvrdi da niko na tu temu sa SPAS-om nije razgovarao. 

Da li će se po ko zna koji put nemoguće političke situacije dogoditi u Kragujevcu, pitanje je koje se nameće poslednjih dana u gradu na Lepenici, od kada su počela govorkanja da će stranka Aleksandra Šapića SPAS ući u gradski parlament, iako nije prošla cenzus na lokalnim izborima. 

Naime, po kragujevačkim političkim kuloarima se poslednjih dana pominje kako će šest odbornika, koji su nakon izbora napustili Zajedno za Šumadiju i formirali odborničku grupu “Nova Šumadija”, preći u SPAS i tako ovu stranku uvesti u gradski parlament. 

Šef Odborničke grupe “Nova Šumadija” Katarina Milosavljević je za InfoKG demantovala ove navode. 

To su dezinformacije. Mi nemamo veze sa strankom SPAS, niti smo razgovarali sa njima na tu temu. “Nova Šumadija” je registorvana kao grupa građana i kao takva deluje u lokalnom parlamentu. Naravno da se nadamo da ćemo u jednom trenutku u budućnosti prerasti u stranku”, izričita je bila Katarina Milosavljević. 

Komentar na čitavu ovu situaciju, tačnije govorkanja o uvođenju SPAS-a u lokalni parlment preko odbornika koji su odbegli iz Zajedno za Šumadiju dao je i analitičar Bojan Stojadinović.   

Lokalnim politčkim organizacijama, pogotovu onim nastalim ad-hok, kao što je grupacija od šest odbornika odbeglih od Veroljuba Stevanovića, je vrlo teško da opstanu u političkom životu ukoliko nemaju barem dve od tri najvažnije stvari: jasnu ideologiju, istaknutog i dobro poznatog lidera u datoj sredini, učešće u vlasti. Pošto ova grupacija nema ništa od toga, a već su se izjasnili da žele učešće u vlasti, za očekivati je da pronađu put makar sporedno ako ne direktno do Srpske napredne stranke. Da li će to biti preko SPAS-a ili neke druge koalicione stranke vreme će pokazati”, smatra Stojadinović.

Ostaje da vidimo da li će se ova govorkanja po kragujevačkim političkim kuloarima obistiniti ili su samo plod nečije mašte.

Bilo kako bilo, ono što se može zaključiti iz cele ove situacije, jeste da je očigledno neophodno promeniti izborni sistem u Srbiji, posebno na lokalu, gde bi po logici ljudi direktno birali gradonačelnika i odbornike. Na taj način bi njihova odgovornost prema građanima koji su ih izabrali trebalo da bude veća.