InfoFoto: kragujevac.rs

Kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” u Srbiji počela u Kragujevcu

Autor: InfoKG
17:00 | Petak, 25 11 2022

Na inicijativu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Republike Srbije, globalna kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ ove godine je na nacionalnom nivou počela iz Kragujevca. 

Globalna kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ ove godine na nacionalnom nivou krenula je iz Kragujevca, grada koji zbog onoga što čini na planu unapređenja ljudskih i manjinskih prava ima respektabilnu praksu i priznanja. Uprkos određenim pomacima koje smo učinili u normativnim okvirima i politike, još uvek registrujemo određene vrste slabosti, suočavamo se sa vršnjačkim nasiljem, nasiljem nad ženama, imamo probleme i izazove kada je u pitanju govor mržnje, zbog čega će ministarstvo raditi na afirmaciji kulture ljudskih prava i bolje pozicioniranje čitavog ovog koncepta unutar našega društva. U demokratskim državama postoji nulta tolerancija prema svakom obliku nasilja i tu smo da ga iskorenimo i da eventualne počinioce kaznimo primereno njihovim delima i da radimo na kulturi afirmacije onoga što je pozitivno i tu vrstu negativnih pojava dovedemo na što manju moguću meru. U afirmaciji preventivnih mera kada je reč o negativnim društvenim pojavama, ministarstvo će delovati decentralizovano, što znači da će podržati sve aktere od lokalnih samouprava, predstavnika nevladinih organizacija do specijalizovanih institucija poput lokalnih ombudsmana u svim delovima zemlje”, poručio je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Tomislav Žigmanov.

Izrazivši zadovoljstvo što kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ počinje iz Kragujevca, gradonačelnik Nikola Dašić je rekao da svaki muškarac treba da shvati da rešavanje problema nasiljem nije nešto što oslikava intelektualni kapacitet, a ako se ono upotrebi prema ženama ne oslikava muškost. 

Grad Kragujevac će se potruditi da iskoreni ovaj vid nasilja, kao i sve druge vidove diskriminacija u čemu smo i do sada postigli veliki uspeh i drago nam je što je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog to prepoznalo i ukazalo nam čast da ova kampanja počne iz našeg grada”, kazao je Dašić.

Nasilje nad ženama je kršenje ljudskih prava, manifestacija nejednake moći polova, tiha pandemija u senci iskusila ga je svaka treća žena u svetu. Rešavanje ovog problema zahteva sveobuhvatno reagovanje institucija, pravosuđa, stručnjaka i građana, a u prevenciju i edukaciju moraju se uključiti ne samo žene već i muškarci i ne samo devojčice već i dečaci. Grad Kragujevac će u okviru svih osam poglavlja u oblasti nacionalnog strateškog dokumenta za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja uključiti bezbednost žena i devojčica, a u projektu smo i prevencije maloletničkih brakova. Predstoji nam formiranje pravilnika i planova za postupanje u svim institucijama, jer u skladu sa Agendom 2030 nikoga nećemo ostaviti iza kolone. Od 25. novembra iz Kragujevca šaljemo poruku posvećenosti eliminaciji svih oblika rodno zasnovanog nasilja i nultoj toleranciji prema njima. Zahvalna sam gradonačelniku Dašiću što je podržao ideju formiranja Odeljenja za ljudska i manjinska prava, prevenciju trgovine ljudima i rodnu ravnopravnost, prvog u Srbiji, u okviru koga se rade četiri strateška dokumenta, a koja neće biti mrtvo slovo na papiru. Naša želja je da za dobrobit grada Kragujevca i zajednice postavimo institucionalne, sistemske temelje u ovim oblastima, kojima će se pored ostalog utvrditi ingerencija i odgovornost institucija”, rekla je članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, dr Gordana Damnjanović.