Info

Kolaps u najavi: Počinje štrajk u pravosuđu, traži se i jednokratna pomoć!

Autor: Jovana Mladenović
16:22 | Utorak, 25 10 2016

Sindikat organizacija pravosudnih organa Srbije (SOPOS), kao reprezentativni, granski sindikat zaposlenih u pravosuđu, posle niza apela nadležnom ministarstvu i Vladi, a u pokušaja da ukaže na neodrživo stanje u pravosuđu Republike Srbije i nemogućnost zaposlenih u pravosudnim organima da ostvare minimum egzistencije, doneo je odluku o štrajku koji počinje 01. novembra. Istog dana počeće i štrajk takođe reprezentativnog, Sindikata pravosuđa Srbije, pa ostaje da se vidi hoće li ovaj zastoj u radu dovesti do kolapsa pravosudnog sistema.

Štrajku SOPOS-a priključuje se 48 organa svih struktura iz cele Srbije. Prethodio mu je štrajk upozorenja u vidu jednočasovne obustave rada 12. oktobra, kada su resornom ministarstvu prosleđeni zahtevi ovog sindikata, ali se, kako je u izjavi za InfoKg rekao Mileta Todorović, predsednik SOPOS-a, niko od poslodavaca nije oglasio niti ih kontaktirao. Zahtevi se odnose na broj zaposlenih predviđen za 2017. godinu koji je, kako kaže Todorović, neizvestan. Očekuje se veliki priliv broja predmeta, stalno se vrše imenovanja sudija, a u svemu tome ne prati se dovoljno broj zaposlenih u pratećoj administraciji, dok je neizvesno hoće li, nasuprot svemu, biti smanjenja broja zaposlenih", objašnjava Todorović. Traži se puna primena zakona o platama u državnim službama, tačnije, vraćanje plata na nivo iz novembra 2014. godine, nakon čega su umanjene za 10 odsto. Takođe, zahteva se i poštovanje Kolektivnog ugovora za državne organe potpisanog marta 2015. godine, objasnio je Todorović i podsetio da je SOPOS 10. decembra 2015. godine sa premijerom Aleksandrom Vučićem održao sastanak na kome je bilo reči o tome da se zapsolenima pomogne makar trenutnom isplatom u iznosu od 20.000 dinara, što nije učinjeno. Zbog svga navedenog, SOPOS navodi da su zaposleni su u problemu kada je reč o egzistenciji. Oni se, međutim, nadaju da će u međuvremenu nadležni odgovoriti na njihove dopise i zahteve, te da će se pronaći zajednička rešenja.

Za 1. novembar najavljen je i štrajk, takođe reprezentativnog, Sindikata pravosuđa Srbije, koji podrazumeva poštovanje minimuma procesa rada, što znači da će se raditi samo hitne stvari. Predsednica Sindikata pravosuđa Srbije Slađanka Milošević kaže da će štrajk trajati sve dok ne budu zadovoljni pregovorima, a traže povećanje zarade službenicima i da poslodavac, a to je država, ima isti tretman prema službenicima u pravosuđu, kao prema nekim drugima.

Ostaje da se vidi da li će štrajk, koji će definitivno više da potrese građane nego poslodavca, dovesti do kolapsa pravosudnog sistema i šta će raditi svi oni koje muka pritera da u budućem periodu zakucaju na vrata suda.