Info

Održana konferencija „Zajednica za decu i porodicu“

Autor: Jovana Mladenović
12:00 | Nedelja, 15 05 2022

Povodom Međunarodnog dana porodice grad Kragujevac, u saradnji sa predškolskim ustanovama „Đurđevdan“ i „Nada Naumović“, Centrom za socijalni rad Solidarnost, Centrom za razvoj usluga socijalne zaštite „Kneginja Ljubica“ i Domom zdravlja, organizovao je konferenciju „Zajednica za decu i porodicu“. Konferencija je okupila saradnike na programu podrške roditeljstvu i ranom razvoju, kao i predstavnike roditelja dece iz Kragujevca.

O unapređenim strategijama, merama i praksama podrške roditeljstvu utvrđenim zahvaljujući projektu „Podrška lokalnim samoupravama za širenje dobrih politika i praksi podrške roditeljstvu“, koji grad Kragujevac sprovodi u saradnji sa SKGO i UNICEF–om, govorila je Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu. "Ova tema je prepoznata, postoji Međusektorsko radno telo, a podržani smo i sa najvišeg nacionalnog nivoa. Kroz ovaj program povezujemo institucije, stvaramo lokalne strateške dokumente i uz snažnu finansijsku podršku iz bidžeta grada pružamo podršku u najranijoj fazi roditeljima i starateljima. Porodica je osnovna ćelija društva i mora biti osnažena".

Grad Kragujevac je, prema rečima Nikole Ribarića, načelnika Gradske uprave za društvene delatnosti, prepoznat kao primer dobre prakse i zato je izabran da bude domaćin ove konferencije. "Kragujevac izdvaja oko 12 odsto iz budžeta Grada za oblast obrazovanja i socijalne zaštite. Sredstva su namenjena mladima, ranom razvoju i podsticajnom roditeljstvu u najranijoj fazi. Pored Kragujevca, korsnici projekta su Palilula – Beograd, Novi Sad, Bor, Vranje i Novi Pazar, a sada je izabrano još 28 lokalnih samouprava koje će u naredne dve godine da razmenjuju iskustva sa lokalnim samoupravama koje su prošle obuku, što će omogućiti da se dobre prakse – izgradnja integrisanih politika i budžeta oblikovanih prema potrebama ranog razvoja dece, šire Republikom Srbijom".

"Ideja je da čitava Srbije, bude obuhvaćena tim projektom koji je deo međunarodnih koje se ovde implementiraju", poručila je Prof. dr Slavica Đukić Dejanović predsednica UO Programa Podsticajno roditeljstvo i savetnica premijerke Srbije za Održive ciljeve razvoja. "Mi smo do sada preko 300 stručnih lica naučili kako da budu edukatori edukatora, a našim aktivnostima obuhvaćeno je preko 60 000 porodica i želimo da model iz Kragujevca zaživi u celoj Srbiji".

U radu konferencije učestovala je i Josi Ečeveri Burkhart zamenica direktorke UNICEF–a u Srbiji. Ona je istakla značaj institucionalne podrške roditeljima sa malom decom, jer briga o ranom razvoju dece polazi od osnaživanja roditelja. "Program podsticajnog roditeljstva odnosi se na decu u prvih 1000 dana njihovog života, a šire u prvih šest godina. To je najvažniji period u njihovom životu. Takođe, okruženje u kojem buduća majka živi utiče na razvoj, dobrobit i zdravlje deteta tokom čitavog života. To je preduslov za dobro zdravlje u adolescenciji i u odraslom uzrastu. Roditeljstvo je izazovan zadatak, a da bi roditelji i staratelji mogli da izađu u susret potrebama dece nepohodno je da imaju međusektorsku podršku profesionalaca i stručnjaka od prvog dana, naročito kod dece sa poteškoćama i smetnjama u razvoju".

"Međunarodni dan porodice je prilika da sa najvišeg nivoa pošaljemo jasnu i snažnu poruku da je porodica i briga o porodici naš najvažniji zadatak", rekla je Milka Milovanović Minić državna sekretarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiji. "Imajući u vidu demografsku sliku Srbije i opadajući trend rađanja kako kod nas tako i u regionu, pa i celoj Evropi, sada je više nego ikada važno da sve resurse u zajednici udružimo kako bismo doprineli zaustavljanju demografskog pada i kako bismo osigurali demografsku otpornost. Zato je važno da porodica bude u fokusu svih naših zajedničkih aktivnosti".