Info

Održana sednica SG: Višak zaposlenih ili manjak posla u javnim preduzećima?

Autor: Jovana Mladenović
14:58 | Sreda, 27 12 2017

U sali za sednice Skupštine grada održano je poslednje ovogodišnje zasedanje lokalnog parlamenta. Između ostalog, donete su odluke o likvidaciji "Gradske stambene agencije", pokretanju Inicijative za privatizaciju Privrednog društva “Radio televizija Kragujevac“, usvojeni programi poslovanja javnih preduzeća za 2018. godinu, kao i izmena Odluke o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu lokalne samouprave. Prozivke između Radomira Nikolića i Veroljuba Stevanovića posebno su "začinile" sednicu.

Sa 44 glasa "za" i 9 "protiv", odbornici Skupštine grada usvojili su Odluku o pokretanju postupka likvidacije Javnog preduzeća "Gradska stambena agencija" Kragujevac. Rok za sprovođenje odluke je 120 dana. Detaljnije o tome OVDE.

"Lokalna vlast ukida profitabilne sektore u komunalnim preduzećima i njihove poslove  poverava privatnicima bliskim SNS i njenim koalicionim partnerima. Cenu takve politike platiće Kragujevčani kroz visoke cene komunalnih usluga", rečeno je na konferenciji za medije koju je Odbornička grupa Šumadijska regija- Pokret slobodnih građana održala tokom skupštinskog zadesanja. Zbog toga oni nisu podržali planove i programe javnih i javnih komunalnih preduzeća za 2018. godinu. "SNS i njeni koalicioni partneri koče optimalno funkcionisanje javnog sektora i otežavaju život građana. Gase investicione, profitabilne firme, a opstaju one koje troše stotine miliona dinara kroz subvencije. Od tih para lokalna vlast, takođe smišljeno puni džepove naprednjačkih preduzetnika čije firme 'opslužuju' komunalna preduzeća  uslugama obezbeđenja, računovodstva, pružanjem pravnih saveta i održavanjem higijene“, rekao Bojan Stojadinović. 

Usvojen je Predlog odluke o izmeni Odluke o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu lokalne samouprave grada Kragujevca za 2017. godinu. Ova tačka dnevnog reda izazvala je dosta polemike među predstavnicima vladajuće većine i opozicije. Podsetimo, Odluka je doneta 28. jula 2017. godine, a rok za njeno sprovođenje bio je 60 dana. To se, međutim, niije ispoštovalo, dok su određena preduzeća sprovela Odluku u toj meri koliko se moglo realizovati principom dobrovoljnih odlazaka zaposlenih uz otpremnine. "Sada, pet meseci kasnije, menjate Odluku koja nije realizovana i izjednačavate je sa aktuelnim brojem zaposlenih do koga se došlo oduzimanjem onih koji su dobrovoljno otišli. Sada, četiri dana pred kraj godine radite to da biste prekrili svoje brljotine", rekao je Dušan Aleksić iz ZZŠ. Sa druge strane, zamenik gradonačelnika Ivica Momčilović iz SPS-a obrazložio je da se vodilo računa o socijalnom aspektu kada su zaposleni u pitanju. "Lako je upisati brojku, nije lako otpustiti ljude. Radimo to na senzitivan način, svi su za sada otišli dobrovoljno, niko nije otpušten", kaže on. Iz Šumadijske regije smatraju da nema viška zaposlenih, već manjka posla i da je potrebana  drugačija politika koja bi unapredila komunalne sisteme grada. "Preživljavaju preduzeća koja primaju najviše subvencija i opstaju zahvaljujući njima, a lomi se preko ljudi koji nemaju veliku političku podršku u gradu", rekao je Bojan Stojadinović. Izmene u poslednji čas, Veroljub Stevanović nazvao je "vizijom od trenutka do trenutka". Gradonačelnik Radomir Nikolić na sve ovo se hvatao za glavu: "Ponabijali ste ljude gde god ste mogli i sada nam vi pričate kako se sprovodi odluka". Iz SPO-a smatraju da viška ima, ali da nije rešenje u smanjenju broja zaposlenih po principu dobrovoljnih odlazaka, jer tako odu najbolji, koji će lako pronaći posao. "Osakaćujete javna preduzeća, to ne bi dozvolio nijedan dobar menadžer", zaključio je Milan Urošević. 

Odbornici su usvojili predloge planova detaljne regulacije "Denino brdo, potez između ulica Božidara Maslarića i Belodrimske", kao i "Radna zona Sobovica 1", te Predlog odluke o izradi Plana detaljne regulacije prostorne kulturno-istorijske celine "Kompleks vojno-tehničkog zavoda u Kragujevcu - zona 1". Država će u infrastrukturu u Radnoj zoni Sobovica uložiti oko deset miliona evra, a grad Kragujevac učestvuje izradom projektne dokumentacije. Kada je reč o programu izgradnje stanova po povlašćenim uslovima iz projekta državne stanogradnje za pripadnike snaga bezbednosti Kragujevac je odmah reagovao i zemljište površine 20,5 hektara koje je u vlasništvu grada, usvajanjem PDR – a “Denino brdo“ pripremiće za brzo izdavanje građevinskih dozvola. 

Većinu su dobili i predlozi odluka o davanju saglasnosti na programe o izmenama i dopunama programa poslovanja za ustanove kulture za 2017. godinu, nastalih na osnovu rebalansa budžeta za 2017. godinu. Takođe i predlozi odluka programa poslovanja vezani za javna i javno-komunalna preduzeća i odluka o raspodeli dobiti za neka od njih. 

Prihvaćen je i Predlog odluke o pokretanju Inicijative za privatizaciju Privrednog društva “Radio televizija Kragujevac“.

Usvojen je i Kodeks ponašanja službenika i nameštenika zaposlenih u Gradskim upravama, stručnim službama i posebnim organizacijama grada Kragujevca.

Inače, detalj koji je "začinio" 13. redovno zasedanje lokalnog parlamenta bio je žustro prepucavanje nekadašnjeg i sadašnjeg gradonačelnika, Veroljuba Stevanovića i Radomira Nikolića, koji su se prozivali nadimcima "matora drtina" i "mali Đokica". Više o tome OVDE.