Info

Ovim detaljima se slade znalci političkih zbivanja u gradu: Smene, šut karte, fasade, problemi pod tepihom...

Autor: Jovana Mladenović
15:06 | Ponedeljak, 15 05 2017

Kolaju čaršijske priče, oglašavaju se "radio Mileve", nagađa se... Ko je nepodoban za funkcije koje obavlja, kome se sprema "šut karta", kakve su nade za brodove koji tonu, ko se diže iz pepela, a kome je odzvonilo, koji problemi se guraju pod tepih i ko javnosti "maže oči"... Prikupili smo za vas sve poslastice iz stranačkih kuhinja na jednom mestu i analizirali zvanična zbivanja u gradskim odborima.

Srpska napredna stranka

Čaršijom već par godina kolaju priče, sada već ni ne tako tihim glasom, da je dobar deo kragujevačkih naprednjaka nezadovoljan što se na čelu Gradskog odbora nalazi sin odlazećeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića. Radomiru ovo pripisuju kao glavnu i jedinu kvalifikaciju koju je imao kada je na to mesto dolazio. Neki svoje nezadovoljstvo otvoreno iskazuju sve vreme, čak i na stranačkim sastancima upućuju zamerke gradonačelniku Kragujevca i glasno mu se suprotstavljaju. Zameraju mu inertnost, to što nije ispoštovao stare članove i one koji su najzaslužniji za rezultate naprednjaka na lokalu, što generalno ne poštuje članstvo i nema naviku da se na telefon javi čak ni najbližim saradnicima. Smeta i što se u vlasti okružio nekolicinom svojih ličnih prijatelja, ali i preletačima iz drugih stranaka, kojima je on lično pomagao pri osnivaju raznoraznih udruženja i grupa građana, nakon što su napuštali stranke preko kojih su došli do mandata. Od kad je postalo izvesno da Tomislav Nikolić neće biti kandidat za predsednika Srbije, sve je više onih koji se pridružuju ovim kritikama.

Rezultati nedavno održanih lokalnih izbora u nekoliko opština, posebno u Zaječaru, dodatno su zabrinuli one naprednjake koji žele da njihova stranka ostane dominantna u gradu. Očigledno je da birači prave jasnu razliku između lokalnih i republičkih i predsedničkih izbora, pa ih opravdano zabrinjava loš utisak koji je Radomir ostavio na građane Kragujevca. Nezvanično, gradom kruži priča da se deo viđenijih kragujevačkih naprednjaka, sa dobrim vezama u Beogradu, zalaže za odlazak Nikolića sa čela grada, kako bi se u preostalom delu mandata popravio loš utisak i time ojačala pozicija SNS-a pred lokalne izbore 2020. godine. Ostaje nejasno ko bi ga od stranačkih kolega mogao zameniti na čelu stranke i na mestu gradonačelnika. Gradske "radio Mileve" često svesno plasiaju lažne informacije, pa se kao potencijalni kandidati pominju čak i oni koji nisu odbornici, a svakome ko iole poznaje zakon o lokalnoj samoupravi u startu je jasno da se radi o virtuelnoj stvarnosti. Zaključak je da potencijalnog naslednika na obe funkcije treba tražiti u redu odbornika SNS-a, a mada sam ovakve priče demantuje, upućenija čaršija, koja poznaje zbivanja unutar gradskog odbora SNS-a, najveće šanse daje dugogodišnjem odborniku i narodnom poslaniku Goranu Kovačeviću. Vreme će pokazati ko će u ime SNS-a na narednim lokalnim izborima trčati trku za gradonačelnika i izbornu pobedu.


Zajedno za Šumadiju

Na prvi pogled, čini se da je ZZŠ brod koji tone. Odlazak nekolicine istaknutih članova, prelazak doskorašnjeg šefa odborničke grupe Bojana Stojadinovića u red samostalnih odbornika, distanciranje Saše Milenića, a onda i formiranje nove odborničke grupe čiji su obojica članovi, te pogrešna procena kod davanja podrške Vuku Jeremiću i njegov loš rezultat, zbivanja su poznata javnosti. Soliraju pojedinci koji provlače priču da je vereme za Verkovo povlačenje, bez saglasnosti samog Stevanovića, ali i njegovih najbližih saradnika koji misle da je snaga ZZŠ upravo u liku i delu Veroljuba Stevanovića. Poznavaoci prilika u ZZŠ slažu se da je najveća snaga Veroljuba Stevanovica, samim tim i ZZŠ, upravo on sam. Iako se već duže vreme postavlja pitanje njegovih godina, deluje kao da Stevanović uvek iznova demantuje sve dušebrižnike i pokazuje da ima snage za još jedan krug. Po gradskim kuloarima može se čuti čak i priča da je zahlađenje odnosa između Stevanovića, Milenića i Stojadinovića deo zajdeničkog plana, ne bi li se pokrio širi dijapazon birača. U svakom slučaju, kako sada stvari stoje, izvesno je da će ZZŠ biti ozbiljan takmac i na narednim izborima i gotovo da nema sumnje da će ih na tom putu predvoditi Veroljub Stevanović.


Socijalistička partija Srbije

Tranzicija vlasti unutar Gradskog odbora SPS-a protekla je mirno, makar je tako delovalo sa strane. Ipak, upućeni tvrde da konce sve vreme, kao i godinama unazad, u kragujevačkom SPS-u vuče Slavica Đukić Dejanović, potpredsednica SPS-a. Iako gledano sa strane deluje da SPS u Kragujevcu predvode mladi ljudu, može se zaključiti da je to samo deo fasade koja treba da sakrije probleme u vidu postojanja više struja, koji se već nekoliko godina guraju pod tepih. Jedno vreme govorilio se da u kragujevačkom SPS-u postoje makar tri struje, Ćetkova, Prokina i Mijina. Neki su tvrdili da ih je i više, a neki da su sva trojica pomenutih deo jedne iste priče. SPS već godinama uspeva da do šire javnosti ne stigne sve ono što može štetiti njihovoj reputaciji, a status vladajuće stranke, kako na republici tako i na lokalu, konstantno odlaže konačni rasplet događaja, jer nikome ne ide na ruku da izgubi deo kolača vlasti. Jedino je Slavica Kominac od viđenijih socijalista, ali i ona nezvanično i bez velike pompe, napistila SPS, dok su ostali uspeli da pomire sujete i interese i pronađu najmanji zajednički imentitelj do sledeće prilike. Mladima je u okviru SPS-a svakako pružena prilika i to treba pozdraviti, a na njima je da se za svoje pozicije izbore i u budućnosti. Prva prilika biće naredni lokalni izbori, kada će se pokazati da li je Slavica Đukic Dejanović spremna da do sada neprikosnovenu lidersku poziiciju prepusti nekom mlađem, u smislu da taj neko bude na čelu njihove liste na narednim lokalnim izborima.


Srpski pokret obnove

Kako saznajemo, u SPO se sprema čistka pod izgovorom rekonstrukcije Gradskog odbora. "Leteće" makar dvojica do sada istaknutih članova, koje predsednik Milan Urošević ne želi u svojoj blizini. Prema našim saznanjima, više je razloga za ovakve promene: ozbiljni planovi koje Uroševic ima za naredne izbore upućuju na to da oko sebe želi da stvori tim operativnijih, ali i lojalnijih ljudi, kako bi se što bolje pripremio za naredne lokalne izbore. Istovremeno, smatra da nije usamljen u mišljenju da se od pojedinaca koji kvare sliku o SPO-u u gradu treba ograditi. Takođe, namerava da napravi otklon od starih, takoreći nasleđenih kadrova, na koje uticaj ima Mirko Čikiriz, potpredsednik stranke, za koga javno govori da je retrogradan političar. Nezvanicno se može čuti da je "šut karta" spremna za Dragana Jakovljevića, rukovodioca Skloništa i dosadašnjeg potpredsednika Gradskog odbora, kao i za Mališu Rajića, bivšeg odbornika iz Stragara. Iz izvora bliskih Uroševiću može se čuti da je vreme da se stranka provetri i da se stvori prostor za nove ljude koji žele da učestvuju u stvaranju drugačije atmosfere, kako u samoj stranci, tako i u gradu. Očigledno je, takođe, da na ovaj način Urošević hoće da napravi otklon od kadrova koji su ranije učestvovali u vlasti, posebno ako se zna da je sa direktorom Spomen parka "21. oktobar", Slavoljubom Jovanovićem, raskrstio već dan nakon izbora i uručio mu ispisnicu, kao i da se od direkorke PU "Đurdjevdan", Sanje Jakovljević, nakon izbora takođe distancirao. Deluje kao da se na ovaj način sprovodi ono o čemu smo i mi pisali kada je Urošević u izjavi za InfoKG rekao da se "nekima zahvalio, a da će nekima tek", očigledno nezadovoljan trudom i zalagnajem onih koje je stranka najviše zadužila, ali i da je "zahvalan na prilici da kroz opoziciono delovanje vidi ko su mu pravi saradnici na koje se može osloniti u budućosti". Nema sumnje da će Urošević predvoditi listu i na narednim lokalni izborima, ostaje samo da vreme pokaže da li je sposoban da oko sebe okupi širu koaliciju i period do izbora iskoristi za poboljšanje stranačke infrastrukture, ne bi li se ozbiljnije uključio u trku za što bolju poziciju na narednim iborima. Na prethodnim izborima je "zapušio usta" nevernim Tomama, ali vreme će pokazati ima li kapaciteta za nešto ozbiljnije.

Demokratska stranka

Svašta se po gradu poslednjih meseci moglo čuti o zbivanjima u Demokratskoj stranci. Nekima je pre nego što su je napustili očigledno bila namera da joj nanesu što veću štetu. Podsećamo, DS je napustilo pet odbornika, među kojima i dotadašnji predsednik Gradskog odbora Dušan Obradović, koji su oformili svoju grupu građana. Od tada su se stvari u ovoj stranci slegle, na čelo Gradskog odbora postavljen je poverenik koji se retko i oglašavao. U medjuvremenu, raspisani su i izbori za Gradski odbor, a javnost je ostala uskraćena čak i za informaciju ko su potencijalni kandidati. Nezvanično se pominje da bi jedan od kandidata mogao biti upravo sadašnji poverenik Ivan Dubljanin. Istovremeno, javnsot najviše šansi daje odbornici Jovani Jovanović, iako ona sama još uvek nije najvila da li će se kandidovati za mesto šefa kragujevackog DS-a na stranačkoj skupštini. Sve u svemu, pred Demokratskom strankom u Kragujevcu je težak put ponovnog profilisanja i izgradnje poverenja kod bivših i sadašnjih članova i birača.

Liberalno demokratska partija

Prilično tiho sa čela Gradskog odbora LDP povukao se Prof. dr Zoran Todorović i svoje mesto ustupio Borisu Kovačeviću, a nakon toga se nedavno povukao i sa mesta odbornika. Upućeni kažu da se ova tranzicija odigrala bez trzavica i narušavanja međuljudskih odnosa, čak suprotno. LDP je svoje bitisanje u gradskim okvirima i zasnivao na vrednostima zajedništva, dobrih međuljudskih odnosa i odgovornog odlučivanja, pa, ako ćemo o abrovima koji dolaze iz njihove kuhinje, oni i nisu posebno interesantni, te o njima i ne kolaju bog zna kakve čaršijske priče. Izvesno je da će LDP u narednom periodu nastojati da, pre svega, radi na promociji Borisa Kovačevića i time isprati trend dolaska mladih ljudi na čelo gradskih organizacija kragujevačkih stranaka.


Pokret Za naš grad

Sa mesta šefa Odborničke grupe PZNG u Skupštini grada povukao se Nebojša Zdravković i posvetio se naučnom radu, te u međuvremenu postao redovni profesor na Medicinskom fakultetu kragujevačkog Univerziteta. Ipak, zadržao je odbornički mandat i ne odustaje od politike. Zvanično je vođenje Odborničke grupe ustupio Milošu Anđelkoviću, bivšem većniku. Okosnica organizacije ostala je nepromenjena, a upućeni kažu da ih na okupu drže, pre svega, međusobno dobri i prijateljski odnosi. Andjelković, Jekić, Filipović neki su od zagovornika okupljanja većeg broja manjih organizacija na jednu predizbornu listu na narednim izborima i tu ideju javno promovišu. Prostor za tako nešto svakako postoji, a vreme će pokazati hoće li uspeti u toj nameri i na taj način obezbediti još jedan mandat u gradskom parlament ove organizacije proistekle iz nekadasnjeg G17, a kasnije URS-a.