SkverFoto: Ilustracija - unsplash.com

Najvažnije performanse gejming računara

Autor: Srbijanka Stanković
10:00 | Subota, 30 03 2024

San svakog istinskog zaljubljenika u gejming je posedovanje kvalitetne opreme i računara koji može da podrži igranje najnovijih i najzahtevnijih video igara i da obezbedi vrhunsko korisničko iskustvo. Personalni gaming računari pružaju igračima gotovo neograničene mogućnosti za uživanje u impresivnim vizuelnim i audio efektima. 

Međutim, kupovina jednog premijum kompjutera koji može odgovoriti svakom korisničkom zahtevu nije jednostavan zadatak, pogotovo za laike koji prvi put žele da nabave moćnu gejming mašinu. U tekstu koji sledi istražićemo koje su to ključne komponente koje čine temelj pouzdanog gaming računara. 

Od grafičke kartice do matične ploče, svaki segment računarske konfiguracije ima važnu ulogu u obezbeđivanju kvalitetnog gejminga. Kroz kratko upoznavanje sa ključnim delovima hardvera korisnici mogu doneti bolje odluke prilikom izbora ili nadogradnje svog gejming sistema koji može da pruži optimalne performase za maksimalno uživanje u omiljenim video igrama. 

#1 Kvalitetna grafička kartica - besprekoran vizuelni doživljaj

Iako su sve komponente kompjuterske konfiguracije podjednako važne, za većinu gejmera grafika je verovatno najvažniji deo dobrog gejmerskog računara. Sve što se prikazuje na monitoru dolazi direktno sa grafičke karte. GPU grafički procesor koji se nalazi na grafičkoj kartici direktno upravlja obradom podataka i odgovoran je za prikazivanje slika. 

Kvalitetne grafičke karte najnovije generacije nude impresivne tehnološke inovacije poput ray tracing-a, realističnog prikazivanja svetlosti i senki u igrici. Takođe, nude i DLSS tehnologiju koja poboljšava performanse i kvalitet grafike koristeći veštačku inteligenciju. 

Odabir grafike za gejming računar zavisi od toga koje karakteristike su primarne za igrača, koje video igrice će prevashodno igrati, kao i od ostalih komponenti sa kojim treba upariti karticu. Naravno, zavisi i od budžeta koji kupcu stoji na raspolaganju. 

Danas na tržištu možete pronaći i kupiti grafičke kartice za gejming i razne druge namene, od onih koje će sasvim dobro poslužiti za manje zahtevne igrice do najnovijih Nvidia GeForce RTX kartica iz serije 4090, koje će pružiti besprekorno gejming iskustvo. 

Kada birate grafičku karticu obratite pažnju na sve specifikacije - koji GPU koristi, koji je njegov takt, koji je standard magistrale (preporuka PCI Expres 4.0), kolika je memorija na kartici i koji je njen tip. Proverite i koji sistem hlađenja se koristi. Dok igrate zahtevne igrice u sobi na 25 0C, kartica će morati da se hladi kako bi zadržala optimalne performanse.

#2 CPU (procesor) - srce sistema za brzu i efikasnu obradu podataka

Central Processing Unit ili CPU je drugi ključni element hardvera svakog računara. Dok grafička kartica obrađuje grafiku, CPU upravlja svim ostalim procesima u računaru.

Kvalitetan procesor omogućava brzu i laku komunikaciju između igrača (komandi koje zadaje) i trenutnog dešavanja u igri. Osigurava stabilan rad igrica čak i kada su one jako zahtevne. Ukoliko nemate kvalitetan procesor a imate odličnu grafičku karticu ona neće moći da pokaže svoj pun potencijal. Jednostavno, imaćete “usko grlo” i sporiju obradu podataka. 

Gejmeri često tragaju za procesorima najnovije generacije, modelima koji imaju veliki broj jezgara i niti, koji mogu da izvrše više zadataka istovremeno, što je posebno korisno u igricama koje zahtevaju visok nivo multitaskinga. 

Pored broja jezgra, važan faktor je i brzina procesora koja se izražava u GHz. CPU sa većim brzinama pružaju bolje performanse, posebno kod igrica koje zahtevaju visoku frekvenciju procesora radi brze obrade podataka. Ukoliko se zbog budžeta odlučite za nešto slabiji procesor treba da znate da ga možete overklokovati - povećati mu brzinu rada iznad fabričkih postavki radi postizanja boljih performansi. Međutim, morate biti obazrivi jer overclocking može skratiti radni vek procesora.

Na današnjem tržištu glavna borba se vodi između dve kompanije koje proizvode procesore. To su Intel i AMD. Oba proizvođača se hvale svojim poslednjim serijama procesora - Intel Core i9 i AMD Ryzen 9 koji zaista imaju vrhunske performanse i bez ikakve sumnje mogu da podrže svaku igricu.

#3 RAM - osnova brzog i fluidnog gejminga

Random Access Memory ili RAM predstavlja još jednu ključnu komponentu svake gejming konfiguracije. Ona obezbeđuje brzi pristup podacima potrebnim za trenutno izvršavanje aplikacija, zadataka i igrica generalno. Uloga RAM-a je da privremeno skladišti podatke koje CPU aktivno koristi u obradi, omogućavajući brz pristup informacijama i efikasno izvršavanje više zadataka istovremeno.

Količina RAM-a koja se meri u GB je važna za glatko (bez seckanja) igranje igrica, posebno onih koje zahtevaju multitasking. Za gejming je prosečno potrebno oko 16 GB RAM-a, ali u ponudi možete pronaći i znatno veće. Tako na primer, jedan od najpoznatijih svetskih proizvođača RAM-a Kingston ima u ponudi i memorije kapaciteta od čak 128GB kategorije DDR5 i brzine do 4800 MT/s.

Pre nego što se odlučite za količinu memorije koja vam je potrebna dobro bi bilo da pogledate koji kapacitet RAM - a zahtevaju igrice koje ćete igrati. Na primer, nova verzija popularne igrice Call of Duty zahteva minimum 8 GB RAM-a, ali je preporuka autora da to bude 12 GB kako biste imali pun užitak u igranju.

#4 SSD - skladišni prostor

Za razliku od HDD-ova koji imaju rotirajuće diskove i koji se i dalje široko koriste, SSD (Solid State Drive) je nova tehnologija koja za skladištenje podataka koristi memorijske čipove. SSD je kvalitetniji izbor ne samo kada su u pitanju gejming računari već i za kompjutere za opštu namenu, a njihov jedini nedostatak je to što su skuplju u odnosu na HDD. 

Što se tiče gejminga, SSD pruža izuzetnu brzinu učitavanja podataka i pristupa im gotovo trenutno zbog fleš memorije koju poseduje. To znači da igre koje se instaliraju na SSD-u imaju znatno kraće vreme učitavanja te se mogu brže pokrenuti. 

Na početku proizvodnje SSD diskovi su dolazili sa znatno manjom memorijom nego HDD. Međutim, danas možete kupiti i Solid State Drive koji imaju 2, 4 ili 8 TB a neki najnoviji modeli čak i više.

#5 Matična ploča - temelj računarskog sistema

Matična ploča (motherboard ili mainboard) je osnova koja povezuje sve ostale delove računara u jednu celinu, omogućavajući da oni među sobom komuniciraju. Ona je doslovno temelj na kome se gradi ceo gejming računar i igra ključnu ulogu u njegovim performansama i funkcionalnosti.

Jedna od osnovnih funkcija matične ploče je pružanje podrške za različite komponente, uključujući CPU, GPU, RAM, SSD i periferne uređaje. Osim toga, obezbeđuje i različite interfejse i konektore koji omogućavaju povezivanje sa spoljnim uređajima kao što su monitori, tastature, miševi i zvučnici.

Od proizvođača se na tržištu ističu Asus, Gigabyte, MSI i ASRock. Razlikuju se po procesorskom podnožju, skupu čipova, tipu memorije i broju memorijskih slotova (što je jako važno kod nadograđivanja starijih računara).

Razumevanje hardverskih komponenti gejming računara je od nemerljive važnosti ukoliko želite da sklopite konfiguraciju koja će zadovoljiti sve vaše potrebe za igranjem igrica. Za potpunu priču o maksimalnom gejming užitku potrebno je povesti računa i o perifernim uređajima, uključujući tastaturu, miša, slušalice, kao i  monitor i gejming stolicu. Ali o tome ćemo pisati nekom drugom prilikom. 

FOTO: unsplash.com/photos/black-and-blue-audio-mixer-qAgZDCgb7go