SkverFoto: Pexels.com - Ilustracija

Noćno mokrenje kod dece – problem koji je više od dečjeg stida

Autor: Srbijanka Stanković
10:00 | Subota, 07 10 2023

Mokra posteljina i pidžama, osećaj stida i zbunjenosti usred noći – najkraći opis noćne enureze iza kog se možda krije ozbiljan zdravstveni problem. 

Ako vaše dete ima 6 i manje godina, verovatno da ste nekad doživeli ovu scenu. Nije neuobičajeno da mališane nekad noću “prevari” bešika i da mokre u krevetu. Međutim, treba imati u vidu da se i starija deca, školskog uzrata, mogu suočiti sa ovm problemom.

Za školarce može da bude posebno traumatično i stresno ako se ne probude tokom noći kada treba da isprazne bešiku, bilo da im se dešava svake noći ili sporadično. Noćno mokrenje poznato je još i kao noćna enureza, a pored toga što je uznemirujuće za dete, jednako uznemirava i frustrira i roditelje. Kako pristupiti ovom problemu i razumeti da mokrenje u krevetu nema veze sa detetovim “lošim ponašanjem”?

Šta uzrokuje mokrenje u krevet kod dece?

Neka deca spavaju veoma duboko i ne bude se kada treba da uriniraju. Možda imaju bešiku koja čuva samo malu količinu urina ili pak mogu proizvesti mnogo urina noću. Kod nekih mališana uzrok problema je biohemijske prirode. Naime, ako se u detetovom telu ne proizvodi dovoljno antidiureznog hormona (dezmopresina), koji čini urin manje vodenim preko noći, njegova bešika može da se bori da skladišti
dodatnu tečnost.

Mokrenje u krevet takođe može biti povezano sa opstipacijom (zatvorom) kod dece. Treba imati na umu i nasledni faktor. Ukoliko je jedan (ili čak oba roditelja) mokrio u krevetu u detinjstvu, veće su šanse da će se isto desiti sa detetom.

Emocionalni problemi, uzrokovani nekim stresnim i traumatičnim događajem, ponekad mogu dovesti do toga da starije dete pokvasi krevet. Ukoliko je dete koje je normalno mokrilo i ustajalo noću da ode do toaleta iznenada počelo da kvasi krevet, ovo je znak za uzbunu. Porazgovarajte sa svojim mališanom, o njegovom danu, navikama, dešavanjima u školi – možda doživljava nasilje ili se događa nešto što ga uznemirava o čemu ne sme da progovori sam.

Kada je vreme za posetu lekaru?

Dobra je ideja da potražite stručnu medicinsku pomoć ako dete i dalje mokri u krevetu u uzrastu od 6 ili 7 godina. Takođe, ako se ranije nije dešavalo da dete preko noći piški u krevetu i odjednom to počne da se događa, trebalo bi ga odvedete lekaru. Pedijatar će porazgovarati sa mališanom i ukoliko je to potrebno uputiti specijalisti na konsultacije. Dečji nefrolog radi pregled, razgovara sa detetom i roditeljima, uzima anamnezu i nakon inspekcije i palpacije, može savetovati dodatne analize. Za problem noćnog umokravanja verovatno neće tražiti ultrazvuk, pa možda ni laboratorijske nalaze. No, svakako daje savet za uspostavljanje novih rutina ili pak aktivno lečenje uz pomoć alarma.

Jedan od znakova da vam je potrebna profesionalna podrška jeste i prevelika detetova uznemirenost. Kada se mališan oseća uplašeno, postiđeno, osramoćeno i uvidite da ga ne možete utešiti, porazgovarajte sa izabranim lekarom i razmotrite konsultacije sa dečjim psihologom.

Kako se može lečiti mokrenje u krevet?

Važno je da ohrabrite svoje dete da se ne stidi ili sramoti zbog mokrenja u krevet. Noćna enureza se uglavnom ne leči pre navršenih 6 godina, jer se otprilike u tom uzrastu problem rešava spontano. Ako je dete starije, postoje izvesne strategije koje mogu pomoći da se mokrenje u krevet prevaziđe. Evo nekoliko saveta koji će pomoći vašem detetu da ostane suvo.

● Podsetite dete da ode u toalet pre spavanja
● Stavite noćnu lampu u toalet i ohrabrite svoje dete da ustane da mokri tokom noći ako je potrebno
● Ohrabrite dete da pije puno vode tokom dana (ali ne i uveče!)
● Izbegavajte bilo koju hranu ili piće koje sadrže kofein (primera radi, čokoladu ili kola napitke) pre spavanja
● Zaštitite dušek od urina vodootpornom podlogom ili navlakom
● Imajte na umu da buđenje vašeg deteta i hodanje ili nošenje do toaleta ne pomaže dugoročno da ostane suvo preko noći
● Ne zaboravite da budete strpljivi, ohrabrite svoje dete i uključite ga u lečenje

Lečenje noćnog umokravanja uz pomoć alarma

Jedan od pristupa u lečenju koji lekar može predložiti uz psihoterapiju jeste primena alarma. Cilj ove terapije jeste da se dete probudi kada je bešika puna. Alarm ili vibracija se aktiviraju u trenutku umokavanja, a onda se posetepeno dete uči da se probudi samo pre nego što se umokri u krevetu.

Alarm se sastoji od dva dela, jedan je manžetna koja se obavije mališanu oko ruke pre nego što zaspi, a drugi deo se postavlja u gaćice. Čim se senzor ovlaži, alarm se aktivira. Bitno je da primena ovog tzv. “pi-pi” alarma nema neželjenih efekata.

Uspešnost terapije alarmom je od 50% do 80% i uslovljena je detetovom motivisanošću i redovnom primenom. Veoma je važno da se alarm testira svako veče pre upotrebe. Kako funkcioniše? Kada se ovlaži alarma se aktivira, dete treba tada da ga isključi, ustane i dovrši mokrenje u toaletu. Umesto da dete samo smestite u krevet, važno je da se okupa, presvuče i pomogne da presvučete čaršav. Potom se alarm ponovo postavi i dete uspava. 

Da bi primena alarma dala željene rezultate važno je da bude svakodnevna, tj. da se alarm postavi svake noći i da roditelj podseti dete šta sve treba da uradi kada se (i ako se) aktivira. Ukoliko mališan ima čvrst san i ne može da se probudi samo, probudite ga i pomozite mu da ode do toaleta.

Ne treba posebno napominjati da je za uspeh terapije ključno da dete bude potpuno budno. Vremenom će se samo naučiti da se budi kada bešika bude puna. Dužinu trajanja tretmana određuje lekar koji prati efekte, ali uglavnom je od 2 nedelje do 3 meseca.

Saveti za ohrabrivanje vašeg deteta

Detetovo samopoštovanje može biti narušeno kažnjavanjem ili posramljivanjem zbog toga što se upiškilo u krevet. Može da bude poprilično bolno kada je predmet ismejavanja u porodici, ukoliko ga zadirkuju braća i sestre ili čak prijatelji ako su saznali za ovaj problem. Stoga kao roditelji možete i morate da uložite dodatne napore da detetu pomognete rečima ohrabrenja i podrške.

Važno je da budete puni razumevanja i da ne kažnjavate dete zbog mokrenja u krevetu. Nemojte se ljutiti, to ne pomaže i može još više uznemiriti mališana. Ne sramotite svoje dete, takođe. To mu ni na koji način ne pomaže da stekne kontrolu nad bešikom.

Budite strpljivi i zapamtite da mokrenje u krevet nije krivica vašeg deteta. 

Foto: pexels.com/photo/girl-sleeping-soundly-7504935/