Skver

Zašto su nam deca zavisna od društvenih mreža?

Autor: infokg.rs
19:08 | Sreda, 07 10 2015

"Radije ne bih jela nedelju dana, nego da mi neko oduzme smartfon. Stvarno je loše," reče Đija trinaestogodišnja devojčica. "Bukvalno se osećam kao da ću umreti."
"Kada mi oduzmu telefon osećama se kao da sam gola,"  takođe je izjavila jedna trinaestogodišnja devojčica. "I da osećam se prazno bez svog telefona"
deca na netu2
Obe su učestvovale u istraživanju CNN-a pod nazivom "Tajni život tinejdžera". Ovo je prvo istraživanje te vrste i deo je projekta "#imati 13". 
Više od dve stotine ispitanika širom SAD-a dozvolili su da njihovi profili na društvenim mrežama budu ispitani od strane najboljih psihologa u saradnji sa CNN-om. 

Ovo je prvo veliko istraživanje koje omogućava analiziranje toga šta deca pričaju jedni drugima javno putem društvenih mreža. Začudili biste se koliko ličnih stvari iz svog života deca mogu izneti javno. "Mi vidimo dokaze prave zavisnosti od društvenih mreža", rekao je sociolog Robert Faris. "Postoji toliko anksioznosti oko toga šta se trenutno zbiva na društvenim mrežama, kada oni trenutno nisu online, što dovodi do kompulsivnog proveravanja profila."

Zašto su tinejdžeri toliko anksiozni kada su pitanju dešavanja na društvenim mrežama? #imati 13 je otkrio da to ima veze sa time što tinejdžeri žele da budu u potpunoj kontroli svoje popularnosti i brane je kada je to potrebno.

  • 61% tinejdžera je izjavilo da želi da pogleda da li se njihove objave komentarišu ili lajkuju

  • 36% tinejdžera je reklo da žele da vide šta njihovi prijatelji rade bez njih

  • 21% tinejdžera izjavilo je da moraju da provera da li se nešto loše priča o njima

"Ovo je grupa ljudi koja je u godinama u kojima se dosta ispituje kako se snalaze u društvu, koji je njihov položaj u društvu i da li su 'na vrhu lanca ishrane'. Postoji neki strah da ako si na društvenoj mreži i nemaš puno lajkova i komentara pripadaš grupi autsajdera ", izjavio je psiholog Marion Andervud.  
društvene mreže statistika
"Ako oni pričaju o meni, pričaću i ja o njima."

Što više tinejdžer posećuje društvene mreže više stresa unosi u svoj život i postaje nesigurniji. Neki tinejdžeri priznaju da posećuju društvene mreže čak stotinu puta dnevno, čak i kada su u školi. Šta više neki tinejdžeri su toliko preokupirani time šta drugi misle o njima da ne prate samo svoje prijatelje već i one sa kojima i nemaju dobar odnos. Što ukazuje na to koliko su nesigurni u sebe. 

Takođe. otkriveno je da tinejdžeri ne razlikuju realan život od fiktivnog, ali priznaju da smeju da napišu ono što nikada ne bi rekli uživo. Istraživače je iznenadio sadržaj na profilima ove dece koji su tek osmi razred, a u svom svakodnevnom objavljivanju spominju seks, drogu i alkohol. Oni takođe objavljuju dosta stvari koje bi trebalo da ostanu privatne. "Takođe saznajemo da 94% roditelja ne zna šta njihova deca objavljuju na društvenim mrežama i potpuno su iznenađeni našim istraživanjem.", rekao je Robert Faris. 
GTY teens leaving facebook lpl 131031 16x9 992
Mi razumemo da je to način da se oni povežu sa svojim prijateljima i da budu uvek u toku, ali trinaestogodišnji dečaci i devojčice se jednostavno ne mogu tako ponašati. Razlog zbog kog ovo kažem je to što sve ovo može da im naškodi u budućnosti, stoga roditelji moraju imati potpuni uvid u to šta njihova deca objavljuju na internetu, i ako smatraju ponašanje svog deteta neprimernim uvesti sankcije. Jedino tako se može uspostaviti kontrola nad neprimerenim ponašanjem i uznemiravanjem maloletnika na društvenim mrežama, naglašava Robert.