Info

STARI KRAGUJEVAC - Prvo društvo fotoamatera

Autor: InfoKG
14:00 | Nedelja, 15 05 2022

Fotografija u Srbiju prodire 40-ih godina 19. veka i ubrzo osvaja simpatije velikog broja ljudi. Prve fotografije Kragujevca načinio je Anastas Jovanović koji je u periodu od 1861. do 1868. godine, kao upravnik dvora kneza Mihaila Obrenovića, često boravio u Kragujevcu. Od 60-ih godina 19. veka deluju u Kragujevcu i prvi fotografski ateljei, koji rade isključivo portretnu fotografiju.

Tehnološke promene u fotografskoj tehnici nastale u zadnjim decenijama 19. veka omogućile su masovniju upotrebu fotografskih aparata. Početkom XX veka u Srbiji se širi fotoamaterski pokret. U Beogradu se, povodom osnivanja društva fotoamatera 1901. godine, organizuje izložba amaterske fotografije na kojoj učestvuju i amateri iz Kragujevca, samoinicijativno. Bili su to ljudi boljeg materijalnog stanja, kojima je materijalni položaj omogućavao da se bave fotografijom.

Početkom 20. veka u varoši deluje čitava jedna grupa fotoamatera: Jovan Zdravković, bankarski činovnik, Svetozar Šoša Nikolić, mehaničar, Ljuba Petković, knjigovođa i N. Rimanoci, mašinbravar. Po kazivanjima S. Nikolića, oni su već 1902. godine imali neko društvo fotoamatera. Međutim, za ovo nismo mogli naći potvrdu u istorijskim izvorima.

Tekst, uz saglasnost autora, preuzet iz knjige "Stari Kragujevac" Boriše Radovanovića.

Prvi klub fotoamatera u Kragujevcu osnovan je 15. marta 1904. godine u sali Kragujevačke gimnazije. Osnivači društva bili su majori Žika Marković i Miodrag Vasić. Na osnivačkom skupu usvojena su pravila društva i održano predavanje "iz ove lepe i korisne veštine i zabave". Prema usvojenim pravilima, član društva mogao je postati svako ko to želi, "nisu se plaćali nikakvi ulozi". Već na samom početku rada društva prijavilo se dosta zainteresovanih, "među kojima je bilo i nekoliko ženskih", u članstvo ovog društva.

Da je klub veoma aktivno radio od svog osnivanja, govori činjenica da je početak rada označen održavanjem fotokursa u sali Kragujevačke gimnazije. O tome su izvestile kragujevačke novine "Javnost". Predavanja su održavana jednom sedmično, nedeljom u 10 sati. Polaznicima su iskusniji fotoamateri držali teorijska predavanja i praktične vežbe. Predavanja su, po rečima hroničara, "lepo" posećena.

Kragujevački fotoamateri redovno učestvuju na izložbama u zemlji i inostranstvu i daju vidni doprinos razvoju fotografije kod nas. Tako je zabeleženo da je major Miodrag Vasić, fotoamater iz Kragujevca, učestvovao na izložbi fotografija u Londonu 1907. godine i bio zastupljen sa 23 fotografije, kao i Ljubiša Đonić, vlasnik fotografskog ateljea iz Kragujevca sa tri fotografije. Na prvoj izložbi Srpskog geografskog društva u Beogradu izlaže Šoša Nikolić i Ljuba Petković, koji osvaja treću nagradu.

U periodu između dva rata društvo i dalje radi. Ono je prekinulo rad za vreme Drugog svetskog rata. Posle rata 1947. godine, u okviru društva "Tehnike sporta" održali su fotoamateri osnivačku skupštinu na kojoj je formirano fotoamatersko društvo koje je dobilo ime "Kazimir Veljković".

Izvor: Stari Kragujevac/Boriša Radovanović