InfoFoto: Arhiva/kragujevac.rs

Stojadinovićeva analiza: Politički market

Autor: Bojan Stojadinović
12:00 | Utorak, 21 07 2020

Posle malo više od tri nedelje od održavanja lokalnih izbora aktuelni predsednik Skupštine grada održao je sastanak sa predstavnicima lista koje su ušle u lokalni parlament. Na nekom sastanku koji je imao formu konsultacija, predsednik parlamenta je obavestio predstavnike izbornih lista da planira da zakaže konstitutivnu sednicu Skupštine grada Kragujevca na Preobraženje, 19. avgusta. Svakako, ovako dug rok od održanih izbora do održavanja sednice nije uslovljen teškim pregovorima o formiranju lokalne vlasti, već od, uslovno rečeno, naredbe koju su dobili odbori Srpske napredne stranke da u pregovore niti formiranja lokalnih vlasti nipošto ne krenu pre nego što bude poznat sastav nove Vlade Republike Srbije. Najbitnija nepoznanica od koje će zavisiti i sastav buduće kragujevačke vlasti je to da li će Socijalistička partija Srbije biti u vlasti ili ostati van nje.

Da nova vlast, bez obzira što će je činiti ista stranka neće biti kao stara, Radomirova, videli smo iz događaja odigranih prethodne nedelje. Naime, Radomir Nikolić se u fazi rušenja Veroljuba Stevanovića, a i kasnije kroz vršenje vlasti, oslanjao na političke organizacije koje je „prevodio“ sa Verkove na svoju stranu. Podsetimo se, prvo SPS-a, pa Pokreta za naš grad (bivši G17+), DSS-a, naposletku koaliciju SPO – LDP, a u novom sazivu većinu odbornika Demokratske stranke koji kolektivno prelaze u Rasimovu SDPS. Koliko imamo priliku da vidimo buduća vlast će se bazirati na „ojačavanje“ apsolutne većine pojedinačnim odbornicima, odnosno cepanjem odborničkih grupa dok će političke partije marginalizovati. 

Tako smo prošle nedelje bili svedoci da je odborničku grupu Svi na ovu stranu, koja još uvek to i nije, jer mandati nisu još ni verifikovani, napustilo šest odbornika, koji kako su sami rekli, a to i potvrdio sam Veroljub Stevanović, ne žele da provedu naredni mandat kao opozicija već da žele da učestvuju u vlasti. Ne želim da analiziram porive i motive svakoga od ovih odbornika, ali definitivno ovu listu je pravio Veroljub Stevanović uz par najbližih saradnika tako da oni snose najveću odgovornost. Ozbiljni politički stratezi izbornu listu prave kao da ćeš biti opozicija, odnosno ne stavljaš na prolazna mesta „ranjive“ kandate, one koji zavise od grada, nezaposlene koji imaju želju da rade u javnom sektoru. Problem u samoj listi Svi na ovu stranu je što su u startu odbacili mogućnost da budu opozicija, delom zato što su očekivali mnogo bolji izborni rezultat, a i delom zato što su i spolja, a verovatno i iznutra, delovali spremno da zarad razvoja grada naprave vlast i sa Srpskom naprednom strankom ili nekim njenim delovima. U tu svrhu ide i veoma blag odnos u kampanji prema centralnim vlastima, prihvatanje i podrška prebega iz SNS-a, što lokalnih, što republičkih funcionera. Izgleda da je taj proces bio dvosmeran, to jest da je SNS radio isto što i Verko, samo su se usresredili na njegovu odborničku listu. Tako smo došli do situacije da skoro celoj listi nije sporna saradnja sa naprednjacima, a videli smo jednom delu nije sporna ni saradnja i bez Veroljuba Stevanovića. Kada se sve sabere i oduzme, možda je i bolje ovako, jer teško je zamisliti da bi u slučaju boljeg Verkovog rezultata i mogućnosti da formira vlast ovi odbornici ostali na “ovoj strani”.

Za samu Zajedno za Šumadiju predstoji jedan veoma težak period, izvesna katarza i biće joj veoma teško da se oporavi. Ne od ovog udarca, već od nedostatka strategije za još jedan mandat u opoziciji, doduše možda on bude kraći od četiri godine ukoliko u narednom periodu dođe do promene Ustava. Od sastava same gradske vlasti, to jest od prostora na opozicionoj sceni u Skupštini grada zavisiće i dalje funkcionisanje ove odborničke grupe. 

Ovo “otcepljenje” dela Verkovih odbornika i gotovo siguran njihov ulazak u vladajuću većinu će znatno sniziti cenu onim odborničkim grupama koje se nadaju ulasku u vlast, pa od toga možda i odustanu, tako da uz eventualan ostanak SPS-a u opoziciji može doneti zanimljiviju opozicionu scenu u gradskoj skupštini.  U svakom slučaju, ukoliko ne bude pogoršanja situacije sa virusom COVID – 19, krajem avgusta ćemo videti obrise nove / stare gradske vlasti.