Kultura

"Životinje" - fotografije zlokobne simboličke vrednosti

Autor: Jovana Mladenović
13:00 | Utorak, 01 12 2015

Izložba "Životinje" autora Mihaila Vasiljevića biće otvorena u večeras u 20 časova u Kontakt galeriji Studentsko kulturnog centra i trajaće do 25. decembra.

Ovaj rad je svojevrstan katalog igračaka – malih, plastičnih, realistički modelovanih figurica. Glavne karakteristike bezbrojnih varijacija ovih proizvoda, koje na globalno tržište plasiraju nepoznate kineske kompanije, jesu mala veličina i greške u izradi, koje su u suprotnosti sa njihovim fotografskim realizmom. Poze i pokreti figurica nastali su po uzoru na fotografije pravih životinja i ove makrofotografije jesu svojevrsno vraćanje, ne na stvarne životinje, već na njihove fotografske predstave. S obzirom na drastično uvećanje (na finalnim fotografijama igračke su uvećane od 10 do 50 puta), u centar pažnje dolaze detalji koji se prilikom običnog gledanja ne vide. Nesavršenost koja na ovaj način postaje vidljiva direktno korespondira sa veštačkom slikom živog sveta – neophodnom utehom za ekološku katastrofu u kojoj svi učestvujemo.

Vizuelna hiperboličnost fotografija odgovara zastrašujućoj predstavi životinja koju daju same figurice. Bilo da se čitaju kroz polje ekologije, psihologije ili ekonomije, fotografije Životinja jesu ambivalentni uzorci izvučeni iz beskonačnog lanca neograničene potrošnje slika i proizvoda. U vreme kada je, uz pomoć naprednih tehnologija, životinjsko meso postalo masa ne sasvim različita od plastike, ove fotografije imaju zlokobnu simboličku vrednost za buduće razumevanje minijaturnog značaja živog sveta.