SkverFoto: pexels.com

Sve što treba da znate o alimentaciji

Autor: InfoKG
12:00 | Nedelja, 15 01 2023

U Srbiji se godišnje prosečno razvede oko 9.000 brakova iz različitih razloga. Osim ličnih i imovinskih odnosa između supružnika, javljaju se i druga pitanja, od kojih je najvažnije pitanje novčane naknada za izdržavanje deteta, odnosno alimentacija. Iako se alimentacija najčešće vezuje za razvod braka i izdržavanje dece Porodični zakon propisuje da pravo na izdržavanje imaju i druga lica.

Ukoliko ispunjavanju zakonske uslove, alimentaciju mogu dobiti i supružnik, vanbračni partner, roditelji, ali i drugi srodnici. Tema ovog članka jeste alimentacija koju su roditelji dužni da plaćaju deci.

Sve što treba da znate vezano za alimentaciju, ukoliko se nalazite u postupku razvoda braka ili se pripremate za isti, advokat Novi Sad daje odgovore na sva najvažnija pitanja: ko ima obavezu plaćanja alimentacije, kako se ona ustanovljava, kako se određuje visina, do kada se plaća, koje su posledice neplaćanja alimentacije, i kako do alimentacije ako se roditelj koji je dužan da je plaća nalazi u inostranstvu?

U ovom tekstu daćemo odgovore na navedena pitanja.

Šta je alimentacija?

Alimentacija je, najčešće, novčani iznos koji roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo plaća detetu kao vid materijalne pomoći kojim se osigurava da će sve detetove potrebe, kao što su hrana, odeća, odmor itd,  biti namirene. Zakon ne propisuje način na koji će  obaveza plaćanja alimentacije biti ispunjena. U praksi se najčešće izvršava predajom novca na ruke ili uplatom novca na tekući račun otvoren kod banke. 

Ko ima obavezu plaćanja alimentacije?

Obaveza plaćanja alimentacije ima roditelj koji nije vršilac roditeljskog prava. Ona je lične prirode, što znači da se ne može preneti na drugo lice. 

Do kada traje pravo na izdržavanje?

Pravo na izdržavanje imaju i maloletno i punoletno dete koje je nesposobno za rad, a nema dovoljno sredstava za život, odnosno nalazi se na redovonom školovanju, te ima pravo na izdržavanje najkasnije do navršene 26. godine
Dete će imati pravo na izdržavanje dok ne navrši 18 godina, ali ono može prestati i ranije ukoliko zaključi brak ili samo postane roditelj.
Kada se punoletno dete nalazi na redovnom školovanju ono ima pravo na izdržavanje najkasnije do navršene 26. godine života, kao i kada je nesposobno za rad, a nema dovoljno sredstava za izdržavanje, ono ima pravo na izdržavanje od roditelja sve dok takvo stanje traje, što znači da u ovom slučaju obaveza izdržavanja može trajati neograničeno.
Pod redovnim školovanjem deteta podrazumeva se njegovo redovno izvršavanje obaveza, redovno polaganje ispita i po isteku školske godine redovno upisivanje naredne godine, a ne samo formalni status redovnog školovanja

Kako se određuje visina alimentacije?

Alimentacija se po pravilu određuje u novcu, ali se davalac i poverilac izdržavanja ipak mogu sporazumeti da se izdržavanje daje i u nekom drugom obliku, kupovinom hrane, garderobe, plaćanjem troškova školovanja.
Alimentacija ne može biti manja od 15% niti veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje. Svrha alimentacije jeste da se detetu obezbedi minimum životnog standarda koji uživa roditelj koji plaća izdržavanje.
Kriterijum na osnovu kog se određuje izdržavanje, vezan je za potrebe primaoca izdržavanja, a spram mogućnosti lica koja daju izdržavanje.
Potrebe poverioca zavise od njegovih godina, zdravstvenog stranja, obrazovanja, prihoda, rashoda, imovine, dok se mogućnosti dužnika izdržavanja cene s obzirom na njegove lične potrebe, prihode, rashode, imovine i drugih relevantnih faktora. Jednom utvrđen iznos koji je davalac izdržavanja dužan isplaćivati primaoca može se menjati ako se promene okolnosti na osnovu kojih je doneta prethodna odluka, povećanjem odnosno smanjenjem ranije utvrđenog iznosa.

Kako se utvrđuje obaveza plaćanja alimentacije? 

Alimentacija se utvrđuje na osnovu sudske odluke, koju sud donosi na jedan od dva načina kojima se inicira sudski postupak:
-Sporazumom o alimentaciji koji mora biti sastavljen u formi javnobeležničkog zapisa, odnosno potpisi moraju biti overeni pred javnim beležnikom,
-Tužba.
Sporazum o zakonskom izdržavanju se dakle sačinjava u formi javnobeležničkog zapisa onda kad se primalac i davalac izdržavanja unapred dogovore oko uslova i visine izdržavanja i sačine sporazum, koji kasnije potvrđuje u formi javnobeležničkog zapisa koji predstavlja izvršnu ispravu. 
Tužba se podnosi ako se stranke ne mogu sporazumeti oko uslova izdržavanja.

Šta ako roditelj ne plaća alimentaciju?

Izdržavanje je zakonska obaveza, te kada je ona ustanovljena sudskom odlukom, njeno nepoštovanje sa sobom povlači i određene posledice. Tako lice koje nije zaposleno, a ima obavezu izdržavanja, dužno je da aktivno traži zaposlenje, kako bi ostvario prihode i ispunjavao obavezu izdržavanja, jer je nedavanje izdržavanja i krivično delo protiv braka i porodice koje je propisano Krivičnim zakonikom.
Za ovo krivično delo (nedavanje izdržavanja) je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do dve godine.
Dakle, da bi davalac izdržavanja mogao biti krivično gonjen za nedavanje izdržavanja, potrebno je dakle da je izdržavanje ustanovljeno sudskom odlukom i da davalac izdržavanja ne izvršava svoju odluku.

Kako do alimentacije kada se roditelj nalazi u inostranstvu?

Ukoliko se roditelj koji je dužnik izdržavanja nalazi u inostranstvu, tada se oni dugovani iznosi na ime izdržavanja mogu naplatiti iz njegove imovine koja se nalazi u Srbiji. Šta ako roditelj nema imovine u Srbiji? Ova situacija u mnogome komplikuje stvari, budući da je prethodno neophodno proveriti postojanje mogućnosti za priznanje i izvršenje presude domaćeg suda u stranoj državi u kojoj se nalazi roditelj, davalac izdržavanja.