InfoFoto: Printscreen - RTS

INTELHEART: Kragujevački naučnici razvijaju softver za dijagnostikovanje srčane slabosti i preko GLASA

Autor: InfoKG
12:00 | Petak, 10 05 2024

Stručnjaci Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu rade na razvoju softvera “Intelheart”, piše RTS. Njegovom primenom lekari će moći brže da dijagnostikuju srčanu slabost i propišu odgovarajući terapiju. Projekat sa 300.000 evra finansira Fond za nauku Republike Srbije.

Bez srca nema života. Problem je kada mu oslabi funkcija. Procenjuje se da se sa tim u svetu suočava oko 60 miliona ljudi.

Oni koji imaju najteže oblike srčane insuficijencije da je smrtnost tih pacijenata veća od zbirne smrtnosti karcinoma rektuma kod muškaraca i karcinoma dojke kod žena”, kaže prof. dr Goran Davidović, internista-kardiolog.

Zbog toga je važno da se bolest na vreme otkrije. U tome bi lekarima trebalo da pomogne softver “Intelheart”. Zasnovan je na veštačkoj inteligenciji, sa bazom podataka od blizu 2.000 pacijenata sa srčanim problemima iz četiri univerzitetska klinička centra u Srbiji. Za lakše dijagnostikovanje biće korišćen i glas pacijenta.

Glas se u ovom projektu po prvi put koristi kao jedan marker gde će se neki elementi iz glasa, poput frekvencije glasa, poput nekih elemenata visine tona i slično koristiti kao elementi kao ulazi u neuronsku mrežu,  koja ima za cilj da predvidi da li će doći do srčanog otkaza”, rekla je docent na Fakultetu inženjerskih nauka u Kragujevcu, Tijana Geroski.

Na razvoju softvera od januara ove godine radi dvanaestočlani tim kardiologa, inženjera, informatičara… Trenutno prikupljaju podatke o obolelilma. A kako će softver raditi?

Tako što će za novog pacijenta koji recimo dođe kod lekara, dati optimalnu terapiju, dati predviđanja razvoja bolesti i dati bukvalno ono što on treba da koristi od lekova i na koji način će dalje njegova terapija da se odvija”, rektor Univerziteta u Kragujevcu, prof. dr Nenad Filipović.

Ako sve bude po planu, lekari će “Intelhart” moći da koriste već za tri godine. 

Izvor: RTS