Info

STARI KRAGUJEVAC - Elementarne nepogode: POPLAVE

Autor: InfoKG
14:00 | Nedelja, 15 11 2020

Usled toga što svi rečni tokovi kragujevačke kotline imaju osobine bujuce, naš grad u prošlosti stradao je mnogo od poplava, koje su se povremeno javljale i nanosile stanovništvu ogromnu materijalnu štetu, a ponekad odnosile i ljudske živote.

Prva zabeležena poplava u varoši dogodila se 1820. godine kada se Lepenica izlila iz svoga korita i poplavila njive, bašte i livade. Marta 1829. godine izlila se Lepenica i poplavila niže delove grada. Poplava 30. marta 1837. godine napravila je veliku materijalnu štetu stanovnicima varoši. 

Katastrofalna poplava iz 1846. godine, poznata u narodu kao "Trojički povodanj", odnela je dva ljudska života. Srušeno je nekoliko kuća i voda je u centru varoši dostizala do Krsta. 

Tekst, uz saglasnost autora, preuzet iz knjige "Stari Kragujevac" Boriše Radovanovića.

Poplava koja je 1871. godine zadesila varoš, odnela je branu sa vodenicom na ušću Ždraljice. Stradali su i niži delovi varoši.

Godine 1892. usled obilnih kiša u trajanju od nekoliko dana poplavljeni su niži delovi Pivare. Dva mosta na Lepenici su srušena, a materijalna šteta bila je velika. Dve godine kasnije bili su poplavljeni delovi grada oko Železničke stanice usled izlivanja Lepenice. 

Zbog obilnih padavina, zadnjih dana oktobra 1896. godine izlila se Lepenica i ošetetila Kameni most preko koga je obustavila saobraćaj.

Zbog obilnih padavina i otapanja snega u proleće 1897. godine izlila se Lepenica, a voda se dugo zadržala u aluvijalnim ravnima. Zbog toga je u okolini ostalo dosta neobrađene zemlje. 

Usled obilnih kiša koje su padale nekoliko dana 1907. godine na više mesta bio je oštećen put Kragujevac-Gledić-Godačica.

Katastrofalna poplava koja je 6. aprila 1910. godine zadesila varoš nanela je ogromnu materijalnu štetu i odnela 15 ljudski života. Usled nezapamćene provale oblaka, Lepenica je bila toliko nabujala u toku noći da je poplavila niže delove grada (Pivaru), Artiljerijsko-tehnički zavod, centar), porušila je sve mostove osim Gvozdenog, a talasi su nosili drveće, seno, stoku i građu. Visina vode u pojedinim delovima grada iznosila je i dva metra iznad korita.

Od poplava do Prvog svetskog rata upamćena je ona iz 1913. godine kada je bilo poplavljeno preko 100 kuća, najviše oko Ćiftine ćuprije, i ona iz 1914. godine kada je mnogo stradao Petrovac.

Jedna od najvećih poplava u periodu između dva rata desila se 3. jula 1926. godine. Usled obilnih kiša nadošla je Lepenica skoro četiri metara iznad korita i poplavila ceo prostor donjeg dela varoši. Preko 150 hektara i 100 kuća bilo je poplavljeno. Još jedna poplava dogodila se 19. maja 1932. godine.

Izvor: Stari Kragujevac/Boriša Radovanović