SkverFoto: pixabay.com-ilustracija

Pravi razlog zašto kuvari nose crne rukavice i bele kape

Autor: InfoKG
12:00 | Subota, 27 01 2024

Bela odeća, crne rukavice i tetovaže su gotovo postale deo uniforme kuvara, ali nije uvek bilo tako. Ne samo da su kuvari bili manje prepoznatljivi, već većina njih nije bila ni poznata široj javnosti.

Imena restorana su bila poznata, ali nije bilo važno ko je u njima kuvao, sve dok je hrana bila ukusna, a gosti plaćali račune.

Svet se promenio sa slavnim kuvarima, a takmičenja poput MasterChef-a podigla su ih do zvezda. Ako pogledamo u ne tako davnu prošlost, razlika  je očigledna. Nekada, visoke kao kule, naborane bele kape vremenom su nestale, piše Punkufer.hr, a prenosi n1info.rs.

Zašto kuvari nose bele kape?

Početkom 18. veka bele kape su se nosile iz higijenskih razloga, da bi se jasno videlo kada je uniforma prljava i da bi se sprečilo da dlake uđu u hranu.

Prve kape su bile spljoštene, a vremenom su rasle. Visoke kape su omogućile bolju cirkulaciju vazduha i pomagale kuvarima da ne padnu u nesvest od vrućine u kuhinji.

Mari Antoan Karem, jedan od prvih kuvara francuske visoke kuhinje, zaslužan je za stvaranje standardne kuvarske kape  kakvu danas poznajemo, ali postoje brojne priče koje objašnjavaju kako se šef kuhinje prvi put pojavio i kako je evoluirao tokom vremena.

Tetovaže

Koža natopljena mastilom jedan je od stereotipa kada su kuvari u pitanju, ali u svakom stereotipu postoji bar zrno istine.

"Počeo sam da se tetoviram kada sam počeo da kuvam", rekao je Dejvid Zilber, bivši kuvar u restoranu Noma, dodajući da je kuvanje oblik umetničkog izražavanja, a umetnicima tetovaže nisu nepoznate.

On smatra da je „kuhinja prostor pun emocija i intenziteta, poput umetničkog studija“.

Isak Ficdžerald, autor knjige „Knives & Ink: Chefs and the Stories Behind Their Tattoos“, razgovarao je sa više od 60 kuvara o njihovim tetovažama i zaključio da kuvari koriste simbole na svom telu da izraze svoj identitet, individualni izraz i pripadnost kuvara zajednici.

Tetovaže na vratu, glavi i drugim mestima na telu koja su vidljiva „na prvu” vremenom se sve više tolerišu, i nisu rezervisane samo za buntovnike ili ljude sa margine.

"Mi smo nešto kao tatu generacija", kaže Kris Lam, kuvar čije su ruke pune tetovaža, ali dodaje da tetovaže imaju i praktičnu stranu, kada mastilom žele da sakriju opekotine i ožiljke.

Bela uniforma

Pored kapa, Mari Antoan Karem je zaslužan i za belu radnu odeću. Francuski kuvar je uveo bele uniforme na kojima se jasno videlo kada je vreme za pranje i presvlačenje.

Osim toga, kuvari u beloj uniformi su odavali utisak elegancije i profesionalnosti, jer dobri kuvari ne ostavljaju nered, ni na radnim površinama ni na odeći. Danas ćete videti i kuvare u crnom, najčešće zbog hijerarhije, jer se tako zna ko je glavni.

A zašto kuvari nose crne rukavice?

Osim očiglednih, higijenskih razloga, postoji mnogo argumenata za nošenje rukavica u kuhinji: one će zaštititi kožu od povrća koje boji kožu, poput cvekle, od ljute paprike, otisci prstiju neće biti vidljivi na glazurama deserta, a služiće i kao barijera između toplih prstiju i putera koji treba da ostane hladan, prenosi punkufer.hr.

Jedan od razloga zašto su kuvarske rukavice crne nalazi se u popularnosti video zapisa o kuvanju na društvenim mrežama: crna izgleda uočljivije, ponekad dramatičnije i stvara odličan kontrast sa ružičastim lososom, belim brašnom ili sirom poput mocarele, kao i sa agrumima. Pored toga, složićete se, crne rukavice bolje idu uz tetovaže.

Izvor: Punkufer.hr, n1info.rs