InfoFoto: pixabay

Bakšiš u Srbiji kao OBAVEZNA STAVKA na fiskalnom računu?

Autor: InfoKG
14:30 | Utorak, 07 02 2023

Podeljena mišljenja oko mogućeg uvođenja obaveznog bakšiša na fiskalnom računu.

Mogućnost da se bakšiš od 10 odsto uvede kao obavezna stavka na fiskalnom računu naišao je na različita mišljenja  - i dok jedni smatraju da takva praksa postoji u mnogim zemljama sveta i da treba da se primeni kod nas, drugi kažu da odluka o ostavljanju bakšiša konobaru treba da bude lični izbor.

Inicijativu za uvođenje napojnice u legalne tokove, Mnistarstvima turizma i finansija uputiće poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede HORES. Na ovaj način bi bakšiš u Srbiji mogao uskoro da se nađe kao stavka na fiskalnom računu.

Georgi Genov, predsednik ovog udruženja, kazao je da je njihov predlog da bakšiš bude 10 odsto do iznosa računa, i dodao da i dalje postoji dilema da li bi napojnica trebalo da bude obavezna ili da se ostavi mogućnost gostu da izabere da li će da je da jer postoji mogućnost da neće biti zadovoljan uslugom. 

Ugostitelji traže uvođenje napojnice u legalne tokove jer inspektori ne tolerišu višak novca u kasi i zbog toga im pišu kazne i zatvaraju lokale. "Glavna dilema je da li da bude obavezno ili dobrovoljno. Postoji mogućnost da se na račune uvede stavka "servis" i da za potrošača bude obavezna 10 odsto, a da se ne oporezuje do tog iznosa. Druga opcija je da onaj ko nije zadovoljan uslugom ima mogućnost da ne plati taj iznos", kaže Genov.

Poreski savetnik Milan Trbojević smatra da nije realno da država dozvoli ugostiteljima da 10 odsto napojnice bude neoporezovani prihod. Dodaje i da bi druga varijanta, kada bi se napojnice uvele u sistem fiskalizacije, ali sa naplatom poreza i doprinosa, ne bi doprinela da se podignu prihodi konobarima, već da bi se njima ova mera najmanje isplatila.

"Potrošačima bi u suštini bilo isto, ali bi same radnike destimulisalo, jer bi dobar deo tog bakšiša otišao na plaćanja državi. Ne verujem da će im država dati novu kategoriju za to i da će im dozvoli da ne plaćaju doprinose na taj iznos, jer pretpostavljam da će ići na to da bi mogli lako da zloupotrebljavaju i da manipulišu. Mogli bi da daju radnicima minimalnu platu i da jednostavno otkucaju bakšiša koliko im treba. Sa doprinosima bi moglo da se uvede, da bude oporezovano kao plata sa oko 60 odsto, ali konobari ne bi imali korist od toga", kaže Trbojević.

Na koji način će ovaj problem biti rešen u Srbiji videćemo uskoro jer iz HORES-a kažu da je priprema inicijative u završnoj fazi i da bi ovih dana trebalo da bude prosleđena na adresu ministarstva turizma i finansija.

Izvor: Uzvik