Info

DS: Vlast postavlja žene na "ikebana" funkcije samo da ispune kvotu

Autor: Jovana Mladenović
14:28 | Četvrtak, 03 03 2016

"Trebalo bi objasniti gradskim čelnicima da nije dovoljno postaviti nekolicinu žena na „ikebana“ funkcije i time ispuniti načela rodne ravnopravnosti i kvote", poručili su iz Demokratske stranke podsećajući da je Kragujevac jedan od prvih gradova koji je potrpisao Evropsku povelju o rodnoj ravnopravnosti.

“Žene nisu ni kvote, a ni glasačka mašinerija. Odnos prema preuzetim obavezama na polju rodne ravnopravnosti pokazuje da je pitanje položaja žena i rodna ravnopravnost suštinski nevažna za gradsku vlast. Sigurni smo da će ovo pitanje i dalje stajati na mrtvoj tački sve do promene vlasti u Kragujevcu. Građankama Kragujevca obećavamo da, kada Demokratska stranka preuzme odgovornost za vršenje vlasti, prvo što ćemo uraditi je uvođenje rodnog budžetiranja koje će omogućiti sredstva za samozapošljavanje žena, posebno onih starijih od 40 godina, žena sa više dece i samohranih majki“, naglasila je Nina Vitorović, predsednica Foruma žena.

Povelja je jednoglasno usvojena u lokalnom parlamentu decembra 2013. godine i simbolično potpisana 8. marta 2014. „Grad se obavezao na postizanje veće ravnopravnosti i pokazao svojim građanima i građankama da će voditi računa o jednakosti polova.  Samim tim  poslao je  poruku da je uspostavljanje jednakih mogućnosti razvojna politika kojom će se baviti. Trebalo bi podsetiti i da je Kragujevac grad koji je imao Komisiju za rodnu ravnopravnost mnogo pre nego što je donet Zakon o rodnoj ravnopravnosti", objašnjavaju iz DS-a.

Sledeći korak bio je formiranje radnog tela koje će se baviti izradom i realizacijom lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost, što je i učinjeno u oktobru 2014. godine. "To je ujedno bila prva i poslednja sednica tog tela. Do danas lokalni akcioni plan nije donet, komisija za rodnu ravnopravnost ne funkcioniše, radno telo nije oformljeno. Na sajtu Stalne konferencije gradova i opština stoji da aktuelna gradska većina nepostojanje Komisije za rodnu ravnopravnost objašnjava činjenicom da je pre godinu i po dana promenjena vlast i da je izbor članova i članica komisije u toku.  Iz ovoga možemo zaključiti da je proces izbora komisije mnogo teži i komplikovaniji od postavljenja direktora i upravnih odbora“, kaže Vitorović.