Info

Kragujevčani staro stanovništvo, negativan natalitet, sve više tumora

Autor: Jovana Mladenović
15:01 | Sreda, 21 09 2016

Kragujevac ima negativnu stopu nataliteta, stanovništvo spada u staro, beleže se i nepovoljni trendovi kada je reč o porastu broja tumora, svako drugo dete mlađe od dve godine ima poremećaj imunog sistema, a među omladinom sve je više onih sa autoimunim bolestima.

Ovi podaci izneti su na prvoj sednici Saveta za zdravlje grada Kragujevca, koji je proširen sa dva nova člana  - prof.dr Slavicom Đukić Dejanović, ministarkom u Vladi Republike Srbije i Momirom Borićem, direktorom Centra za socijalni rad “Solidarnost“. Čulo se i da su najčeši povodi za podnošenje prigovora Zaštitiniku prava pacijenata u Kragujevcu neljubaznost, arogantnost i narušavanje partnerskog odnosa između pacijenta i zdravstvenih radnika, rečeno je na prvoj

Na sednici je usvojen Poslovnik o radu Saveta, predstavljena metodologija i dinamika izrade Strategije zdravstvene zaštite grada Kragujevca za period 2017-2020. godina. Razmatran je i usvojen Poseban program prevencije poremećaja imunskog sistema kod dece.

Na osnovu Analize zdravstvenog stanja stanovništva na teritoriji grada Kragujevca za 2015. godinu, koju je obavio Institut za javno zdravlje, prosečna starost stanovništva raste iz godine u godinu, i za 2014. iznosi 42,27 godina. Stopa nataliteta za 2014.godinu iznosi 10,5 dok je stopa mortaliteta 12,5. Sa negativnim prirodnim priraštajem od -2 promila spadamo u staro stanovništvo, sa udelom starih, a to su osobe sa više od 65 godina, u 2015. je čak 39,9 odsto. Veliki je trend rasta tumora, cirkulatornih bolesti, bolesti digestivnog sistema, objasnila je Natasa Mihailović, šef Centra za biostatistiku i informatiku Instituta za javno zdravlje.

Poseban program prevencije poremećaja imunog sistema kod dece, koji će sprovoditi Institut za javno zdravlje uz podršku partnera na lokalnom nivou, predstavila je dr Nevenka Ilić. Prema njenim rečima, ovaj program samo je delom nastavak projekta “Kad porastem biću zdrav“ koji je Institut sprovodio u periodu od 2008. do 2011. godine i u okviru koga su analizirane samo alergije i astma kao bolesti koje se moraju prevenirati s obzirom na porast incidence. Na teritoriji Kragujevca, u uzrastu do dve godine, svako drugo dete ispoljava neki od poremećaja iz ove oblasti: 13 odsto dece  recidivne bolesti donjih disajnih puteva, 30 odsto hronične inflamacije kože, 24 odsto  enteritis - oštećenje sluzokože creva, a svako 5. dete u uzrastu do 2 godine već ima razvijenu alergiju na neki nutritivni ili inhalatorni alergen. Primećen je porast autoimunih bolesti kod mlađe populacije i to celiakija, šećerna bolest tip 1, autoimunski tireoditis, objašnjava dr Ilić.

Kao glavni uzroci porasta ovih oboljenja navodi se porast hemijskog zagađenja. Odeljenje za alergologiju i imunologiju, koje radi u okviru Instituta za javno zdravlje, je pre par meseci opremljeno najsavremenijom opremom za genetska ispitivanja i potpuno spremno da se uključi u preventivne programe i aktivnosti na ovom projektu.

U izveštaju savetnika pacijenata, Vesne Stevanović, navodi se da je za period april-jun tekuće godine najzastupljenije kršenje prava pacijenata koje se odnosi na dostupnost zdravstvene zaštite, u 29 slučajeva od ukupno podnetih 37 prigovora. Na kvalitet pružanja zdravstvene usluge podneto je 16 prigivira, a 9 na poštovanje pacijentovog vremena, dok je pruženo 157 saveta. U šestomesečnom izveštajnom periodu, od 1. januara do 30. juna 2016. godine, ukupan broj prigovora je 69, što je za 38 odsto više nego u prethodnom šestomesečnom periodu. Osnovanost prigovora je povećana za 14 odsto, a 51 prigovor je osnovan. U ovom periodu 7 pacijenata se obratilo Odeljenju za zdravstvenu inspekciju, paralelno sa podnošenjem prigovora savetniku i ti postupci su u toku. Neljubaznost, arogantnost i narušavanje partnerskog odnosa između pacijenta i zdravstvenih radnika najčešće su inicijalne kapisle za podnošenje prigovora, obrazložila je Vesna Stevanović.