SkverFoto: Unsplash.com - Ilustracija

Važnost ergonomije za vrhunsko gejming iskustvo

Autor: Srbijanka Stanković
10:00 | Subota, 25 02 2023

Video igre su već decenijama jako popularan vid zabave, ali se posljednjih godina, uporedo sa razvojem tehnologija, gejming pretvorio u jednu od najrazvijenijih industrija modernog sveta. Ogroman broj korisnika, pre svega onih mlađe generacije, provodi sate i sate ispred monitora igrajući svoje omiljene igrice. Međutim, predugo sedenje u neudobnim stolicama i korišćenje neadekvatne gejmerske opreme može jako negativno uticati na zdravlje, ali i onemogućiti postizanje vrhunskih rezultata u gejmingu.

Ako ste profesionalan igrač ili jednostavno provodite puno vremena igrajući Minecraft, Warcraft, Counter Strike ili bilo koju drugu igricu, sigurno vam je poznato koliko je važno da se osećate udobno u vašoj gejmerskoj stolici.

Vrsta opreme koju koristite za gejming može biti presudan faktor i napraviti ogromnu razliku u rezultatima koje ostvarujete. Osim toga, sigurno je da se nećete osećati “izlomljeno i iscrpljeno” kada nakon par sati igranja ustanete iz udobne stolice. Suprotno tome, ako je oprema loša, može se javiti niz zdravstvenih problema. Zato, kada birate opremu, od presudne je važnosti da ona bude ergonomski prihvatljiva. Evo zašto je važna ergonomija i kakvu bi perifernu opremu trebali da birate kada opremate svoj gejming kutak. 

Šta je to ergonomija i kako ona utiče na gejmere?

Termin “ergonomija” definiše kako telo osobe treba da bude pozicionirano u svom radnom okruženju za maksimalnu udobnost i bezbednost. Ovo se može odnositi na bilo koju aktivnost - ne samo na gejming, već i na posao kojim se bavite.

Prednosti dobre ergonomije su višestruke. Pre svega, ergonomski prihvatljiva oprema poboljšava vašu produktivnost, bilo da je u pitanju gejming ili posao. Zatim poboljšava cirkulaciju i vaše držanje, minimizira bol u leđima i vratu i omogućava duže sedenje za računarom. Povećava koncentraciju i nivo energije, a pritom smanjuje naprezanje očiju.

Ukratko, ergonomija je veoma važan faktor kada je u pitanju korisničko iskustvo pri igranju video igara

Gejmerski sto podesiv po visini

Prvo što će vam biti potrebno kao gejmeru koji želi vrhunsko iskustvo, jeste kvalitetan sto na kome će se nalaziti monitor, tastatura i miš. Jedna od najvećih gejmerskih dilema je da li je bolji sto pravilnog oblika ili ugaoni sto. Međutim, oblik nije toliko važan. Mnogo je važnije da odaberete sto koji ima dovoljno prostora da na njemu možete nesmetano da koristite miša i tastaturu i da ima dovoljno mesta da se pravilno postavi monitor. Ne zaboravite na pravilo jedne ruke udaljenosti monitora od vaših očiju (o tome će biti više reči u podnaslovu o monitorima).

Dubina i visina stola moraju biti takvi da imate dovoljno mesta da smestite vaše noge, odnosno kolena ispod. Takođe, jako je važno da ramena budu opuštena kada stavite ruke na sto jer će se u suprotnom javiti bol, a to možete uraditi jedino ako podesite pravu visinu stola.

Kada su u pitanju gejmerski stolovi, najbolje opcije za pro gejmere su oni modeli koji omogućavaju podešavanje visine, bilo na električni ili mehanički način. Lako podešavanje visine garantuje pravilno držanje tela i sprečava vas da se nagnete napred više nego što je to potrebno. Najkvalitetniji gejmerski stolovi su uglavnom izrađeni od karbonskih vlakana, pa su prilično lagani, ali i neverovatno jaki i izdržljivi.

Kod nekih modela uz sto dobijate i jastučiće za noge koji su podesivi po visini. Ovi jastučići koji još više doprinose komforu, mogu se kupiti i zasebno od stola, pa ako želite vrhunsku udobnost, nabavite jedan par za vaš sto. 

Gejmerska stolica

Osim stola, jedan od najvažnijih elemenata periferne gejmerske opreme je, naravno, i stolica. Pošto ćete kao gejmer verovatno svakodnevno provoditi po više sati dnevno pored ekrana, udoban sedeći položaj je veoma važan, a kvalitetna gejmerska stolica vam to omogućava.

Kada kupujete gejmersku stolicu bitno je da odaberete model koji ima mogućnost podešavanja naslona između 90 i 120 stepeni u odnosu na sedalni deo. Stolica bi trebalo da poseduje i lumbalni oslonac koji će pratiti vašu kičmu i pomoći vam da držite leđa pravilno. Isto tako, bitno je da vaša gejmerska stolica ima i odgovarajuću visinu naslona. Birajte modele koji su opremljeni potporom za vrat. Iako podrška za vrat nije uvek potrebna, to je svakako funkcija koja će doprineti dodatnoj udobnosti svakog gejmera.

Još jedan aspekt koji treba da uzmete u obzir je visina stolice, odnosno sedalnog dela. Najbolja opcija su podesivi modeli, tako da možete da postavite kukove i kolena u istom nivou što je veoma značajno sa aspekta udobnosti. Visina stolice takođe mora zadovoljiti uslov da vaša stopala budu celom površinom oslonjena na pod ili na jastučić za noge.

Nasloni za ruke su obavezni, kao i jastučići u sedištu. Nasloni sa strane omogućavaju da vaše ruke i ramena budu maksimalno opušteni dok igrate omiljenu video igru. Sa druge strane, jastučići u sedištu obezbeđuju da se kukovi ne opterećuju previše, a to znači i da možete produžiti vreme igranja, što je san svakog pravog gejmera. 

Podesivi monitor visoke rezolucije

Kada sedite u uspravnom položaju, potrebno je da vam ravan očiju bude malo iznad monitora, tačnije u gornjoj četvrtini ekrana. Takođe bi trebalo da monitor bude blago nagnut unazad kako ne bi ste morali da stalno pomerate vrat “hvatajući” ugao iz kojeg se najjasnije vidi.

Pravilan položaj očiju u odnosu na ekran će odmoriti vaše vratne mišiće. Ako je monitor postavljen visoko, mišići vrata će se naprezati više nego što bi trebalo, pa će i bol biti jači.

Slično tome, ako je monitor postavljen prenisko, moraćete da savijete glavu i gurnete je malo napred, što će za posledicu opet imati opterećenost vratnih mišića.

Još jedna važna stavka kada je monitor u pitanju jeste udaljenost od očiju. Uverite se da je monitor postavljen na najmanje jednu dužinu ruke od vašeg tela. Smestite se u gejmersku stolicu, sednite pravilno i ispružite ruku do monitora. Ako ga još uvek ne možete dohvatiti onda je udaljenost dobra, a ako možete, onda biste trebali da se udaljite još malo.

Iako ne postoje opsežna istraživanja o tome koliko bi monitor trebalo da je udaljen od očiju, vaša ruka može biti dobra merna jedinica, ali ako vam se čini da to nije dobar reper, onda neka udaljenost monitora bude između 40 i 70 cm od vaših očiju. 

Tastatura i miš

Na kraju, oprema koju ćete najviše “maltretirati” dok igrate video igre svakako su tastatura i pogotovo miš. Za gejmere nije važan samo dobar računar, kao što je to možda važno učenicima, studentima ili onima koji projektuju i modeliraju na računaru. Za gejmere su podjednako važni i tastatura i miš. Setite se samo koliko puta ste se iznervirali zato što miš ili džojstik nisu dobro odreagovali na vašu komandu!

Ergonomski dobro izrađena tastatura vam omogućava da pravilno i bez naprezanja postavite zglobove ruku u neutralan položaj. To za posledicu ima minimalno zamaranje i opterećenje zglobova ruku.

Kada govorimo o gejmerskim miševima, izbor je zaista ogroman. Nemojte kupovati one jeftine, jer obično bude po onoj narodnoj “koliko para toliko muzike”. Broj mogućih klikova i brzina odziva su karakteristike koje će vam same preporučiti kakvog miša treba da izaberete. Ipak, baš kao i kod tastature, najbolje je da izaberete model koji vam najbolje leži u ruci i koji najmanje opterećuje zglobove šake.

Optimalna ergonomija za gejmere se odnosi na pravilan položaj tela tokom igranja igrice, tako da vaši mišići budu opušteni. Vodeći računa o stolu, položaju monitora, odabiru prave tastature i miša i naravno odgovarajuće stolice za igranje, brinućete o svom zdravlju dok uživate u vrhunskom gejming iskustvu. I ne samo da ćete imati zdravstvene benefite, već ćete moći više da se fokusirate na samu igru, pa će i rezultati biti bolji.