InfoFoto: Pexels - Ilustracija

Analiza: Politička scena Kragujevca uoči izbora 2023. i te kako zanimljiva

Autor: InfoKG
10:00 | Četvrtak, 02 11 2023

Kragujevac je među 65 gradova i opština u Srbiji u kome će biti održani prevremeni lokalni izbori. Prevremeni, svega šest meseci od roka za njihovo redovno održavanje, iz razloga što je Nikola Dašić, prvi čovek grada, kao po komandi, sa svojih šezdesetak kolega u istom danu podneo ostavku i omogućio da lokalni izbori u Kragujevcu budu održani istog dana kao i parlamentarni, 17. decembra. Svi akteri političke scene grada se uveliko pripremaju za izbore, pa ćemo u ovom tekstu pokušati da malo dublje predočimo čitaocima koji politiku ne prate profesionalno dešavanja na ovoj i te kako zanimljivoj sceni.

Da krenemo od vlasti, oličene u Srpskoj naprednoj stranci. Naprednjaci su na lokalnim izborima 2016. godine osvojili oko 30.000 glasova, a 2020. godine, uz bojkot dobrog dela opozicionih partija i pokreta, oko 33.000 glasova. Ovoga puta će morati da se potrude da osvoje 30.000 glasova, uz kuriozitet da lokalna lista naprednjaka uvek kaska za parlamentarnom između 10.000 i 12.000 glasova. Otežavajuća okolnost za dominantnu stranku u vlasti će biti teška ekonomska situacija, inflacija, rast cena, a od lokalnih tema tu su "rak rana" Gradska tržnica koja polako ulazi u četvrtu godinu rekonstrukcije, a kraj se ne nazire, kao ni cena koštanja tog projekta za koji ni gradski većnik za finansije, inače ugledni profesor Ekonomskog fakulteta, nije znao da kaže koliko će tačno novca građana Kragujevca koštati ovaj posao. Tu su takođe neostvareni projekti kao što su nova autobuska stanica, 100 pametnih stajališta, šestomesečne skele u centru grada i uređene čitave dve fasade od dvadeset planiranih... Poseban problem će im biti nekoliko struja u samom gradskom odboru, nepostojanje saglasnosti oko kandidata za gradonačelnika, koga će opet verovatno odrediti vrh stranke kao i prošlog puta.

Što se tiče manjinskog partnera u vlasti, došlo je do raskida saradnje Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije tako da od sada ova homogena koalicija izlazi u dve kolone, i socijalisti su već istakli Ivicu Momčilovića kao kandidata za gradonačelnika.

Gledjući stanje u samoj vlasti, reklo bi se da opozicija ima veoma dobru šansu da sruši vlast na izborima, ali ne cvetaju ruže ni na toj strani. Sve je izvesnija koalicija svih stranaka "proevropske" opozicije na republičkom nivou, odnosno organizatora protesta "Srbija protiv nasilja", dok u Kragujevcu po poslednjim, dobro obaveštenim izvorima, će ove stranke ići u dve kolone. Jednu će činiti SSP, PSG, DS, POKS i Novi DSS, NSP Miroslava Aleksića plus Veroljub Stevanović, dok će drugu činiti Zajedno Moramo i Pokret Srce Zdravka Ponoša. Najverovatnije je problem bio u broju jedan na listi, koji je u ovoj prvoj koaliciji bio "zakucan" za bivšeg gradonačelnika Veroljuba Stevanovića, dok je istu ambiciju imao i Nikola Nešić, poslanik i predsednik gradskog odbora stranke Zajedno Moramo. Ovakvo, prilično neodgovorno ponašanje čelnika opozicije, dovešće do toga da neće biti sinergijskog efekta sa republičke na lokalnu listu. Odnosno, biće i to za lstu koju predvodi bivši gradonačelnik. Bez obzira što je tamo još jedan bivši gradonačelnik Vlatko Rajković, ispred PSG, koga je Veroljub Stevanović smenio 2004. godine, ni što kostur SSP u Kragujevcu čine kadrovi bivšeg G17 plus, koji su smenili Veroljuba Stevanovića u puču 2014. godine i prakično doveli naprednjake na vlast, ni to što će Veroljub Stevanović možda na poslaničkoj list biti kandidat POKS-a i koalicije NADA, ova lista ima ljude koji poznaju rad na terenu, ljude koji poznaju sam izborni proces i neće im biti teško da nazovu listu "Kragujevac protiv nasilja", i tako se "zakače" za republičku listu koja će se izvesno zvati "Srbija protiv nasilja".

Sve to, ova druga koalcija Zajedno – Srce neće imati. Kadrovski, organizaciono, finansijski su veoma skromni, ne zato što nemaju kvalitetne ljude, već zato što verovatno neće moći da se izbore za prostor na ovom opozicionom terenu i verujemo da im predstoji grčevita borba za cenzus.

Ako je sinergijski efekat takav da je hipotetički udruženoj kragujevčkoj opoziciji davao možda do nekih 25 do 26 odsto, na kraju će ove dve liste u zbiru imati verovatno do 20 procenata.

Takvo stanje u "prime" opoziciji će pokušati da iskoriste grupe građana, pre svih Slađan Rakić koji neumornim radom na terenu i prilično aktivnoj kampanji na društvenim mrežama verovatno ne bi trebalo da brine za cenzus, čak i za malo preko toga, dok će mukotrpan posao da do cenzusa dođu čekati 300 Kragujevčna Dušana Zeke Aleksića i Šumadijski blok 21 Borisa Kovačevića Šume, koji će iz vlasti pokušati da "prodaju" opozicionu priču građanima.

Što se desno orijentisanih stranaka tiče, najverovatnija su dva bloka na republičkom nivou i to koalicija NADA (POKS i DSS) i Državotvorni pokret (Dveri i Zavetnici), dok će u Kragujevcu pragmatično koalicija NADA ići u koaliciji koju predvodi Veroljub Stevanović. Druga koalicija Dveri – Zavetnici će imati problem da se domogne cenzusa, budući da su njihovi lideri glavni razlog što "desničari" neće ići u jednoj koloni.

Suštinski, verovatno može da se desi da SNS, i uz najgori rezultat u prethodna tri izborna ciklusa, lako i dominantno napravi novu vlast; međutim ukoliko kampanja krene u nekom drugom smeru, tj. dođe do pojave novih aktera, sledeći saziv gradske Skupštine može biti zanimljiv.