Info

Cevi pucaju svaki dan, stanovnici Fočanske bez vode u očaju!

Autor: Jovana Mladenović
16:00 | Utorak, 05 07 2016

Zbog pucanja vodovodnih cevi iznova već treći dan zaredom, stanovnici Fočanske ulice na Aerodromu od ranih jutarnjih do popodnevnih sati nemaju vodu, a raskopan put koji je daleko od vraćenog u prvobitno stanje i bageri njihova su svakodnevnica već godinama unazad. Problem je u dotrajalim, azbestnim cevima koje vreme "gazi" već decenijama i niko ne zna pouzdano kada će i da li će one biti zamenjene.

Kilometri ovakvih cevi po gradu prave probleme, koje Fočanskoj pucaju treći dan zaredom, a jedino rešenje je njihova zamena. Međutim, iako nadležni kažu da to u budućnosti jeste deo plana, građanima to ne znači ništa dok ne vide da se problem konkretno rešava na terenu. "Azbestne cevi su odavno dotrajale i nisu došle na red za zamenu. Opštinski organi zaduženi za investicije donose plan i opredeljuju sredstva za te namene. Visoke temperature, isušivanje tla i sleganje zemlje vrše veliki pritisak na krte cevi koje stalno pucaju. Problem u Fočanskoj je prioritet ovih dana, ekipe su već treći put na terenu od ranog jutra. Nismo srećni što je tako, ali jedino dugotrajno rešenje je zamena cevi", kaže za InfoKG Ivan Bogdanović, rukovodilac Sektora kanalizacije i prečišćavanja otpadnih voda u "Vodovodu".

bager vodovod fočanska1Građani su očajni, svakog leta je ista situacija, a tri dana bez vode u prepodnevnim satima već ih dovodi do ivice strpljenja. Vruće je, spremaju se za posao, a ne mogu kako treba ni da se umiju. Ljuti su na sve nadležne, žaliće se, kažu, svim relevantnim institucijama.

"Grad investira u nove mreže vodovodnih cevi i izmeštanje postojećih tamo gde je najkritičnije. Na početku godine od "Vodovoda" nismo dobili zahtev za Fočansku ulicu, ali sada od kad se pojavio problem su nas obavestili. Sredstava će biti", kaže Predrag Pantić, načelnik Gradske uprave za investicije.

Ovakav problem imaju u ulice u samom centru grada, poput Save Kovačevića, a ekipe "Vodovoda" često su na Staroj Zvezdi. Ono što ostaje kao ružna posledica "krpljenja" cevi jesu raskopane ulice, najčešće samo nemarno nasute asfaltom. "Vodovod" je dužan da to mesto održava mesec dana, a za to vreme, po našem zahtevu, "Čistoća" treba ulicu da vrati u prvobitno stanje, tako da ne ostanu udarne rupe i oštećenja na kojima bi neko mogao da se povredi i ošteti vozilo", objašnjava Bogdanović, ali smo svi svedoci da ovo često funkcioniše samo u teoriji.