InfoFoto: kragujevac.rs

Popisano 35.000 nezakonito izgrađenih objekata

Autor: Branko Vukašinović
16:35 | Utorak, 01 11 2016

U Kragujevcu je od novembra prošle godine, kada je počela primena novog Zakona o ozakonjenju, do sada popisano oko 35.000 nezakonito izgrađenih objekata.

Prema rečima Vitomira Nedelјkovića, člana Gradskog veća za lokalnu samoupravu, ovaj zakon će omogućiti građanima Srbije da reše svoje višedecenijske probleme kada je reč o ozakonjenju objekata.

Sama procedura je mnogo pojednostavlјena, takse koje se plaćaju pri ozakonjenju su za nezakonito izgrađene objekte do 100 kvadrata 5.000 dinara, od 100 - 200 kvadrata 15,000 dinara, i tako u zavisnosti od kvadrature, takse rastu do 50.000 dinara”, objasnio je Nedeljković.

Samo objekti koji se vide na satelitskom snimku koji je uradila Vlada Republike Srbije i koji se nalazi na sajtu Republičkog geodetskog zavoda, mogu da budu predmet ozakonjenja. To znači da svi objekti koji su počeli da se rade posle tog satelitskog snimka, a nemaju građevinske dozvole, moraju da budu srušeni. Nedeljković napominje i da svi građani koji su po nekim starim zakonima podnosili zahteve za legalizaciju, po automatizmu su ušli u proces ozakonjenja.

Lokalna samouprava je formirala Koordinacionu komisiju za sprovođenje popisa nezakonito izgrađenih objekata i trenutno 21 ekipa, od po dva člana, na terenu obavlja popis objekata. Do sada je okončan je popis objekata u katastarskim opštinama Kragujevac 1 i 2, a reč je o naselјima sa leve strane Lepenice. Komisija se trenutno nalazi u Katastarskoj opštini Kragujevac 3, u Stanovu, i odatle se spušta prema centru grada.

Za sprovođenje ovog popisa vladalo je veliko interesovanje građana, pa je tako podneto oko 2000 zahteva od strane građana da uđu u proces ozakonjenja, i oni će biti prioritet. Drugi deo procesa ozakonjenja se sprovodi u Gradskoj upravi za prostorno planiranje, urbanizam, izgradnju i zaštitu životne sredine, a krajnji cilј je da građani u Katastru upišu svoj objekat kao objekat koji ima upotrebnu dozvolu”, zaključuje Nedeljković.

Gradska Poreska uprava poziva građane kod kojih je Komisija za ozakonjenje obavila svoj posao, kao i one koji do sada nisu prijavili svoju imovinu, da u skladu sa Zakonom o porezima na imovinu, prijave sve nepokretnosti u koje spada: građevinsko zemlјište, polјoprivredno zemlјište, šumsko zemlјište, poslovne zgrade, kuće, stanovi, garaže, garažna mesta.

Prijave se mogu podneti od strane poreskih obveznika, u prostorijama Gradske Poreske uprave, u ulici Branka Radičevića broj 9, svakog radnog dana od 7,30 – 15,30 časova.

Nepodnošenje poreske prijave od strane poreskih obveznika povlači odgovornost za poreski prekršaj, što će se utvrđivati kontrolom na terenu.